«Ескелді
ауданы әкімдігінің Ш.Уәлиханов атындағы орта мектебі» коммуналдық
мемлекеттік мекемесі
Әдебиет
Тақырыбы:
Шәкәрім Құдайбердіұлы
«Адамдық борышың»
6-
сынып
Қазақ тілі мен
әдебиет пәнінің мұғалімі : Байжанова М.Ж
Ақын
Сара ауылы
2016
жыл
Пәні
|
Әдебиет
|
Сабақ
тақырыбы:
|
Шәкәрім
Құдайбердіұлы. Адамдық борышың.
|
Мақсаты:
|
Шәкәрімнің
өмірімен танысу, «Адамдық борышың» өлеңінің мән-мағынасын оқып, түсіну.
Өлеңнің
мазмұнына орай өзіндік тұжырым жасауға үйрену.
Ұйымшылдыққа,
жауапкершілікке, адамгершілікке тәрбиелеу, тілге, ұлы адамдарға деген құрмет
қалыптастыру.
|
Оқыту
нәтижелері:
|
Шәкәрім
өмірімен танысады, өлеңнің мән-мағынасын түсінеді.
Өлеңнің
мазмұнын ашып, өз бетінше тұжырымдайды.
Сөзге,
тілге деген құрмет, сүйіспеншілік қалыптасады.
|
Ресурстар:
|
Оқулық,
жұмыс дәптер, кластер, стикер. т.б.
|
|
Орындалатын
іс-әрекет
|
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Оқыту әдістері
|
|
3 мин
|
Ұйымдастыру
Амандасу. Психологиялық
ахуал қалыптастыру. Топтастыру
|
«Айна» әдісі арқылы
оқушылар психологиялық ахуал қалыптастырады. Үш топқа бөлініп
отырады.
|
Ынтымақтастық
атмосферасын орнату
Топқа бөлу
|
Ой шақыру
|
5мин
|
-Балалар,
біз қай ақынның шығармаларымен танысқан едік?
«Тарихшылар»
1-топ: Абай өмір сүрген жылдар, тарихи кезеңдер қандай?
«Географшылар»
2-топ: Абайдың туған жері еліміздің қай бөлігінде орналасқан ?
«Әдебиетшілер»
3-топ: Неге Абай қазақтың бас ақыны ?
|
Сұраққа жауап береді. Өткен
сабақтарды еске түсіреді
|
Топпен жұмыс
|
Түсіну
|
5мин
|
Үйге
қандай тапсырма берілді?
1-ші
топқа сұрақ: Естіген нәрсені ұмытпасқа қандай себептер бар?
2-топқа
сұрақ: Ой кеселдеріне не жатады?
3-топқа
сұрақ: Өлеңнің құрылымы туралы не айта аласыздар?
|
«Отыз
бірінші сөз» мазмұндап, ой кеселдері болатын сөздері туралы айтады .
|
Сұрақ – жауап әдісі
|
Қолдану
|
3 мин
|
Слайдпен жұмыс:
Ендеше балалар, экранға
назар аударайықшы.
-
Бұл
кісілер сіздерге таныс па, балалар?
-
Бірінші
суреттегі кім?
-
Екінші
суреттегі адам туралы не айта аласыңдар?
|
|
|
Жаңа сабақ
|
5мин
|
Балалар
ендеше біздер, осы суреттегі екінші тұрған атамыз
Шәкәрім
Құдайбердұлының өмірімен және шығармашылығымен танысамыз.
Слайдтан өмірі туралы
үзінді көрсетіледі.
|
5мин
|
Түртіп алу әдісі
|
Қолдану
|
5 мин
|
Үш топқа үш түрлі
тапсырма жазылған үлестірме таратылады.
Тарихшылар. Шәкәрім
Құдайбердіұлына байланысты даталар мен оқиғалар туралы постер қорғайды
Географшылар. География
пәні бойынша картамен жұмыс.
Әдебиетшілер. Шәкәрім кім? сұрағы бойынша Шәкәрім Құдайбердіұлын жан-жақты
таныта отырып дәлелдейді.
|
Оқушылар берілген
тапсырмалар бойынша, өз тобын қорғап шығады
|
Үлестірмемен жұмыс
|
Сергіту сәті
|
2мин
|
«Мен қазақпын»
|
Оқушылар бойларын
сергітеді.
|
|
Оқулықпен жұмыс
|
5мин
|
Мәнерлеп оқыту.
Слайдта берілген
сұрақтарға жауап жазамыз.
-«Ақ жолдан айнымай ар
сақта» дегенді қалай түсінесіңдер?
-Ақын атамыз «шын бақыт»
деп нені айтады?
|
Оқушылар жеке жауап
жазады
|
Жеке жұмыс
|
Жинақтау
|
3мин
|
Бүгін кім
туралы өттік?
Ол кім?
Бізге
берген қандай өлеңі бар?
|
Оқушылар кері байланыс
жасайды.
|
Кері байланыс
|
Бағалау
|
5
мин
|
Менің борышым...
Эссе жазғызу
|
Менің борышым....
Эссе түрінде жауап
жазады.
|
Жеке жұмыс
|
|
1мин
|
Рефлексия.
|
Оқушылар сабақты жақсы,
орташа, түсінбедім.
|
|
|
2мин
|
|
Стикер жазу
|
|
|
1 мин
|
Келесі тапсырмалар:
|
Шәкәрім Құдайбердіұлы
туралы мазмұндап, «Адамдық борышың» өлеңін мазмұндап келеміз.
|
|
|
|
|
|
|
|
Тобыңдағы
отырған оқушыларды төмендегі табыс критерийлер
бойынша
бағала
№
|
Оқушының
аты-жөні
Критерийлер
|
1. Үйге берілген тапсырманы
түсінуі
|
2. Өз ойын жеткізе алуы
|
3. Белсенділігі
|
4. Топпен
жұмыс істей алуы
|
1
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
6
|
|
|
|
|
|
7
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Топ
басшысы_______________________
Тобыңдағы
отырған оқушыларды төмендегі табыс критерийлер
бойынша
бағала
№
|
Оқушының
аты-жөні
Критерийлер
|
1. Үйге берілген тапсырманы
түсінуі
|
2. Өз ойын жеткізе алуы
|
3. Белсенділігі
|
4. Топпен жұмыс істей алуы
|
1
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
6
|
|
|
|
|
|
7
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Топ
басшысы_______________________
«Тарихшылар»
1-топ: Абай өмір сүрген жылдар,
тарихи кезеңдер қандай?
«Географшылар»
2-топ: Абайдың туған жері еліміздің
қай бөлігінде орналасқан ?
«Әдебиетшілер» 3-топ: Неге
Абай қазақтың бас ақыны ?
Тарихшылар. Шәкәрім Құдайбердіұлына байланысты даталар мен оқиғалар
туралы постер қорғайды
Географшылар. География пәні бойынша картамен жұмыс.
Әдебиетшілер. Шәкәрім кім? сұрағы бойынша Шәкәрім Құдайбердіұлын
жан-жақты таныта отырып дәлелдейді.
Менің борышым ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Менің борышым ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Менің борышым ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Менің борышым ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Менің борышым ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Менің борышым ______________________________________________________________________________________________________