Инфоурок Другое Другие методич. материалыШылымшегу, есірткі мен ішімдіктің адам ұрығының дамуына тигізетін әсері

Шылымшегу, есірткі мен ішімдіктің адам ұрығының дамуына тигізетін әсері

Скачать материал

 

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Өсу және даму

Мектеп:

Бухар жырау ауданы, «Березняк ЖББОМ» КММ

Күн:

Мұғалімнің аты-жөні: Үсэнбай К.

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Шылымшегу, есірткі мен ішімдіктің адам ұрығының дамуына тигізетін әсері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.3.3 адам ұрығының дамуына шылым шегу, алкоголь мен есірткілер әсерінің салдарын түсіндіру

Сабақ мақсаттары

Барлығы:адам ұрығының дамуына шылым, ішімдік, есірткілер әсерінің салдарын біледі, сипаттайды;

Көпшілігі: Шылым, ішімдік, есірткінің адам ұрығының дамуына зиянды әсерін дәлелдейді

Кейбіреулері: Деректерді таблица, схема немесе график түрінде жасап, диаграмма арқылы қорытындылайды.

Бағалау критерийлері

Ø  Адам ұрығының дамуына шылым, ішімдік, есірткінің зиянды жақтарын анықтайды;

Ø  Шылымның, ішімдіктің, есірткінің адам ұрығына зиянды әсерін сипаттай алады;

Ø  Мәліметтерді схема немесе график түрінде бейнелеп, диаграммаға талдау жасайды,саралап, түсіндіре алады.

Тілдік мақсаттар

 

 Оқушылар:

Ø  Адам ұрығының дамуына шылым, ішімдік, есірткінің зиянды жақтарын сипаттайды;

Ø  Шылымның, ішімдіктің, есірткінің адам ұрығына зиянды әсерін сипаттап, дәлелдейді;

Ø  Адам ұрығының дамуына зиянды заттардың әсерлерін

                анықтайды  (айтылым, жазылым)

Ø  Салауатты өмір салтын ұсынады

Пәнге қатысты  лексика мен терминология:

Наркотик, никотин, коккайн,

Диалог құруға /жазылымғақажеттісөздертоптамасы:

....... плацент арқылыөтіп, нәрестеніңқанайналысынатүсіп, келешекбаланыңденесінулайбастайды.

Шылымшегузияндыболыптабылады, өйткені ... .

Есірткізияндыболыптабылады, өйткені ...

 

Құндылықтарды дамыту

Ø  «Мәңгілік ел» құндылықтары

Ø  Сын тұрғысынан ойлау;

Ø  қарым-қатынас жасау қабілеті;

Ø  жауапкершілік;

Ø  өз денсаулықтарына қамқорлық көрсету;

Бұл құндылықтарға баулу топтық жұмыс, сын тұрғысынан ойлау тапсырмаларын орындауда жүзеге асырылады.

Пәнаралық байланыстар

Дене шынықтыру- салауатты өмір салтын ұстау

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта, кесте, видео

Бастапқы білім

 

7 сынып – Онтогенез

6 сынып – Өсу- тірі ағзалардың тіршілік сипаттамасы болып табылады

Сабақ жоспары

Сабақтың

Жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы

Жоспарланған

іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5мин.

 

 

 

 

 

 

 

І.Ұйымдастыру: Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу,сынып ішіндегі тазалық пен сынып оқушыларының сабаққа қатысымын қадағалау;

«Барлығы өз қолымда» 

Психологиялық  ахуал тудыру.

Мақсаты:  белсенді болу және дер кезінде күш жігерін жұмылдыру.

Ø  оқушылар барлығымыз бір-бірімізге қараймыз және жақсылық, бейбітшілік,  мейірім арқылы тілек тілейміз;.

ІІ. Ынтымақтастықты қалыптастыру

Топтарға бөлу:  сурет қиындылары арқылы 3 топқа бөлінеді.

ІІІ. Үй жұмысын тексеру :

«Тыңдап отырған үштік» әдісі арқылы  үй жұмысын бір-біріненен сұрату:әр топка 1 сұрақ беріледі.

 

Картинки по запросу барлығы өз қолыңда

https://www.google.kz/search барлығы+өз+

қолыңда

 

 

Қима қағаздар

Сабақтың ортасы

 

6-11 мин.

 

 

 

 

 

12-17 мин

 

 

 

 

18-23 мин.

 

 

 

 

24-29 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

30-35 мин

Жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында тақтада темекі, арақ, есірткі туралы бейнероликтер көрсетіледі.

Мақсаты:ой шақыру бейнероликтен нені байқауға болады? 

-           Ендеше, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не

 туралы болады деп ойлайсыздар?

-           Осы тақырыпты меңгеру үшін мақсатымыз қандай

болады деп ойлайсыздар?

(оқушылармен бірлескен түрде сабақ мақсатын

 анықтау).

Тапсырма 1. Ішімдіктің ұрыққа тигізетін зиянды түрлерін атап, жазыңыз.

 

 

 

 

 

 

 


Дескриптор:

- Ішімдіктің ұрық үшін  зиянды жақтарын жазады;

ҚБ. «Басбармақ» (мұғалімнің бағалауы).

Тапсырма 2.  « Теру» стратегиясы арқылы дұрыс не бұрыс екендігін анықта:

Картинки по запросу зиянды заттардың адам ағзасына әсері

Дескриптор:

 -Темекінің дұрыс не бұрыстығын анықтап жазады;

ҚБ«Бағдаршам» тәсілі арқылы бағалау

Тапсырма 3.   Суреттегі  мәліметтерді саралап, талдау жасаңыз

Описание: https://arhivurokov.ru/kopilka/uploads/user_file_552904d9bb8f0/platsienta-man-yzy-shylym-shieghu-alkoghol-mien-iesirtkinin-adam-u-ryg-ynyn-damuyna-sieri-sabak-zhospary_3.pngДескриптор:

- Мәліметтерді схема немесе график түрінде бейнелей алады, диаграммаға талдау жасайды.

ҚБ. «Жұлдызша» (мұғалімнің бағалауы)

 

 

https://www.twig-bilim.kz/film/placenta-5274/ 2

 

 

 

 

 

https://www.google.kz/

басбармақ+фота

 

 

 

 

Картинки по запросу бағдаршам суреті

 

https://www.google.kz/ жұлдызша+фота

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

36-40 мин.

Оқушылар «Аргумент» әдісі арқылы

рефлексия  жүргізеді:

Менің бүгінгі сабақтағы көңіл күйім................болды, себебі...................

Мен сабақта ......................жұмыс жасадым, себебі..............

Тақырып мен үшін.................болды,

себебі..................

Рефлексия (керібайланыс)

«БББ»

Не білемін?    Ненібілдім?    Нені білгім келеді?

Не білемін?

Нені білдім?

Нені білгім келеді?

 

 

 

Үйге тапсырма: §…...

 

Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Ø  Адам ұрығының дамуына шылым, ішімдік, есірткінің зиянды жақтарын анықтайды;

Ø  Шылымның, ішімдіктің, есірткінің адам ұрығына зиянды әсерін сипаттай алады;

Ø  Мәліметтерді схема немесе график түрінде бейнелеп, диаграммаға талдау жасайды,саралап, түсіндіре алады.

 

Топтық және жұптық жұмыс барысында бағалау.

Жұптық

«Бас бармақ» арқылы бағалау

Топтық  бағалау

«Бағдаршам» тәсілі арқылы бағалау

 

Биология кабинетінде жұмыс ережелерін сақтау. Оқушылардың дұрыс отыруын қадағалау.

Сабақ үрдісінде үнемі оқушылар қауіпсіздігі қадағаланады, топтық жұмыста оқушылар бір-бірін түсінеді, қолдау көрсетеді


Сабақбойынша рефлексия

Сабақмақсаттары/ оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.

 

Жалпыбаға

 

 

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады(оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралынені

білдім, келесісабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 


 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Шылымшегу, есірткі мен ішімдіктің адам ұрығының дамуына тигізетін әсері"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Заведующий филиалом музея

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
