Инфоурок Музыка Другие методич. материалы4 сынып қысқа мерзімді жоспар

4 сынып қысқа мерзімді жоспар

Скачать материал

4 сынып

1-2 сағат

1-тоқсан: Ұлы ұстаздар көші


Сабақтың тақырыбы: Күй дәстүрінің шежіресі Қали Жантілеуов.

Күні:


Мұғалім:___________________________


Сынып: 4

Қатысқан оқушы:

cаны________

Қатыспаған оқушы

cаны________

Осы сабақтағы негізгі мақсаттары

Сабақтың мақсаты: Қ. Жантілеуовтың шығармашылығымен танысу.

Білімділік мақсаты:Құрманғазының «Адай» күйінің тарихымен танысу.

Дамытушылық мақсаты: Ән айту өнерін дамыту.

Тәрбиелік мақсаты: Ұлттық өнерімізді қадірлеуге баулу.

Міндеті: Қазақ халқының күйшілік дәстүрін білуі.

Ән үйрену-орындау: «Мектебім» Әні: мен сөзі: А. Меңжанова

Сабақтағы музыкалар

  1. Ән ұран—орындауға

  2. Мектебім —үйренуге.

  3. «Адай» күй----тыңдауға.

Музыка сауаты

Дыбыс қатары қайталау. Гамма До- До.


Алдыңғы сабақтағы білімді тексеру:

Оқушыларға 3 сыныпта үйренген әндерін қайталатамын. Өз шығармашылықтарын көрсетуін сұраймын.



Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы

0-5 минут

Оқушылар кірер алдында «Той бастар» (Дина) күйі орындалып тұрады.

Ұйымдастыру:

Сыныпты түгендеу, сабаққа психологиялық дайындықтар.


Аудиожазба

Сабақтың ортасы

7-11 минут












12-14


15-20





21-35

Сабақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Гимнін орындаудан басталады.



А) Жаңа тақырыпты меңгерту, әңгіме әдісі арқылы.

1) Оқушыларға ұлттық өнерімізде қалыптасқан Батыс Қазақстан және Шығыс Қазақстан орындаушылық мектептері туралы айтылады. Атақты әнші-күйшілер, сал-серілер өздерінің шәкірттерін тәрбиелек арқылы өнерімізді жалғастырып отырған. Дина Құрманғазының шәкірті екенін өткен сыныптардан білеміз. Ал басқа күйшілердің шәкірттері туралы не білеміз? Батыс Қазақстан күйшілік өнерін бүгінгі күнге жеткізген Қали Жантілеуов. Ол ұлы Мәмен күйшінің шәкірті. Мәмен құрманғазының шәкірті. (Құрманғазының дәстүрлі мектебінің жалғасуы жайлы шежіре дерек схема арқылы көрсетіледі).


Құрманғазы

hello_html_m5b08f5e6.gifhello_html_68c5af02.gif

Мhello_html_68c5af02.gifhello_html_m5b08f5e6.gifәмен Дина


Қали Оқап

Музыка тыңдайық:

«Адай » күйі. Не туралы? Күйдің шығу тарихымен танысады. Қали Жантілеуовтың орындауында. Бұл күй «төкпе» күй. («төкпе күй» дегеніміз не?) Тыңдауға жеңіл болғанмен, орындауға өте күрделі.

Ән орындайық: «Мектебім» әні, Әні мен сөзін жазған А. Меңжанова,

Әнді орындамас бұрын мәтінін мәнерлеп оқып беремін. Ән орындағанда, оқушылардың зейінін әннің сөзіне аударған жөн. Әсіресе ауыспалы кварта ноталарын таза орындалуын қадағалау.

Мемлекеттік гимн











Аудиожазба








Схема





«Адай» күйі(Құрманғазы





Аудиожазба

«Мектебім»

(А.Меңжанова)

Сабақтың соңы

35-45

Сабақты қорытындылау:

  1. Қалидың ұстаздары кім болды?

  2. Қали Жантілеуов кімдердің күйлерін жеткізді?

  3. Күй тартыс дегенді қалай түсінесің?

  4. Құрманғазының басқа қандай күйлерін білесің?

Үйге тапсырма: Қ. Жантілеуов жайлы қосымша мәліметтер оқып, жинау. «Мектебім» әнінің сөзін жаттау.

Бағалау:

Тексерілді:____________________


жазылған карталар
















4 сынып

3 сағат

1-тоқсан: Ұлы ұстаздар көші


Сабақтың тақырыбы: Ән өнерінің майталманы Манарбек Ержанов.

Күні:


Мұғалім:___________________________


Сынып: 4

Қатысқан оқушы:

cаны________

Қатыспаған оқушы

cаны________

Осы сабақтағы негізгі мақсаттары

Сабақтың мақсаты: М. Ержановтың шығармашылығымен танысу.

Білімділік мақсаты: Қазақ операсынң негізгі жанрларымен танысу.

Дамытушылық мақсаты: Ән айту қаблетін дамыту.

Тәрбиелік мақсаты: Ұлттық өнерімізді қадірлеуге баулу.

Міндеті: Қазақ халқының күйшілік дәстүрін білуі.

Ән үйрену-орындау: «Мектебім» Әні: мен сөзі: А. Меңжанова

Сабақтағы музыкалар

  1. «Ән ұран»—орындауға

  2. «Мектебім» —үйренуге.(жалғастыру)

  3. «Адай» күй----тыңдауға.

Музыка сауаты

Музыкалық сауаттылық: Динамикалық белгілер.


Алдыңғы сабақтағы білімді тексеру:

Оқушыларға өткен сабақта үйренген әндерін қайталатамын. Үй тапсырмасын тексеремін. Өз шығармашылықтарын көрсетуін сұраймын.



Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы

0-5 минут

Оқушылар кірер алдында мұғалімнің қалауы бойынша музыка орындалып тұрады.

Ұйымдастыру:

Сыныпты түгендеу, сабаққа психологиялық дайындықтар.


Аудиожазба

Сабақтың ортасы

7-11 минут






12-14










15-20







21-35

А) Жаңа тақырыпты меңгерту, әңгіме әдісі арқылы.

1) Өткен сабақты пысықтау. Оқушыларға ұлттық өнерімізде қалыптасқан Батыс Қазақстан және Шығыс Қазақстан орындаушылық мектептері туралы сұралады. Атақты әнші-күйшілер, сал-серілер өздерінің шәкірттерін тәрбиелек арқылы өнерімізді жалғастырып отырған. Манрбек Ержанов –Арқа өңірінің әншілік дәстүрін жалғастырушы. Манарбектің дауысы өте әдемі жоғары тенорда, қазақтар мұндай дауысты «қаз дауысты» деп атаған. Оның ән репертуары өте көп болған. Манарбек Ақан сері, Біржан сал, Мәди, Әсет, Жаяу Мұса сынды көптеген әнші-композиторлардың әндерін орындап кейінгі ұрпаққа жеткізді. М. Ержанов ән айтып қана қойған жоқ, олтеатр артисі болып халыққа танымал бола білді.

Музыка тыңдайық:

«Қыз Жібек» операсындағы Шегенің ариясы.. Не туралы? Опера тарихымен танысады. Оқушылар бұл әнді Манарбек Ержановтың орындауында тыңдайды. «Ария» деп операдағы әнді айтамыз. М. Ержанов тағы да басқа көптеген операларға қатысып түрлі арияларды орындаған.

Ән орындайық: «Мектебім» әні, Әні мен сөзін жазған А. Меңжанова, (өткен сабақты жалғастырамыз)

Әнді орындамас бұрын мәтінін мәнерлеп оқып беремін. Ән орындағанда, оқушылардың зейінін әннің сөзіне аударған жөн. Әсіресе ауыспалы кварта ноталарын таза орындалуын қадағалау.

Мемлекеттік гимн











Аудиожазба





«Адай» күйі(Құрманғазы







Аудиожазба

«Мектебім»

(А.Меңжанова)

Сабақтың соңы

35-45

Сабақты қорытындылау:

1) Манарбектің ұстаздары кім болды?

2) М Ержанов кімдердің әндерін жеткізді?

3) Манарбек қандай әнші?

4) «Ария» дегеніміз не?

Үйге тапсырма: Қ. Жантілеуов жайлы қосымша мәліметтер оқып, жинау. «Мектебім» әнінің сөзін жаттау.

Бағалау:


Тексерілді:____________________


жазылған карталар














4 сынып

4 сағат

1-тоқсан: Ұлы ұстаздар көші


Сабақтың тақырыбы: Ән өнерінің хас шебері Ж. Елебеков.


Күні:


Мұғалім:___________________________


Сынып: 4

Қатысқан оқушы:

cаны________

Қатыспаған оқушы

cаны________

Осы сабақтағы негізгі мақсаттары

Сабақтың мақсаты: Ж. Елебеклвтың шығармашылығымен танысу.

Білімділік мақсаты:Мәдидің «Қарқаралы» әнінің тарихымен танысу.

Дамытушылық мақсаты: Ән айту өнерін дамыту.

Тәрбиелік мақсаты: Ұлттық өнерімізді қадірлеуге баулу.

Міндеті: Қазақ халқының күйшілік дәстүрін білуі.

Ән үйрену-орындау: «Құралай» Халық әні.

Сабақтағы музыкалар

  1. Ән ұран—орындауға

  2. «Құралай»—үйренуге.

  3. «Қарқаралы» Мәдидің әні----тыңдауға.

Музыка сауаты

Музыкалық сауаттылық: Динамикалық белгілер. (жалғасы)


Алдыңғы сабақтағы білімді тексеру:

Оқушыларға өткен сабақта үйренген әндерін қайталатамын. Үй тапсырмасын тексеремін. Өз шығармашылықтарын көрсетуін сұраймын.



Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы

0-5 минут

Оқушылар кірер алдында мұғалімнің қалауы бойынша музыка орындалып тұрады.

Ұйымдастыру:

Сыныпты түгендеу, сабаққа психологиялық дайындықтар.


Аудиожазба

Сабақтың ортасы

7-11 минут






12-14










15-20







21-35

А) Жаңа тақырыпты меңгерту, диалог арқылы.

1) Оқушыларға ұлттық өнерімізде қалыптасқан Батыс Қазақстан және Шығыс Қазақстан орындаушылық мектептері туралы айтылады. Атақты әнші-күйшілер, сал-серілер өздерінің шәкірттерін тәрбиелек арқылы өнерімізді жалғастырып отырған. ХХ-ғасырда Арқа әншілік дәстүрін бүгінгі заманға жеткізген Жүсіпбек Елебеков.. Жүсіпбек әнші ғана емес сал-серіге де тән қасиеті болған адам. Дауысы кең. Ол халық композиторларының әндерін орындаушы.


Ақан сері, Біржан сал, Мәди

hello_html_165da231.gif


hello_html_165da231.gifӘміре

hello_html_m7e7cea89.gifМ.Ешекеев

hello_html_m1cfebc2f.gifЖүсіпбек Қ. Байбосынов


Музыка тыңдайық: Ж. Кәрменов

«Қарқаралы»әні. Не туралы? Әннің шығу тарихымен танысады. Жүсіпбек Елебековтың

орындауында. Бұл ән дәстүрлі ән. («дәстүрлі ән» дегеніміз не?) Тыңдауға жеңіл болғанмен, орындауға өте күрделі.

Ән орындайық: «Құралай» халық әні,

Әнді орындамас бұрын мәтінін мәнерлеп оқып беремін. Ән орындағанда, оқушылардың зейінін әннің сөзіне аударған жөн. Әсіресе ауыспалы кварта ноталарын таза орындалуын қадағалау.


Арқа өңіріне қатысты суреттер


Композитордың суреті








Аудиожазба







«Қарқаралы» күйі(Мәди)





Аудиожазба

«Құралай»

(Халық әні)



Сабақтың соңы

35-45

Сабақты қорытындылау:

1.Жүсіпбектің ұстаздары кім болды?

2. Жүсіпбек кімдердің әндерін сақтап жеткізді?

3. Оның өзінің шәкірттері кімдер?

4.Мәдидің басқа қандай әндерін білеміз?

Үйге тапсырма: Ж. Елебеков жайлы қосымша мәліметтер оқып, жинау. «Құралай» әнінің сөзін жаттау.

Бағалау:

Тексерілді:____________________


жазылған карталар






4 сынып

5 сағат

1-тоқсан: Ұлы ұстаздар көші


Сабақтың тақырыбы: Қобыз дәстүрінің мұрагері Жаппас Қаламбаев.

Күні:


Мұғалім:___________________________


Сынып: 4

Қатысқан оқушы:

cаны________

Қатыспаған оқушы

cаны________

Осы сабақтағы негізгі мақсаттары

Сабақтың мақсаты: Ж. Қаламбаевтың шығармашылығымен танысу.

Білімділік мақсаты:»Қасқыр» күйінің аңызымен танысу танысу.

Дамытушылық мақсаты: Ән айту өнерін дамыту.

Тәрбиелік мақсаты: Ұлттық өнерімізді қадірлеуге баулу.

Міндеті: Қазақ халқының күйшілік дәстүрін білуі.

Ән үйрену-орындау: «Құралай» Халық әні.

Сабақтағы музыкалар

  1. Ән ұран—орындауға

  2. «Құралай»—үйренуге.

  3. «Қасқыр» Хал. күйі----тыңдауға

Музыка сауаты

Музыкалық сауаттылық: Альтерациялық белгілер. Диезь, бемоль, бекарь

Алдыңғы сабақтағы білімді тексеру:

Оқушыларға өткен сабақта үйренген әндерін қайталатамын. Үй тапсырмасын тексеремін. Өз шығармашылықтарын көрсетуін сұраймын.



Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы

0-5 минут

Оқушылар кірер алдында мұғалімнің қалауы бойынша музыка орындалып тұрады.

Ұйымдастыру:

Сыныпты түгендеу, сабаққа психологиялық дайындықтар.


Аудиожазба

Сабақтың ортасы

7-11 минут






12-14






15-20






21-35





А) Жаңа тақырыпты меңгерту, диалог арқылы.

1) Жаппас Қаламбаев белгілі күйші. Қобызшы. Халық күйлерін жалғастырушылардың бірі. Қазақстанның оңтүстігінде тұрады. Кеңес дәуірінде қобыз тартқандар «бақсыә деп қудаланып қобыз аспабының орындалу деңгейіне біраз жыл тоқырау болды. Сүгір күйші қобыз аспабының дамуына көп үлес қосты. Қобыз аспабына тыйым салынған жылдары Сүгір күйші қобыз күйлерін домбыраға салып олардың жоғалып кетпеуіне зор үлес қосты. Оның шәкірті Ж Қаламбаев ол күйлерді қайта қобызға салып қайта жаңғыртты.йіне біраз жыл тоқырау болдды.

Музыка тыңдайық:

«Қасқыр»әні. Не туралы? Күйдің шығу тарихымен танысады. Ж. Қаламбаевтің

орындауында. Бұл күй дәстүрлі күй. («дәстүрлі күй» дегеніміз не?) Тыңдауға жеңіл болғанмен, орындауға өте күрделі.

Ән орындайық: «Құралай» халық әні,

Әнді орындамас бұрын мәтінін мәнерлеп оқып беремін. Ән орындағанда, оқушылардың зейінін әннің сөзіне аударған жөн. Әсіресе ауыспалы кварта ноталарын таза орындалуын қадағалау.

Арқа өңіріне қатысты суреттер



Композитордың суреті.







Аудиожазба


«Қасқыр әні» күйі(Ж.Қаламбаев)





Аудиожазба

«Құралай»

(Халық әні)



Сабақтың соңы

35-45

Сабақты қорытындылау:

1. Жаппастың ұстаздары кім болды?

2.Қобыз күйлерін ол кімнен үйренді?

3.Жаппас кімдердің күйлерін сақтап жеткізді?

4.Мәдидің басқа қандай әндерін білеміз?

Үйге тапсырма: Ж. Елебеков жайлы қосымша мәліметтер оқып, жинау. «Құралай» әнінің сөзін жаттау.

Бағалау:

Тексерілді:____________________


жазылған карталар














4 сынып

6 сағат

1-тоқсан: Ұлы ұстаздар көші


Сабақтың тақырыбы: Жез таңдай әнші Ғ. Құрманғалиев.

Күні:


Мұғалім:___________________________


Сынып: 4

Қатысқан оқушы:

cаны________

Қатыспаған оқушы

cаны________

Осы сабақтағы негізгі мақсаттары

Сабақтың мақсаты: Ғ. Құрманғалиевтің шығармашылығымен танысу.

Білімділік мақсаты:Мұхиттың «Үлкен айдай» әнінің тарихымен танысу.

Дамытушылық мақсаты: Ән айту өнерін дамыту.

Тәрбиелік мақсаты: Ұлттық өнерімізді қадірлеуге баулу.

Міндеті: Қазақ халқының күйшілік дәстүрін білуі.

Ән үйрену-орындау: «Дос болайық бәріміз» Ибрагим Нүсіпбаев әні.

Сабақтағы музыкалар

  1. Құралай —орындауға

  2. «Дос болайық бәріміз»—үйренуге.

  3. «Қарқаралы» Мәдидің әні----тыңдауға.

Музыка сауаты

Музыкалық сауаттылық: Альтерациялық белгілер. Диезь, бемоль, бекарь (қайталау)

Алдыңғы сабақтағы білімді тексеру:

Оқушыларға өткен сабақта үйренген әндерін қайталатамын. Үй тапсырмасын тексеремін. Өз шығармашылықтарын көрсетуін сұраймын.



Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы

0-5 минут

Оқушылар кірер алдында мұғалімнің қалауы бойынша музыка орындалып тұрады.

Ұйымдастыру:

Сыныпты түгендеу, сабаққа психологиялық дайындықтар.


Аудиожазба

Сабақтың ортасы

7-11 минут






12-14












15-20








21-35










А) Жаңа тақырыпты меңгерту, диалог арқылы.

1)Батыс Қазақстан өңірінің әншілік дәстүрі туралы айтамыз. Бұл өңірде Мұхиттың әншілігімен ерекше. Мұхит әндерінің ерекшелігі өте екпінді айтылады. Батыс Қазақстанға тән домбыраны төкпелетіп тарту бар. Дегенмен ішкі мазмұны жалпы Қазаққа тән болып келеді. Ғарифолла Құрманғалиев Мұхит әндерін жалғастырушы. Қазақтың белгілі әншісі.

Батыс өңірдегі әншілік дәстүр өкілдері.


Мұхит

hello_html_165da231.gif


Шhello_html_165da231.gifыңтас пен Шайқы

Ә.Еңкебаев

Ғhello_html_m48f5d198.gifhello_html_m7e7cea89.gifарифолла Қ. Бекбосынов


Қапаш Құлышева

Музыка тыңдайық:

«Үлкен айдай»әні. Не туралы? Кімнің әні Әннің шығу тарихымен танысады. Ғ. Құрманғалиевтің орындауында. Бұл ән дәстүрлі ән. («дәстүрлі ән» дегеніміз не?) Тыңдауға жеңіл болғанмен, орындауға өте күрделі.

Ән орындайық: «Дос болайық бәріміз» И. Нүсіпбаевтің әні,

Әнді орындамас бұрын мәтінін мәнерлеп оқып беремін. Ән орындағанда, оқушылардың зейінін әннің сөзіне аударған жөн. Әсіресе ауыспалы кварта ноталарын таза орындалуын қадағалау.

Арқа өңіріне қатысты суреттер



Әншінің

суреті.















Аудиожазба


«Үлкен айдай» күйі(Ғ.Құрманғалиев)



Аудиожазба

«Дос болайық бәріміз»

(И.Нүсіпбаев)



Сабақтың соңы

35-45

Сабақты қорытындылау:

  1. Ғарифолла неше жасынан ән салды?

  2. Оның ұстаздар кімдер?

  3. Оның өзінің шәкірттері кімдер?

  4. Мұхиттың басқа қандай әндерін білеміз?

Үйге тапсырма: Ғ. Құрманғалиев жайлы қосымша мәліметтер оқып, жинау. «Дос болайық бәріміз» әнінің сөзін жаттау.

Бағалау:

Тексерілді:____________________


жазылған карталар














4 сынып

7 сағат

1-тоқсан: Ұлы ұстаздар көші


Сабақтың тақырыбы: Күйші – ұстаз Дәулет Мықтыбаев.

Күні:


Мұғалім:___________________________


Сынып: 4

Қатысқан оқушы:

cаны________

Қатыспаған оқушы

cаны________

Осы сабақтағы негізгі мақсаттары

Сабақтың мақсаты: Д. Мықтыбаевтің шығармашылығымен танысу.

Білімділік мақсаты: Ықыластың «Шыңырау» күйінің тарихымен танысу.

Дамытушылық мақсаты: Ән айту өнерін дамыту.

Тәрбиелік мақсаты: Ұлттық өнерімізді қадірлеуге баулу.

Міндеті: Қазақ халқының күйшілік дәстүрін білуі.

Ән үйрену-орындау: «Дос болайық бәріміз» Ибрагим Нүсіпбаев әні.

Сабақтағы музыкалар

  1. Құралай —орындауға

  2. «Дос болайық бәріміз»—үйренуге.

  3. «Қарқаралы» Мәдидің әні----тыңдауға.

Музыка сауаты

Музыкалық сауаттылық: Нота ұзақтығы,(длительности)

Алдыңғы сабақтағы білімді тексеру:

Оқушыларға өткен сабақта үйренген әндерін қайталатамын. Үй тапсырмасын тексеремін. Өз шығармашылықтарын көрсетуін сұраймын.



Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы

0-5 минут

Оқушылар кірер алдында мұғалімнің қалауы бойынша музыка орындалып тұрады.

Ұйымдастыру:

Сыныпты түгендеу, сабаққа психологиялық дайындықтар.


Аудиожазба

Сабақтың ортасы

7-11 минут






12-14












15-20








21-35





А) Жаңа тақырыпты меңгерту, диалог арқылы.

1)Батыс Қазақстан өңірінің әншілік-күйшілік дәстүрі туралы айтамыз. Бұл өңірде әншілік-күйшілік өнері ерекше. Мұхит әндерінің ерекшелігі өте екпінді айтылады. Батыс Қазақстанға тән домбыраны төкпелетіп тарту бар. Дегенмен ішкі мазмұны жалпы Қазаққа тән болып келеді. Дәулет Мықтыбаев Қазақ күйлерін жалғастырушы. Қазақтың белгілі күйшісі.

Батыс өңірдегі күйшілік дәстүр өкілдері.


Ықылас

hello_html_165da231.gif


Түсіпбек Әбікей

Қhello_html_165da231.gif. Әжімұратов

hello_html_m1cfebc2f.gifhello_html_m7e7cea89.gifhello_html_m21cb6d0b.gifhello_html_m1cfebc2f.gifДәулет Б. Қосбасаров


Ә. Жұмабеков



Музыка тыңдайық:

«Шыңырау»күйі. Не туралы? Кімнің күйі. Күйдің шығу тарихымен танысады. Д.Мықтыбаевтің орындауында. Бұл күй дәстүрлі күй. Тыңдауға жеңіл болғанмен, орындауға өте күрделі.

Ән орындайық: «Дос болайық бәріміз» И. Нүсіпбаевтің әні,

Әнді орындамас бұрын мәтінін мәнерлеп оқып беремін. Ән орындағанда, оқушылардың зейінін әннің сөзіне аударған жөн. Әсіресе ауыспалы кварта ноталарын таза орындалуын қадағалау.

Арқа өңіріне қатысты суреттер



Күйшінің

суреті.







Сызбалар.








Аудиожазба


«Шыңырау» күйі(Д.Мықтыбаев)



Аудиожазба

«Дос болайық бәріміз»

(И.Нүсіпбаев)



Сабақтың соңы

35-45

Сабақты қорытындылау:

  1. Д. Мықтыбаевтің ұстазы кімдер ?

  2. Оның шәкірттері кімдер?

  3. «Шыңырау» күйі туралы не білеміз ?

  4. Мұхиттың басқа қандай әндерін білеміз?

Үйге тапсырма: Д. Мықтыбаев жайлы қосымша мәліметтер оқып, жинау. «Дос болайық бәріміз» әнінің сөзін жаттау.

Бағалау:

Тексерілді:____________________


жазылған карталар






4 сынып

8-9 сағат

1-тоқсан: Ұлы ұстаздар көші


Сабақтың тақырыбы: Тоқсандық қорытынды сабақ

Күні:


Мұғалім:___________________________


Сынып: 4

Қатысқан оқушы:

cаны________

Қатыспаған оқушы

cаны________

Осы сабақтағы негізгі мақсаттары

Сабақтың мақсаты: Оқушылар шығармашылығын дамыту.

Білімділік мақсаты:Оқыған білімдерін бекітіп толықтыру.

Дамытушылық мақсаты: Ән айту өнерін дамыту.

Тәрбиелік мақсаты: Ұлттық өнерімізді қадірлеуге баулу.

Міндеті: Қазақ халқының күйшілік дәстүрін білуі.

Ән үйрену-орындау: Тоқсан бойындағы әндер.

Сабақтағы музыкалар

1.»Құралай» —орындауға

2.«Дос болайық бәріміз»—үйренуге.

3.«Қарқаралы» Мәдидің әні----тыңдауға.

Музыка сауаты

Музыкалық сауаттылық: Тоқсандық бақылау.

Алдыңғы сабақтағы білімді тексеру:

Оқушыларға тоқсан ішінде үйренген әндерін қайталатамын. Үй тапсырмасын тексеремін. Өз шығармашылықтарын көрсетуін сұраймын.



Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы

0-5 минут

Оқушылар кірер алдында мұғалімнің қалауы бойынша музыка орындалып тұрады.

Ұйымдастыру:

Сыныпты түгендеу, сабаққа психологиялық дайындықтар.


Аудиожазба

Сабақтың ортасы

7-11 минут






12-14


15-20


21-35

А) Қайталау, меңгерту, диалог арқылы.

1)Батыс Қазақстан өңірінің әншілік-күйшілік дәстүрі туралы айтамыз.

2) Оңтүстік Қазақстан өңірінің әншілік-күйшілік дәстүрі туралы айтамыз.

3) Шығыс Қазақстан өңірінің әншілік-күйшілік дәстүрін айтамыз.

Музыка тыңдайық:

Тоқсан ішіндегі тыңдаған музыкалардан үзінділер тыңдатамыз.

Ән орындайық:

Тоқсан бойғы үйренген әндерін жатқа айтуға тырысады

Арқа өңіріне қатысты суреттер



Күйші-әншілердің

суреті.



Сызбалар.


Аудиожазба

Сабақтың соңы

35-45

Сабақты қорытындылау:

Тестік сұрақтар қойылады.


Бағалау:

Тексерілді:____________________


жазылған карталар
















4 сынып

10 сағат

Сабақтың тақырыбы: Еуропа музыкасының шыңы симфониялық оркестр.

Күні:


Мұғалім:___________________________


Сынып: 4

Қатысқан оқушы:

cаны________

Қатыспаған оқушы

cаны________

Осы сабақтағы негізгі мақсаттары

Сабақтың мақсаты: Симфониялық оркестрмен танысу.

Білімділік мақсаты: Музыкалық аспаптар тобымен танысу.

Дамытушылық мақсаты: Ән айту өнерін дамыту.

Тәрбиелік мақсаты: Ұлттық өнерімізді қадірлеуге баулу.

Міндеті: Күрделі музыкалар туралы білуі.

Ән үйрену-орындау: «Қазақы дастарханым» Әні: М. Ілиясовтікі.

Сабақтағы музыкалар

  1. «Дос болайық бәріміз»—орындауға

  2. «Қазақы дастарханым» —үйренуге.

  3. «3» Симфония -Бетховен----тыңдауға.

Музыка сауаты

Музыкалық сауаттылық: Нота ұзақтығы,(длительности)

Алдыңғы сабақтағы білімді тексеру:

Оқушыларға өткен сабақта үйренген әндерін қайталатамын. Үй тапсырмасын тексеремін. Өз шығармашылықтарын көрсетуін сұраймын.



Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы

0-5 минут

Оқушылар кірер алдында мұғалімнің қалауы бойынша музыка орындалып тұрады.

Ұйымдастыру:

Сыныпты түгендеу, сабаққа психологиялық дайындықтар.


Аудиожазба

Сабақтың ортасы

7-11 минут






12-14






15-20







21-35





А) Жаңа тақырыпты меңгерту, әңгіме әдісі арқылы.

1) Өткен сабақтарда алған білімсдерін сұрақ жауап арқылы бекітеміз.

1) Қандай музыкалық аспаптарды білесіңдер?

2) Скрипкаменвиоленчель аспабының айырмашылығы неде?

3) Флейта, кларнет аспаптарын қалай ойнайды? Т.б.

Оқушылардың назары аспаптардың тембріне, ойнау тәсіліне, дыбыс бояуына аударылады. Әншілердің дауысы сияқты аспаптардың да жоғары, төмен дыбыстылары болады. Оркестрдің күші осы аспаптардың тембрі мен құрамына байланысты болады.

Музыка тыңдайық:

«3» симфония. Не туралы? Симфония тарихымен танысады. Симфониялық оркестрдің орындауында тыңдалады. Симфониялық музыкалар күрделі музыкалар деп аталады. Өйткені тыңдауға мазмұны өте күрделі.

Ән орындайық: «Қазақы дастарханым» әні, Әні Марат Ілиясовтікі.,

Әнді орындамас бұрын мәтінін мәнерлеп оқып беремін. Ән орындағанда, оқушылардың зейінін әннің сөзіне аударған жөн. Ән жеңіл орындалады. Вальс екпінінде. Марат Ілиясовтың тағы да басқа әндері көп.





Оркестрдің

суреті.







Сызбалар.


Аудиожазба


«№3 симфония» күйі(Оркестр)



Аудиожазба

«Қазақы дастарханым»

(И.Нүсіпбаев)



Сабақтың соңы

35-45

Сабақты қорытындылау:

  1. Симфониялық оркестр деп қандай оркестрді атаймыз?

  2. Оркестрдің құрамында қандай аспаптар бар?

  3. Оркестрдің құрамында аспаптар неге көп?

  4. Құрманғазының басқа қандай күйлерін білесің?

Үйге тапсырма:Оқулық бойынша қосымша мәліметтер оқып, жинау. «Мектебім» әнінің сөзін жаттау.

Бағалау:

Тексерілді:____________________


жазылған карталар
















4 сынып

11 сағат

Сабақтың тақырыбы: Скрипака аспабы қалай пайда болды?.

Күні:


Мұғалім:___________________________


Сынып: 4

Қатысқан оқушы:

cаны________

Қатыспаған оқушы

cаны________

Осы сабақтағы негізгі мақсаттары

Сабақтың мақсаты: Скрипка аспабының тарихымен танысу.

Білімділік мақсаты: Көне музыкалық аспаптар тобымен танысу.

Дамытушылық мақсаты: Ән айту өнерін дамыту.

Тәрбиелік мақсаты: Ұлттық өнерімізді қадірлеуге баулу.

Міндеті: Музыкалық аспаптар туралы білуі.

Ән үйрену-орындау: «Қазақы дастарханым» Әні: М. Ілиясовтікі.

Сабақтағы музыкалар

  1. «Дос болайық бәріміз»—орындауға

  2. «Қазақы дастарханым» —үйренуге.

  3. «24 Каприс» Н. Паганини----тыңдауға.

Музыка сауаты

Музыкалық сауаттылық: Тональность , мажор-минор.

Алдыңғы сабақтағы білімді тексеру:

Оқушыларға өткен сабақта үйренген әндерін қайталатамын. Үй тапсырмасын тексеремін. Өз шығармашылықтарын көрсетуін сұраймын.



Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы

0-5 минут

Оқушылар кірер алдында мұғалімнің қалауы бойынша музыка орындалып тұрады.

Ұйымдастыру:

Сыныпты түгендеу, сабаққа психологиялық дайындықтар.


Аудиожазба

Сабақтың ортасы

7-11 минут






12-14






15-20







21-35





А) Жаңа тақырыпты меңгерту, әңгіме әдісі арқылы.

1 Скрипка аспабының тарихы ертеден басталады. Жалпы бір халықтың музыкалық дамуы, екінші халыққа әсерін тигізеді. Скрипка ең алдымен Еуропада пайда болған. Олар» ребек» пен «фидель» аспаптары. Ал оның пайда болуына араптың «ребаб» аспабының әсері болады. Кейін осыған ұқсас өзге ұлттарда да пайда бола бастьаған. Мысалы бізде қобыз. Тек ата бабаларымыз көшпенді халыққа арнап өңдеп алған. Қобыз аспабы Қазақта киелі аспап саналған.

.

Музыка тыңдайық:

«24»Каприс. Не туралы? Н. Паганини. Симфониялық оркестрдің орындауында тыңдалады.Скрипка аспабының үнін анық естиміз. Паганинидің кез келген музыкасын естісең де скрипканың нағыз үнін естуге болады. Әрбір Каприс орындаушыдан асқан шеберлікті қажет ететін музыка.

Ән орындайық: «Қазақы дастарханым» әні, Әні Марат Ілиясовтікі.,

Әнді орындамас бұрын мәтінін мәнерлеп оқып беремін. Ән орындағанда, оқушылардың зейінін әннің сөзіне аударған жөн. Ән жеңіл орындалады. Вальс екпінінде. Марат Ілиясовтың тағы да басқа әндері көп.






Оркестрдің

суреті.





Сызбалар.


Аудиожазба


«24»Каприс» (Оркестр)



Аудиожазба



«Қазақы дастарханым»

(И.Нүсіпбаев)



Сабақтың соңы

35-45

Сабақты қорытындылау:

  1. Симфониялық оркестрдің құрамын қандай аспаптар құрайды?

  2. Не себепті Еуропада скрипка аспабы «музыка патшайымы» атанды?

  3. Скрипка қай ғасырда пайда болды?

Үйге тапсырма:Оқулық бойынша қосымша мәліметтер оқып, жинау. «Қазақы дастарқаным» әнінің сөзін жаттау.

Бағалау:

Тексерілді:____________________


жазылған карталар
















4 сынып

12 сағат

Сабақтың тақырыбы: Симфониялық оркестрдегі ішекті-ыспалы аспаптар.


Күні:


Мұғалім:___________________________


Сынып: 4

Қатысқан оқушы:

cаны________

Қатыспаған оқушы

cаны________

Осы сабақтағы негізгі мақсаттары

Сабақтың мақсаты: Симфониялық оркестрмен танысу.

Білімділік мақсаты: аспаптар тобымен танысу.

Дамытушылық мақсаты: Ән айту қаблетін дамыту.

Тәрбиелік мақсаты: Музыка құдіретін ұғынып қадірлеуге баулу.

Міндеті: Күрделі музыкалар туралы білуі.

Ән үйрену-орындау: «Ақ сиса» Әні: Жаяу Мұса.

Сабақтағы музыкалар

  1. «Қазақы дастарханым»—орындауға

  2. «Ақ сиса» Жаяу Мұса—үйренуге.

  3. «Аққу» Сен- Санс----тыңдауға.

Музыка сауаты

Музыкалық сауаттылық: Тональность , мажор-минор.

Алдыңғы сабақтағы білімді тексеру:

Оқушыларға өткен сабақта үйренген әндерін қайталатамын. Үй тапсырмасын тексеремін. Өз шығармашылықтарын көрсетуін сұраймын.



Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы

0-5 минут

Оқушылар кірер алдында мұғалімнің қалауы бойынша музыка орындалып тұрады.

Ұйымдастыру:

Сыныпты түгендеу, сабаққа психологиялық дайындықтар.


Аудиожазба

Сабақтың ортасы

7-11 минут





12-14






15-20







21-35





А) Жаңа тақырыпты меңгерту, әңгіме әдісі арқылы.

1) Өткен сабақтарда алған білімсдерін сұрақ жауап арқылы бекітеміз.

1) Қандай музыкалық аспаптарды білесіңдер?

2) Скрипкаменвиоленчель аспабының айырмашылығы неде?

3) Флейта, кларнет аспаптарын қалай ойнайды? Т.б.

Оқушылардың назары аспаптардың тембріне, ойнау тәсіліне, дыбыс бояуына аударылады. Әншілердің дауысы сияқты аспаптардың да жоғары, төмен дыбыстылары болады. Оркестрдің күші осы аспаптардың тембрі мен құрамына байланысты болады.

Музыка тыңдайық:

«Аққу» Сен-Санс. Не туралы? Симфония тарихымен танысады. Симфониялық оркестрдің орындауында тыңдалады. Симфониялық музыкалар күрделі музыкалар деп аталады. Өйткені тыңдауға мазмұны өте күрделі.

Ән орындайық: «Ақ сиса» әні, ӘніЖаяу Мұсанікі.,

Әнді орындамас бұрын мәтінін мәнерлеп оқып беремін. Ән орындағанда, оқушылардың зейінін әннің сөзіне аударған жөн. Ән тез екпінде орындалады. Жаяу Мұсаның тағы басқа әндері жайлы айтамыз.







Аспаптың

суреті.





Сызбалар.


Аудиожазба


«Аққу» (Сен-санс)



Аудиожазба



«Ақ сиса»

(Жаяу Мұса)



Сабақтың соңы

35-45

Сабақты қорытындылау:

  1. Симфониялық оркестр деп қандай оркестрді атаймыз?

  2. Скрипка тектес қандай аспаптарды білеміз?

  3. Оркестрдің құрамында аспаптар неге көп?

  4. Бұл аспаптар қай ғасырда қарқынды дамыды?

Үйге тапсырма:Оқулық бойынша қосымша мәліметтер оқып, жинау. «Ақ сиса» әнінің сөзін жаттау.

Бағалау:

Тексерілді:____________________


жазылған карталар
















4 сынып

13 сағат

Сабақтың тақырыбы: Оркестрдегі үрлемелі ағаш аспаптар.

Күні:


Мұғалім:___________________________


Сынып: 4

Қатысқан оқушы:

cаны________

Қатыспаған оқушы

cаны________

Осы сабақтағы негізгі мақсаттары

Сабақтың мақсаты: Үрлемелі аспаптар тобымен танысу.

Білімділік мақсаты: Музыкалық аспаптардың ерекшелігімен танысу.

Дамытушылық мақсаты: Ән айту қаблетін дамыту.

Тәрбиелік мақсаты: Музыка құдіретін ұғынып қадірлеуге баулу.

Міндеті: Аспаптарды ажырата білу.

Ән үйрену-орындау: «Болеро» М. Равель

Сабақтағы музыкалар

  1. «Қазақы дастарханым»—орындауға

  2. «Ақ сиса» Жаяу Мұса—үйренуге.

  3. «Болеро» М. Равель----тыңдауға.

Музыка сауаты

Музыкалық сауаттылық: Тональность , мажор-минор.

Алдыңғы сабақтағы білімді тексеру:

Оқушыларға өткен сабақта үйренген әндерін қайталатамын. Үй тапсырмасын тексеремін. Өз шығармашылықтарын көрсетуін сұраймын.



Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы

0-5 минут

Оқушылар кірер алдында мұғалімнің қалауы бойынша музыка орындалып тұрады.

Ұйымдастыру:

Сыныпты түгендеу, сабаққа психологиялық дайындықтар.


Аудиожазба

Сабақтың ортасы

7-11 минут





12-14






15-20







21-35




А) Жаңа тақырыпты меңгерту, әңгіме әдісі арқылы.

1) Оқушылар үрмелі аспаптармен 3 сыныптан таныс. Үрмелі саспаптар қалай пайда болған? Оқушылар алдын ала берілген тапсырмалар бойынша топқа бөлінді.

А) Үрлемелі аспаптар жайлы

Б) Флейта аспабы

Г) Кларнет, Габой.

.2) Мәтінмен жұмыс.


Музыка тыңдайық:

«Аққу» Сен-Санс. Не туралы? Симфония тарихымен танысады. Симфониялық оркестрдің орындауында тыңдалады. Симфониялық музыкалар күрделі музыкалар деп аталады. Өйткені тыңдауға мазмұны өте күрделі.


Ән орындайық: «Ақ сиса» әні, ӘніЖаяу Мұсанікі.,

Әнді орындамас бұрын мәтінін мәнерлеп оқып беремін. Ән орындағанда, оқушылардың зейінін әннің сөзіне аударған жөн. Ән тез екпінде орындалады. Жаяу Мұсаның тағы басқа әндері жайлы айтамыз.





Аспаптың

суреті.



Сызбалар.

Аудиожазба


«Аққу» (Сен-санс)



Аудиожазба



«Ақ сиса»

(Жаяу Мұса)



Сабақтың соңы

35-45

Сабақты қорытындылау:

  1. Оркестрдегі үрмелі аспаптар қандай түрлерге бөлінеді?

  2. Қазақта қандай үрмелі аспаптар бар?

  3. Олардың ерекшелігі неде?

  4. Бұл аспаптар қай ғасырда қарқынды дамыды?

Үйге тапсырма:Оқулық бойынша қосымша мәліметтер оқып, жинау. «Ақ сиса» әнінің сөзін жаттау.

Бағалау:

Тексерілді:____________________


жазылған карталар














4 сынып

14 сағат

Сабақтың тақырыбы: Жез аспаптар қашан пайда болды?

Күні:


Мұғалім:___________________________


Сынып: 4

Қатысқан оқушы:

cаны________

Қатыспаған оқушы

cаны________

Осы сабақтағы негізгі мақсаттары

Сабақтың мақсаты: Жез аспаптар тобымен танысу.

Білімділік мақсаты: Музыкалық аспаптардың ерекшелігімен танысу.

Дамытушылық мақсаты: Ән айту қаблетін дамыту.

Тәрбиелік мақсаты: Аспаптардың құрылысын ажырата білуге баулу.

Міндеті: Аспаптарды ажырата білу.

Ән үйрену-орындау: «Гаяанэ» Арам Хачатурян

Сабақтағы музыкалар

  1. «Қазақы дастарханым»—орындауға

  2. «Ақ сиса» Жаяу Мұса—үйренуге.

  3. «Гаянэ» А. Хачатурян----тыңдауға.

Музыка сауаты

Музыкалық сауаттылық: Тональность , до мажор- доминор.

Алдыңғы сабақтағы білімді тексеру:

Оқушыларға өткен сабақта үйренген әндерін қайталатамын. Үй тапсырмасын тексеремін. Өз шығармашылықтарын көрсетуін сұраймын.



Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы

0-5 минут

Оқушылар кірер алдында мұғалімнің қалауы бойынша музыка орындалып тұрады.

Ұйымдастыру:

Сыныпты түгендеу, сабаққа психологиялық дайындықтар.


Аудиожазба

Сабақтың ортасы

7-11 минут





12-14






15-20







21-35




А) Жаңа тақырыпты меңгерту, әңгіме әдісі арқылы.

Ежелгі оркестрлердің құрамын алғашқыда үрмелі аспаптар құраған. Атақты Гайдн мен Моцарт шығармаларын ақсүйектерге арнаған. Ал үрлемелі аспаптардың үні жұмсақ, сазды болады. Ол кезде концерт шағын сарайларда болған. Кейін симфониялық музыканың мазмұны өзгеруіне байланысты, аспаптар құрамы да өзгерді. Мысалы: жезді аспаптар тобы келді. Бұл аспаптар оркестрдің рухын көтереді. Үрмелі ағаш және жезді аспаптардың үндерін салыстыру үшін А. Хачатурянның «Гаянэ» балетінен үзінді тыңдаймыз.

Музыка тыңдайық:

«Гаянэ» А. Хачатурян. Не туралы? Симфония тарихымен танысады. Симфониялық оркестрдің орындауында тыңдалады. Симфониялық музыкалар күрделі музыкалар деп аталады. Өйткені тыңдауға мазмұны өте күрделі.

Ән орындайық: «Ақ сиса» әні, ӘніЖаяу Мұсанікі.,

Әнді орындамас бұрын мәтінін мәнерлеп оқып беремін. Ән орындағанда, оқушылардың зейінін әннің сөзіне аударған жөн. Ән тез екпінде орындалады. Жаяу Мұсаның тағы басқа әндері жайлы айтамыз.



Аспаптың

суреті.



Сызбалар.






Аудиожазба


«Гаянэ» (А.Хачатурян)



Аудиожазба



«Ақ сиса»

(Жаяу Мұса)



Сабақтың соңы

35-45

Сабақты қорытындылау:

  1. Симфониялық оркестр құрамында қандый үрмелі аспаптар бар?

  2. Трубаны ерте заманда не үшін қолданған?

  3. Вальторна аспабманда не үшін қолданғанрмелі аспаптар бар.нрухын көтереді.ұны өзгеруіне байланысты, аспаптар құрамы да өзгерді. ының тегі қандай ?

  4. Джаз аспаптары қандай?

Үйге тапсырма:Оқулық бойынша қосымша мәліметтер оқып, жинау. «Ақ сиса» әнінің сөзін жаттау.


Бағалау:

Тексерілді:____________________


жазылған карталар














4 сынып

15 сағат

Сабақтың тақырыбы: Ұрмалы аспаптар.

Күні:


Мұғалім:___________________________


Сынып: 4

Қатысқан оқушы:

cаны________

Қатыспаған оқушы

cаны________

Осы сабақтағы негізгі мақсаттары

Сабақтың мақсаты: Ұрмалы аспаптар тобымен танысу.

Білімділік мақсаты: Музыкалық аспаптардың ерекшелігімен танысу.

Дамытушылық мақсаты: Ән айту қаблетін дамыту.

Тәрбиелік мақсаты: Аспаптардың құрылысын ажырата білуге баулу.

Міндеті: Аспаптарды ажырата білу.

Ән үйрену-орындау: «Қош келдің жаңа жылым»

Сабақтағы музыкалар

  1. «Қазақы дастарханым»—орындауға

  2. «Қош келдің жаңа жылым» —үйренуге.

  3. «Прощание Славянки» марш----тыңдауға.

Музыка сауаты

Музыкалық сауаттылық: Тональность , до мажор- доминор.

Алдыңғы сабақтағы білімді тексеру:

Оқушыларға өткен сабақта үйренген әндерін қайталатамын. Үй тапсырмасын тексеремін. Өз шығармашылықтарын көрсетуін сұраймын.


Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы

0-5 минут

Оқушылар кірер алдында мұғалімнің қалауы бойынша музыка орындалып тұрады.

Ұйымдастыру:

Сыныпты түгендеу, сабаққа психологиялық дайындықтар.


Аудиожазба

Сабақтың ортасы

7-11 минут





12-14





15-20






21-35




А) Жаңа тақырыпты меңгерту, әңгіме әдісі арқылы.

Ерте кезде де қазір де ұрмалы аспаптардың орны ерекше. ХХ-ХХ1 ғасырда ұрмалы аспаптар маңызды роль атқара бастады. Музыкада ұрмалы аспаптар ырғақ беру рольін атқаратындықтан, кез келген ансамбль- оркестр оларсыз ойнай алмайды. Алғашқы ұрмалы аспаптарды аңшылықта пайдаланған. «Тарелка» бір-біріне соғып ойнайтын аспап. «Ксилафон» кішкене ағаш пластинакалардан тұратын ежелгі аспап. Жалпы қазіргі кезде ұрмалы аспаптардың түрі көбейді.

Музыка тыңдайық:

«Прощание Славянки»Марш. Не туралы? Симфония тарихымен танысады. Симфониялық оркестрдің орындауында тыңдалады. Симфониялық музыкалар күрделі музыкалар деп аталады. Өйткені тыңдауға мазмұны өте күрделі.

Ән орындайық: «Қош келдің жаңа жылым».,

Әнді орындамас бұрын мәтінін мәнерлеп оқып беремін. Ән орындағанда, оқушылардың зейінін әннің сөзіне аударған жөн. Ән тез екпінде орындалады. Жаңа жыл туралы тағы басқа әндері жайлы айтамыз.



Аспаптың

суреті.



Сызбалар.




Аудиожазба


«Прощание Славянки» (Оркестр)


Аудиожазба


«Қош келдің жаңа жылым»

(Б.Бейсенова)



Сабақтың соңы

35-45

Сабақты қорытындылау:

  1. Симфониялық оркестр құрамында қандый ұрмалы аспаптар бар?

  2. Барабанды ерте заманда не үшін қолданған?

  3. Қазақ оркестрінде қандай ұрмалы аспаптар бар?

  4. Джаз аспаптары қандай?

Үйге тапсырма:Оқулық бойынша қосымша мәліметтер оқып, жинау. «Жаңа жыл» әнінің сөзін жаттау.

Бағалау:

Тексерілді:____________________


жазылған карталар




Сабақ № 16 Күні:

Еуропа аспаптары

Қорытынды сабақ

Өз біліміңді тексер:

  1. Жүсіпбектің ұстаздары кім болды?

  2. Жүсіпбек кімдердің әндерін сақтап жеткізді?

  3. Оның өзінің шәкірттері кімдер?

  4. Мәдидің басқа қандай әндерін білеміз?



  1. Қалидың ұстаздары кім болды?

  2. Қали Жантілеуов кімдердің күйлерін жеткізді?

  3. Күй тартыс дегенді қалай түсінесің?

  4. Құрманғазының басқа қандай күйлерін білесің?



  1. Ғарифолла неше жасынан ән салды?

  2. Оның ұстаздар кімдер?

  3. Оның өзінің шәкірттері кімдер?

  4. Мұхиттың басқа қандай әндерін білеміз?



  1. Симфониялық оркестр деп қандай оркестрді атаймыз?

  2. Скрипка тектес қандай аспаптарды білеміз?

  3. Оркестрдің құрамында аспаптар неге көп?

  4. Бұл аспаптар қай ғасырда қарқынды дамыды?



Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "4 сынып қысқа мерзімді жоспар"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Режиссер-постановщик

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
