Инфоурок География Другие методич. материалы«Солтүстік Америка материгі» тарауын қорытындылау

«Солтүстік Америка материгі» тарауын қорытындылау

Скачать материал

География пәні мұғалімі   Хусаинова С.Т

География. Ашық сабақ

«Солтүстік Америка»

Сабақ: 45

Мектеп:Ақши орта мектебі

Күні:16.02.2017ж

Мұғалімнің есімі:Хусаинова Сайраш

Сынып:7А

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

  «Солтүстік Америка материгі» тарауын қорытындылау 

 

Сабаққа негізделген оқу мақсаты

    Солтүстік Америка материгі туралы білімдерін қорытындылай отырып,  өткен сабақтардан алған білімдерін тереңдетіп, ойда қалғандарын нақтылау.  Оқушыларды ұйымшылдыққа, тянақтылыққа, достыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: 

 

Басым бөлігі: 

 

Кейбір оқушылар:   төмен

 

      Солтүстік Америка материгі туралы біледі

     Өз  бетінше жұмыс істей алады, географиялық ұғымдарды, заңдылықтарды талдап, салыстырып,  қорытынды жасай біледі.

        Дерек көздерімен жұмыс жасай алады, өз бетінше ізденеді, ғаламторды, басқада ақпараттарды пайдалана алады. Отанымыздың табиғатын, шаруашылығын зерттеп-зерделеуге үлес қосады. Шығармашыл тұлға екенін көрсетеді.

Тілдік мақсат

 

        Сөйлеу мәдениеті қалыптасады. Түйінді идеяны табады, талдайды.

Негізгі сөздер мен тіркестер терминдер

 

  Прерий,самбо, мулат, метис,торнадо.  

Сыныптағы диалог/жазылым үшін  пайдалы тілдік бірліктер:

 Арктикалық, субарктикалық, қоңыржай, субтропиктік,тропиктік, субэкваторлық белдеулер

Талқылауға арналған тармақтар:

Жер бедері,пайдалы қазбалары, климаты, өзен-көлдері,табиғат зоналары.

Сіз неліктен .... екенін айта ласыз ба? 

Сіз Солтүстік Америка материгінің қандай ерекшеліктерін білесіз?

Жазылым бойынша ұсыныстар

 

Алдыңғы оқу

 Оңтүстік Америка мен Солтүстік Американы салыстыру. Венн диаграмасын сызу.

Жоспар

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған жаттығулар

 

Ресурстар

 

Басталуы

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ.  Жылы атмосфера құру, топ ережесін еске түсіру.

 

Ортасы

Қызығушылықты ояту

1.      «Кім шапшаң?» бөлімі.

1)      С.Американың жер көлемі қанша?

2)      С.Американың құрамына кіретін арал?

3)      Дүниежүзіндегі ең үлкен тау мұздығы?

4)      Д.Ж ең суық жер(арал)?

5)      Д.Ж ең ұзын жер асты үңгірі?

6)      Д.Ж ең биік ағаш?

7)      Д.Ж ең үлкен әрі терең шатқал?

8)      С.Америкадағы ең ыстық жер?

9)      С.Америкадағы жауын – шашын ең аз түсетін жер?

10)  С.Американы зерттеген саяхатшылар, ғалымдар?

2.      «Географиялық эстафета» бөлімі.

     Картадан географиялық обьектіні тез көрсетіп, әр топтың оқушылар жалғастырып отыруы керек.

Топқа берілетін тапсырмалар:

Ø  С.Америка материгінің физикалық-географиялық орнын анықтау.

Ø  Қоршаған теңіздерді, мұхиттарды көрсет.

Ø  Материк маңында орналасқан аралдарды анықта.

Ø  Шеткі нүктелерін атап көрсет.

Ø  Шығанақтарды анықта

Ø  Түбектерді көрсет.

Ø  Материктің ең биік және ең төмен жатқан нүктелерін атап, картадан көрсет.

Ø   

3.      «Тарихшылар» бөлімі.

     Әр топқа интерактивті тақта арқылы саяхатшылардың суреті ұсынылады. Саяхатшылардың қай жерді ашқанын баяндап, картадан көрсетеді.

     1-топқа: Х.Колумб, А.Веспучи

     2- топқа: Генри Гудзон,

     3- топқа: Джон Кабот.

     4- топқа: В.Беринг, А.Чириков

 

4.      «Зерттеушілер» бөлімі. Әр топқа жеке тапсырма.

     С.Американың физикалық картасы арқылы материктің  шығыстан батысқа  қарай жер бедерінің  биіктейтінін көрсетеді. Онда номерленген сұрақтар беріледі.

1-  баспалдақтағы сұрақ.

     Шөгінді жыныстармен жабылған, биіктігі 200-500 м болатын қандай жер бедері?

2- баспалдақтағы сұрақ.

     Өзен аңғарларымен күшті тілімденген, солтүстігін бірнешерет мұз басқан, биіктігі 2000м болатын жер бедері?

3- баспалдақтағы сұрақ.

     Атақты Йеллоустон  ұлттық саябағы орналасқан, биіктіггі 3000-4000м болатын жер бедері?

4- баспалдақтағы сұрақ.

    Испан тілінен аударғанда «Тау жотасы, тау тізбегі» деген мағынаны білдіретін тауды және биік нүктесін ата?

   Топтарға жеке тапсырмалар( Географиялық диктант )

      

 

 

Аяқталуы

Семантикалық картамен жұмыс

 

Қосымша ақпарат

Торнадо. Панама каналы

 

Саралау – сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс

  Жеке және топтық тапсырмалар беру

 

 

 

Бағкалау түрлері өзін – өзі және топ басшысының бағалауы

    Дүниежүзі тарихы,

Рефлексия

 

 

 

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің саьағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз

 

1.Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

 

 

2.Бүгін оқушылар не білді?

 

3.Сыныптағы ахуал қандай болды?

 

 

4.Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

 

5.Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

 

6.Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен

 

 

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеіңіз)?

1

 

2

 

Қандай екі нәрсе  сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеіңіз)?

1

 

2

 

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетіні туралы не білдім?

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "«Солтүстік Америка материгі» тарауын қорытындылау"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Эксперт по оценке имущества

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
