Инфоурок Иностранные языки КонспектыSpotlight 8.Module 3a.План-конспект урока по теме "Отрасли науки"

Spotlight 8.Module 3a.План-конспект урока по теме "Отрасли науки"

Скачать материал

Дата 07.11                                                                  Класс 8А/Б

 

Тема : «Отрасли науки».

 

Учебный аспект: Развитие лексико-грамматических навыков, навыков устной речи.

Цели:

 

Образовательные: создать условия для  совершенствования навыков устной речи, навыков чтения с детальным пониманием содержания и с целью извлечения конкретной информации, аудитивных навыков.

Воспитательные: воспитывать чувство сопричастности к мировой истории, чувство уважения к чужому труду и творчеству, чувство гордости за достижения своих великих соотечественников.

Развивающие : развивать любознательность, познавательный интерес, креативность, способность к распределению внимания, к непроизвольному запоминанию, к абстрагированию и обобщению при овладении грамматическими явлениями, к планированию своего высказывания, способность к репродуктивным и продуктивным речевым действиям.

 

Формы и методы: групповая, парная, индивидуальная;, наглядные, практические.

 

Оборудование: УМК Английский в фокусе, 8 кл. Ваулина Ю.Е., Дули Д., компьютер , раздаточный материал.

 

Ход урока

 

I.Организационный момент и приветствие:

Good morning! How are you? I hope you had a good time on your holiday!

Беседа с классом.

Работа с вводной страницей модуля 3

Речевая зарядка. Вопросно-ответная беседа по теме «Изобретения в нашей жизни».

Nowadays we have a lot of modern inventions at home and at school. Can you name some of them?

-What do you use for watching films?

-What do you use for calling somebody?

-What do you use for taking photos?

-What is the most useful thing for you? etc.

 

II.Reading & vocabulary

1.Словарная работа

Стр 42, чтение, перевод слов, запись в словарь.

2.Чтение текста, перевод отдельных фрагментов

3.Понимание прочитанного

Упр.2, стр 43.

 

 III.Vocabulary and writing

1.Упр 5, стр 43+ РМ

Чтение , перевод

2.Упр 5в, говорение

3.упр 4, стр 43

Работа с новой лексикой, запись упражнения в тетрадь.

 

IV Заключительная часть урока.Рефлексия

Today we have learned some facts about famous inventors (we can call them Great Minds) and their inventions. Was it interesting for you?

At the end of the term you will make a project about one of the Great Minds.

 

V.Домашнее задание.

 

Упр 3, стр 43, упр 7, стр 43

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

№№

п-п

Этапы урока и деятельность преподавателя

 

Время (мин.)

Деятельность суворовцев

1

 

 

 

а) команды, рапорт;

б) цели, задачи урока.

 

1

Дежурный сдает рапорт.  Формулируют цель урока.

(слайд №2)

2

Речевая зарядка. Вопросно-ответная беседа по теме «Изобретения в нашей жизни».

Nowadays we have a lot of modern inventions at home and at school. Can you name some of them?

-What do you use for watching films?

-What do you use for calling somebody?

-What do you use for taking photos?

-What is the most useful thing for you? etc.

 

2

Фронтально отвечают.

3

Warm up (a song “Inventions and inventors”)

And do you know who invented all these things? Let’s listen to a song and find it out.

 

1

Слушают песню и просматривают видеоролик

(слайд№3)

4

Выполнение упражнения на понимание прослушанного

- Now try to match the names of inventors and their inventions (worksheet№1)

2

Соотносят изобретения и изобретателей

(слайд№4)

5

Чтение с детальным пониманием содержания

- Do you know anything about these famous people?

-I think it will be interesting for you to get some information about these inventors.

 I’ll give you 2 different texts about 2 famous inventors. I’d like you to read and guess who  the texts are about. While reading you have one more task: put all the verbs in brackets into their Past form. (worksheet№2)

-Now you can check yourselves.

 

 

5

Читают тексты, ставя глаголы в прошедшее время, и догадываются о ком текст

 

 

 

 

 

 

 

(слайды5-6)

6

Аудирование текста.

What do you know about hot-air balloons? Listen, read the text and choose the correct answers.

2

Ex.2, p.43

7

 Match the words in bold to their meanings

2

Ex.3,p.43

8

New vocabulary for you. Read the table. Which field of science interests you the most.

      2

Ex.5a,b

9

Развитие навыка диалогической речи.

What is the dialogue about. Complete the dialogue with the questions. Work in pairs

2

Ex.3a,p.44

10

 

Работа в рабочей тетради. Отработка пройденного материала

4

p.24 w.b

12

Подведение итогов, рефлексия

Today we have learned some facts about famous inventors (we can call them Great Minds) and their inventions. Was it interesting for you?

At the end of the term you will make a project about one of the Great Minds.

 

2

Выбирают раздел науки для проекта

 

 

 

 

 

(слайд№13)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Worksheet№1

Match the inventors and their inventions.

Bell

 

Automobile

 

Electric light bulb

 

Telephone

 

Television

 

Projector

 

Plane

 

Phonograph

 

Benz

 

Baird

 

Edison

 

Wright brothers

 

Worksheet№1

Match the inventors and their inventions.

Bell

 

Automobile

 

Electric light bulb

 

Telephone

 

Television

 

Projector

 

Plane

 

Phonograph

 

Benz

 

Baird

 

Edison

 

Wright brothers

 

 

 

 

Worksheet №2                                 A

Read the text. Put the verbs in brackets into their Past form. Guess,  who is the text about?

Most people know that he (create)1____________  the first working light bulb, but they don't know anything else about him. He (invent)2___________ over 1000 different things. Among his inventions are: the phonograph (record player), the movie camera and the movie projector. He (make)3_____________ his electric light bulb in 1879, but there was still much work to do. No one (know)4___________ how to use electricity outside of laboratory . He and his workers  created a safe electric system. First they (build)5__________ a factory. Then they( have)6___________ to build the dynamos to make the electricity. Next they had to build electric lines. To show people that he (be)7___________ serious, he (begin)8___________ his project in New York City. By 1887, most part of New York City was electrified.

He (live)9_________ until 1931.  He (continue)10_____________ to invent all his life. He was a true genius.

Worksheet №2                                B

Read the text. Put the verbs in brackets into their Past form. Guess,  who is the text about?

He was born in Edinburgh, Scotland, in 1847. His father (be)1_________ a world-famous inventor of “Visible Speech”, which (help)2__________ deaf people to pronounce words they could not hear. Between 1868 and 1870 he  (work)3____________ with his father and (study)4____________ speech and (teach)5_____________ deaf children in Edinburgh. In 1866 he (start)6___________ thinking about sending tones by telegraph, and it was then that there (come)7___________ to his mind the idea of the “harmonic telegraph”, which would send musical tones electrically from one place to another. He (become)8______________ interested in the mechanical production of a sound. In this way, sound (can)9__________ be carried across wires at the speed of light. In 1876 he was able to develop the telephone, which enables people to talk to each other over long distances. In 1915 the first transcontinental telephone was opened. He (die)10__________ on August 2, 1922.

Adding & vocabulary

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Spotlight 8.Module 3a.План-конспект урока по теме "Отрасли науки""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Менеджер спортивного клуба

Получите профессию

Менеджер по туризму

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
