Мерзімі: Пәні:
Қазақ әдебиеті Сыныбы: 5
Сабақтың тақырыбы:
«Сөз
мәйегі – мақал-мәтел»
Сабақтың мақсаты:
білімділік: Мақал-мәтелдер
қазақтың қысқа әрі нұсқа даналығы, өмірден түйген қорытындысы, тұрмыс айнасы
екеніне көздерін жеткізу;
дамытушылық: Ана тіліне
қызығушылығын арттыру. Ұжымдық жұмыс жасауда белсенділіктерін арттыру;
тәрбиелік: Ана тілін сүюге,
құрметтеуге, сөз арасында мақалдарды орынды қолдана білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:
Дәстүрлі емес сабақ
Сабақтың типі: Аралас
сабақ
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: Түсіндіру,
сұрақ-жауап, ойын, ұжымдық жұмыс
Сабақта қолданылатын көрнекіліктер: Мақал-мәтелдер
жазылған қағаздар, үлестірмелі карточкалар, слайд
Пәнаралық байланыс:
Орыс әдебиеті, сурет
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу, оқушылар түгенделіп, оқу кабинетінің
тазалығы тексеріліп, оқушылардың назары сабаққа аударылады.
Шаттық шеңбері.
ІІ Үй тапсырмасын тексеру:
Мақал-мәтелдерге байланысты жасаған альбомдарын
тексеріп шығу.
ІІІ Жаңа сабақ:
-
Бүгінгі сабағымыз сайыс
түрінде өтеді. Оқушылар 3 топқа бөлінеді,
әр
топтың аты, ұраны болуы тиіс:
І топ «Сұңқар».
Ұраны: Сұңқардай қалықтаймыз, Ізденуден жалықпаймыз!
ІІ топ «Тұлпар».
Ұраны: Тұлпардай жүйрік болу арманымыз, Жетуге соған тырысамыз!
ІІІ топ «Тапқырлар».
Ұраны: Тапқырмыз деп ұрандап, Өмірде біз келеміз жарқылдап!
·
Қазылар
алқасы сайланады.
І Сұрақ-жауап
сайысы
Шарты: Қойылған
сұрақтарға тез жауап беру.
-
Мақал-мәтелдер деген не?
-
Мақал-мәтелдердің адам тәрбиелеудегі ролі қандай?
-
Мақал-мәтелдердің тақырыптары қандай?
-
Мақал-мәтелдер нені сынайды?
-
Мақал-мәтелдердің көлемі қандай?
-
Мақал-мәтелдер қалай айтылады?
-
Мақал-мәтелдер қалай таралған?
-
Мақал-мәтелдерді кім шығарады?
-
Мақал мен мәтелдің айырмашылығы қандай?
ІІ Білгіштер
сайысы
Шарты: Кім қанша
мақал айтса , сонша ұпай алады.
ІІІ Аудармашылар сайысы
Шарты: Берілген
мақал-мәтелдерді орыс тіліне аудару. (Әр дұрыс жауапқа бір ұпай беріледі.)
1.Тазалық – денсаулық
кепілі . (Чистота – залог здоровья.)
2.Еңбек оздырады. (Труд прославляет.)
3.Не ексең, соны орасың .( Что посеешь,то и пожнешь.)
4.Отан - оттан да ыстық. (Родина – жарче огня.)
5.Оқу –білім бұлағы, білім – өмір шырағы. (Учение- родник
знаний,
знание
- лучик жизни.)
6.Отансыз адам ормансыз бұлбұл.(Человек без Родины, что соловей без леса.)
ІҮ Мақалдың жалғасын тап:
Шарты: Көп
нүктенің орнына керекті сөздің баламасын қазақ, орыс және ағылшын тілінде табу.
(Әр дұрыс жауапқа екі ұпай беріледі.)
1.
………. – инемен құдық қазғандай. (оқу, учеба, study)
2. Оқусыз
……. жоқ, білімсіз күнің жоқ. (білім, знание, knowledge)
3.
Ашу дұшпан, ақыл – ……… (дос, друг, friend)
4.
Не имей сто рублей, а имей сто ………(друзей, досың,
friends)
5.
Білекті бірді жығады , білімді ….. жығады. (мыңды, тысяч, thousand)
6.
Учение –……. ,
а
не ученье
– тьма.
(свет,
жарық, light)
Ү Берілген мақал-мәтелдерді дұрыс
құрастыру:
(Әр
дұрыс жауапқа бір ұпай беріледі.)
Бұрысы:
1.Құрмет,
тілге ,құрмет – елге.
2.
Жерде, тіл, жоқ ұлт, жоқ.
3. Тас
жарады,
тас,
тіл жармаса, бас жарады.
1.Тілін
біл,
жеті
түрлі, жеті жұрттың, білім біл.
2.Ұяда,
ұшқанда,
соны
іледі, не көрсе.
3.
Мектеп, білім
–
теңіз, кеме.
1. Мыңды
жығады,
білекті, жығады,
бірді, білімді.
2. Ыстық,отан,
оттан да.
3. Жау
алмайды, досы көпті, ақылы, көпті дау
алмайды.
Дұрысы
1.Тілге
құрмет
– елге
құрмет.
2.Тіл жоқ жерде – ұлт жоқ.
3.Тіл тас жарады,
тас
жармаса, бас жарады.
1.Жеті жұрттың тілін біл, жеті түрлі білім біл.
2.Ұяда не көрсе, ұшқанда соны іледі.
3.
Білім – теңіз, мектеп – кеме .
1.
Білекті
бірді жығады , білімді мыңды жығады.
2.Отан – оттан да ыстық.
3.Досы көпті жау алмайды, ақылы көпті дау алмайды.
ҮІ Сурет сайысы
Шарты: 1.Берілген мақал-мәтелдер бойынша сурет салу.
2.Сурет
бойынша мақал-мәтелдің мазмұнын ашу.
(Әр
дұрыс жауапқа бір ұпай беріледі.)
Адам
досымен мықты, ағаш тамырымен мықты.
Білім
– өмір
шырағы.
Білім
– теңіз,
мектеп
– кеме.
Сабақты бекіту:
Осымен сайысымыз
аяқталады.Сөзді қазылар алқасына береміз.
Сабақты қорыту:
1. Бүгінгі сайыс сендерге ұнады ма?
2. Сайыс қалай
өтті?
3.
Мемлекеттік тілді үйренуде мақал-мәтелдерді білу не үшін қажет?
Үй тапсырмасын беру:
·
Мақал-мәтелдер туралы баяндама жазып келу.
Оқушылар еңбегін бағалау:
Сабаққа белсенді қатысқан оқушылар бағаланады. Баға
талданып қойылады.