«ЕСКЕЛДІ
АУДАНЫ ӘКІМДІГІНІҢ БАҚТЫБАЙ ЖОЛБАРЫСҰЛЫ АТЫНДАҒЫ ОРТА МЕКТЕП МДШО »
КОММУНАЛДЫҚ
МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕСІ
Шет
тілі пәнінен
«The Numerals»
«Сан есімдер»
атты
ашық сабақтың
әдістемелік
нұсқауы
Шет
тілі пәнінің оқытушысы: А.Д. Мамырбекова
Кіріспе
сөз
Тіл – қарым-қатынас құралы. Әлемде 3000
нан астам тіл бар. Ағылшын, орыс тілдері
халықаралық қатынас тілдері. Бұл тілдер біздің аса сүйіп оқитын Пушкин,
Шекспир, Лермонтов, Байрон, Есенин, Бернст тілдері болып табылады. Ал қазақ
тілі – еліміздің мемлекеттік тілі. «Үш тілдің бірлігі» саясатының қолданылуын
ескере отырып, біздің ашық сабағымыз 3 тілде өткізілмек.
Біздің алға қойып
отырған негізгі мақсатымыз оқушылардың
«Сан есімдер»
бойынша алған білім деңгейін тексеру, шешендік пен тапқырлығын, шығармашылық
қабілеттерін дамыту.
Пән атауы:
Шет тілі
Сабақтың тақырыбы:
The numerals (Сан есімдер )
Сабақтың түрі:
Аралас сабақ
Сабақтың әдісі:
Түсіндіру, сұрақ – жауап, жеке және топтық жұмыс, пікір алмасу.
Сабақтың мақсаттары:
1. Оқулық:
Оқушыларды сан есімдермен және олардың түрлерімен таныстыру, оларды жеке
тапсырмаларда, мәтіндерде дұрыс қолдануға үйрету.
2. Дамытушылық:
Үлестіретін материалдар арқылы оқушылардың оқу, тыңдап түсіну, логикалық ойлау
және сөйлеу қабілеттерін дамыту.
3. Тәрбиелік:
Топтық жұмыс жасау нәтижесінде оқушыларды ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Пәнаралық
байланыс: Қазақ тілі, орыс тілі.
Пәнішілік
байланыс: Сан есім
Сабақтың
жабдықталуы:
Оснащение
урока:
А.
Көрнекі құралдар: Слайдтар, сан есімдер
Б.
Үлестіретін материал: Қима – қағаздар, мәтін,
кесте.
В.
Оқытудың техникалық құралдары:Мультимедиялық проектор.
Г.
Сабақ өтетін орын: №
15 аудитория.
Д.
Негізгі әдебиет: Т. Аяпова «Ағылшын тілі»10кл.
Е.
Қосымша әдебиет: К. Н. Качалова «Практическая
грамматика английского языка», Г. Выборова «English».
Сабақтың
барысы:
Ход
урока:
I.
Organization moment –
Ұйымдастыру кезеңі.
-
To
greet with pupils;
-
What
date is it today?
-
What
day is it today?
-
Is
anybody absent? Why? What happened to him/her?
-
II.
Checking the home task – Үй
тапсырмасын тексеру.
-
To
revise the theme ‘Nouns’.
-
Make
examples of nouns in singular form.
-
Make
examples of nouns in plural form.
-
III.
Motivation – Оқушыларға білім қажеттілігін
уағыздау.
Numeral is a very
important part of speech. We live speaking about the certain things, describing
and counting them. If you learn this theme you will be able to describe and to
count everything you want without any mistakes and your speech will become
more colorful, interesting and more impressive. To explain the evaluation with
colored cards.
·
New theme –
Жаңа сабақты түсіндіру.
·
Numeral
as
a part of speech.
·
The
types of numerals.
1. Practice
.Cards (Individual work)
-
According
to the level of pupils, to give the cards:
·
1st
level – to fill in the table with numerals.
·
2nd
level – to complete the sentences with numerals.
·
3rd
level – to translate the sentences from Kazakh into English.
-
After
answering to evaluate with colors. (‘Red’ – Exc. Mark,
-
‘Green’-
Good mark, ‘Yellow’ – Sat mark.)
2. «Мықты
болсаң,тауып көр» ойыны.Қанша?Неше? сұрақтарына жауап беретін сөздерді бір
бөлек, Нешінші? cұрағына
жауап беретін сөздерді бір бөлек топтастыр. Әр топқа карточкалар беріледі,қай
топ бірінші және қатесіз жауап береді сол топ жеңімпаз атанады.
F.e:
Бірінші, два,он, the second, the fourth, twenty,он бес, жиырма тоғызыншы, елу
бес, девяносто второй, үшінші, бірінші.
3.
Дәптермен жұмыс.
The pupils are
divided into 3 small sub-groups. Each of them will be given a text and do the
following tasks.
1st task: To
find in the text the numerals.
2nd task: To
translate the sentences into kazakh.
3rd task:
To answer the questions.
Questions:
1. How
old is Ainur?
2. Who
is she?
3. How
old is Aruzhan?
4. Is
she a pupil?
5. How
old is Berik?
6. Berik
is a pupil, isn’t he?
7. Where
do they live?
8. How
many years they live in Taldykorgan?
9. Do
you know their address?
10. Do
you remember their telephone number?
4. Келесі
тапсырмамыздың аты «Санап тап».Бұл
кезеңде балалар математика сабағы мен ағылшын тілін үйлестіре отырып,
тапсырманың дұрыс шешімін табулары қажет.
F.e.
4+1=5 Four plus one is five. Төрт
қосу бір тең бес. Etc
7-2=5
10+6=16 4+8=12 20-10=10 100-52=48
18-16=2
13-6=7 11+7=18
5. Келесі
тапсырмамыздың аты «The ABC».Балалар
әліпбиді естеріне түсіріп,қойылған сұрақтарға жауап берулері қажет.
Answer the
questions. Lets speak about the alphabet.
1. Which
letter is the second letter of the alphabet? (b)
2. Which
letter is the fifth letter of the alphabet? (e)
3. Which
letter is the tenth letter of the alphabet? (j)
4. Which
letter is the sixth letter of the alphabet? (f)
5. Which
letter is the twenty sixth letter of the alphabet? (z)
6. Which
letter is the twenty first letter of the alphabet? (t)
7. Which
letter is the twenty sixth letter of the alphabet? (z)
8. Which
letter is the eighth letter of the alphabet? (h)
9. Which
letter is the first letter of the alphabet? (a)
IV.
Оқушылардың танымдық шығармашылықтарын
арттыру.
We live counting and
comparing everything that surround us. How do you think what part of speech is more
useful in this case?
V.
Comprehension check – Оқушылардың теориялық
білімдерінің игерілуін тексеру.
-
What
part of speech Numeral is?
-
How
many types of numerals do you know?
-
Make
examples.
VI.
Evaluation.
VII.
To
count the cards they got and to put them marks.
VIII. Homework.
IX.
*To
learn by heart all the rules.
*To make sentences using
the numerals
Қорытынды
Жеке шығамашылық
жұмыс бойынша жүргізілген ашық сабақтың
қорытындысы:
оқушыларды модульдік технология бойынша үш топқа
бөліп оқытудың
нәтижесінде оқушылар бір – бірімен жарысып оқып,
ойларын жинақтай
отырып өз қабілеттеріне көздерін жеткізді. Жалпы
тақырып бойынша
дайындалған тапсырмалар арқылы әрбір топтағы
оқушының еңбегі
бағаланып, білімі сарапталып баға қойлды.
Әр топтағы
оқушылар өз білімдеріне қорытынды жасап, нәтижесін
шығарады.