План-конспект урока
Учебная
дисциплина: Иностранный язык (английский)
Тема модуля: Module 2. Living & Spending/ Покупки. Подростки и деньги
Тема
урока: Тест по материалу модуля
2
Цель
урока: организация
самоконтроля и рефлексии учебных достижений обучающихся по завершении работы
над модулем
Задачи
урока:
Обучающие:
организация
деятельности обучающихся по письменному контролю языкового материала
пройденного раздела; применению знаний и умений в разнообразных ситуациях.
Развивающие: развитие
внимания, логического мышления, памяти, сообразительности; развитие умения
анализировать и синтезировать учебный материал.
Воспитательные:
воспитание навыков самостоятельности; повышение уровня мотивации
к изучению английского языка.
Тип урока: урок проверки и контроля изученного
материала
Оборудование:
УМК "Spotlight"- 10, под
редакцией Ю.Е. Ваулиной, Дж. Дули, аудиодополнение, доска, презентация.
ХОД УРОКА
I. Организационный этап урока
1. Приветствие
T: Good morning, boys and girls.I’m glad to see you. Sit
down, please. Let’s start our lesson. Answer my questions, please. What date is
it today?
2. Сообщение темы и цели урока.
T: Today, we are
going to work at “Spotlight on Exams”, we are going to do a lot of exercises
and learn more about Peter the Great. So,
let’s start.
3.Введение
в иноязычную атмосферу
Отработка произношения на скороговорке.
T: At first, let’s start with our phonetics. Look to the
blackboard. Today we are going to learn a new tongue-twister. Repeat after me:
Peter Piper picked
a peck of pickled peppers.
A peck of pickled
peppers Peter Piper picked.
If Peter Piper
picked a peck of pickled peppers,
Where's the peck
of pickled peppers Peter Piper picked?
4. Проверка
домашнего задания
Homework Устная или письменная проверка лексического
материала прошлого урока.
II. Основная часть урока
Проведение письменной части контрольной работы
1. Fill in the
correct word derived from the word in bold
a) ______ is quite
expensive at this ski resort. ACCOMMODATE
b) Have a look at
my______ COLLECT
c) He looked at
her in ______. AMAZE
d) I don’t really
agree with your ______SUGGEST
e) Larry has got a
very good university _____. EDUCATE
f) _______
techniques are taught here. RELAX
g) When did the
two countries sign this ____? AGREE
h) He made a fast
_____ from her injury. RECOVER
2. Write the
nouns to the following verbs
1. ACT -
_____________
2. COMPETE -
_________
3. SELECT-_______
4. EXCITE-________
5.
DISCOVER-_______
6. ENJOY-________
7.
DEPEND-__________
8.
ACHIEVE-___________
3. Complete
sentences with about, on, of, at, in.
a) Boris is
brilliant ____ handball
b) Kate is
fond_____ journalism.
c) Daria is keen
_____ volunteering.
d) Maria’s granny
is proud ____ her achievement.
e) Jakob is
terrible____ knitting.
f) Alice isn’t
crazy _____ cooking. She burns everything.
4. Match the
phrasal verb “take” with their meaning
5. Replace the
words underlined with a phrasal verb.
1. When is the
plane leaving? I have to catch another flight.
2. He resembles
his father. He is very short tempered.
3. As soon as he
came home, he removed his shoes and went upstairs.
4. The new owners gained
control of the company, otherwise, it will be bankrupt.
5. My mother started
playing tennis after a long time.
III. Заключительная часть урока
1. Домашнее задание.
T: Write down your home task: повторить модуль
2. Подведение итогов урока
That brings us to
the end. Goodbye, my dear friends!