The
25th of October
Тема урока:
«The house with the ghosts».
Тип урока: Урок применения предметных
знаний, умений, навыков.
Цели урока: Применение предметных знаний,
умений, навыков в условиях решения учебных задач повышенной сложности.
Задачи урока:
1. Образовательная
- повышать
познавательный интерес учащихся к языку через использование игровых моментов;
- закрепить умение
употребления в речи разговорной речи;
- обучение навыкам
восприятия на слух иностранных слов.
2. Развивающая
- развивать
внимание и память учащихся;
- развивать умение
работать в группе.
3. Воспитательная
- умение работать
в сотрудничестве с другими;
- воспитывать
уважительное отношение к своей и другой культуре.
Оснащения урока:
УМК «Rainbow English»
для 5 класса авторов О.В. Афанасьева, И.В. Михеева, план-конспект урока,
презентация, раздаточный материал, доска, стикеры.
Этапы
урока
I.Вводный
этап:
1.1.
Организационный момент (приветствие, объявление темы).
1.2. Фонетическая
зарядка.
II.
Основной этап:
2.1. Повторение
ранее изученного материала
2.2. Динамическая
пауза
2.3. Повторение ранее изученного материала
III.
Заключительный этап:
1.1 Запись домашнего
задания.
1.2 Рефлексия.
Ход
урока
Этап
|
Время
(мин)
|
Цель
этапа
|
Речь
учителя
|
Предполагаемая
речь учащихся
|
Запись
на
доске
|
Оснащения
урока
|
Пед.
модель
|
I.
1.1
|
3
|
Приветствие,
объявление
темы и цели,
настрой
обучающихся на общение на иностранном языке.
|
Good afternoon,
dear children! Today we have unusual lesson and we have some guests. Let’s
greet them.
Now you should
be divided in three teams. I have a letter by John Barker. Let’s read it.
Hello, my dear
friends! My name is John. I need your help. The ghosts took my sister Sally and
hid her in an old house. Help me, please, save her.
What is the
topic of our lesson?
|
Good afternoon,
teacher!
Здравствуйте,
мои дорогие друзья! Меня зовут Джон. Мне нужна ваша помощь. Призраки похитили
мою сестру Салли и спрятали ее в старом доме. Помогите мне, пожалуйста,
спасти ее.
Дом с
привидениями. The
house with the ghosts.
|
|
Доска
|
T-Cl.
|
1.2
|
3
|
Фонетическая
зарядка.
|
Но
прежде чем нам отправиться на помощь в дом с привидениями, нам нужно
потренировать наши язычки. Let’s train our tongue. Listen and repeat after me.
All together.
[æ]
If you, Sandy, have two candies.
Give your candy to Andy, Sandy.
If you, Andy, have two candies
Give your candy to Sandy, Andy.
|
If you, Sandy, have two candies.
Give your candy to Andy, Sandy.
If you, Andy, have two candies
Give your candy to Sandy, Andy
|
|
Доска
|
T-Cl.
T-St 1
T-St 2
T-St 3
|
II
2.1
|
12
|
Повторение ранее изученного материала
|
Great! We
are next to the house with the ghosts. Let’s come in.
A ghost: You have to
complete several tasks to save Sally.
I’ll give you some
cards and you should guess the words. You have 3 minutes.
Look at the screen.
Let’s check!
Ghost:
Ha-ha-ha. You did the task, but that's not all. Here's your next one. You
should rewrite these sentences in the past simple.
Wonderful!
Let’s check.
Are you tired?
Let’s have a rest.
|
Abroad, square,
capital, letter, thing, hotel, wonderful, interesting, warm, cloudy.
We met in the
afternoon to play a game of football.
My friend Steve
ran better than me.
Jane had
vegetables for lunch.
The Smiths went
to museums at weekends.
We ate ice-cream
in a cosy café at the end of the street.
|
|
Доска
|
T-Cl.
|
Физкультминутка.
|
2
|
Предотвратить умственное утомление.
|
Stand up, sit
down (встаем, садимся)
Clap,
clap, clap. (хлопаем
в ладоши)
Point to
the window, (показываем
пальцем на окно)
Point to
the door, (показываем
пальцем на дверь)
Point to
the board, (показываем
пальцем на доску)
Point to
the floor. (показываем
пальцем на пол)
Stand up, sit
down (встаем, садимся)
Clap,
clap, clap. (хлопаем
в ладоши)
|
|
|
|
T-Cl.
|
2.2
|
15
|
Повторение
ранее изученного материала
|
Your
third task is complete the sentences. You have 3 minutes.
Your
time is up. Let’s check. Look at the screen.
Ghost:
You did a good job with three tasks and almost beat us. The last task
remains. You should read the text and say which sentences are true, false or
not stated. You have 5 minutes.
Last summer my friend’s
family went to the Black Sea by car and they took me with them. Kate is my
best friend and it was really wonderful to travel together. Our way to the
sea was not short. We visited a lot of small Russian towns and some big
cities before we got there. We met a lot of interesting people. We began to
understand how big and beautiful our country is.
John:
Well done! You saved Sally. Thank you very much!
|
1.
The ocean is __ thаn the sea.
(large)
2.I
think this book is __ than уоur
book (interesting)
3.
Му brоthеr
is the __ pupil in his class (good)
4.
l think monkeys аrе
the __animals the in the Zoo. (funny)
5.
Аnn is the__ girl in class.
(beautiful)
6.
Camels аrе
__than horses. (strоng)
1)
They visited some Russian towns and cities.
2)
Their way was short
3)
They read a lot of books.
4)
They wrote letters to their friends.
5)
They met interesting people.
|
|
|
T-Cl
T-St 1.
T-St 2.
T-St 3.
|
III.
3.1
|
4
|
Запись и объяснение домашнего задания.
|
Ex. 4 p. 45
|
|
|
Доска.
|
T-Cl.
|
3.2
|
1
|
Рефлексия.
|
Приклеить
стикеры к привидению.
|
|
|
|
T-Cl.
|