Сыныбы
|
Күні
|
Тақырыбы
|
1. Тоқсандық
қайталау.
Өткен тақырыптарды қайталату, зат есім туралы алған
білімдерін пысықтау.
|
Мақсаты
|
Алған білімдерін қорыту.
|
Күтілетін нәтиже
|
А)
Зат есімнің түрлерін ажырата біледі.
|
В)
Сөз таптары туралы біледі.
|
С)
Талдау жасау біледі.
|
Дереккөздер, құрал-жабдықтар
|
Ғаламтор, таныстырылым, оқулық, кесте, электронды кесте, топшамалар,
суреттер, бағалау үшін бағдаршамның суреті, постер, рефлексия парағы, т.б.
|
Сабақтың барысы
|
Уақыты
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
Ыстық орындық
Сұрақты ұстап ал!
|
|
Үйге берілген тапсырмалар:
1.
Ережені оқу;
2.
119, 120-жаттығу
1.
Туынды зат есім қалай
жасалады?
2.
Туынды зат есімге мысал
келтір.(тақтаға жаз, талда)
3.
Күрделі зат есім қалай
жасалады?
4.
Күрделі зат есімге мысал
келтір.
5.
Деректі зат есім
дегеніміз не?
6.
Деректі зат есімге мысал
келтір
7.
Дерексіз зат есім
дегеніміз не?
8.
Дерексіз зат есімге
мысал келтір.
9.
Жалпы зат есім дегеніміз
не?
10.
Жалпы зат есімге мысал
келтір.
11.
Жалқы зат есім дегеніміз
не?
12.
Жалқы зат есімге мысаал
келтір
|
Ортаға оқушы
орындыққа отырады, топтағы қалған оқушылар қолдарына жұлдызша алып, отырғышта
отырған оқушыға сұрағымен келеді. Оқушы сұраққа дұрыс жауап берсе,
жұлдызшасын алады.
Сұрақты ұстап ал!
Мұғалім сұрақ
қойған кезде фасоль салынған қапшықты лақтырады. Бұл сұрау үдерісіне
кинестикалық сипат береді және оқушыларды өз еркімен жауап беру үшін ниет
білдіруге итермелейді. Сіз оқушыларға жауапты білмеген жағдайда сұрақты басқа
оқушыға лақтыруына мүмкіндік бере аласыз. Сонымен қатар, бұл тапсырманы
командамен шешуге де болады. Мұғалім кезек-кезекпен фасольды қапшықты әр
командаға лақтырады. Егер де қапшықты қағып алған адам сұраққа жауап берсе,
онда команда 3 балл алады. Егер де ол жауабын білмесе, қапшықты басқа
командаға 2 балға лақтырады. Егер де қапшық тағы да кері лақтырылатын болса,
онда дұрыс жауаптың құны 1 балға дейін төмендейді.
|
Тұсаукесер
Тест
Плакаттық компания
|
|
Үйден дайындап әкелген тест жұмыстарын бір-біріне беріп, жауап
жазады.
|
Балалар тақырып
бойынша жарнама жасайды, яғни тауарларына ат қояды, сол тауарларын басқа
топқа жарнамалайды, тауарың жақсы өту үшін, оның эстетикалық талғамына көңіл
аударады.
|
Негізгі бөлім
Әліпби желісі
124- жаттығу.
Қонақжайлылық
|
|
Атауыш сөз, әнші, біріккен сөз, Византия, гүл, Ғалия, деректі сөз,
т.б.
«Қонақжайлылық»
Мысалы: қонақ, айқай, жақ, айлық, т.б.
|
Бізге 5 ерікті қажет!
Әліпби тәртібімен әріптерді пайдалана отырып, қатысушылар алға
шығулары керек және кезек-кезекпен берілген тапсырма бойынша негізгі сөздерді
дауыстап айтады. Бұл өте жеңіл – мысалы, егер сіздің тақырыбыңыз Орта ғасырға қатысты
болса, онда сіз былайша бастай аласыз:
А - Aббаттық
Б – Білге қаған
В – Византия
Бүгінгі негізгі
сөзден барынша көп қысқа сөздерді құрастыру қажет. Сіздің
нәтижеңіз қандай?
өте жақсы: 10
және одан да көп сөз
жақсы: 8
және одан да көп сөз
жаман емес: 6
және одан да көп сөз
|
Қорытынды
Визуалды, аудитория,
кинестетикалық.
Үйге тапсырма
|
|
|
Қорытынды бөлімінде балалар сабақта білімді қалай меңгергенін айтады:
1. Визуалды (көру арқылы), 2. Аудиторияның көмегімен, кинестетикалық жолымен
(істеу арқылы).
|
Сабақтың талдауы
|
|
Сабақ бойынша өзгертулер
|
|