Класс: 5 –А
Тема урока: "Amazing creatures "
Урок составлен по УМК V.Evans, J.Dooley “Spotlight -5”, М.: Express Publishing: Просвещение, 2016
Тип урока: урок комплексного применения
знаний
Цели урока:
·
Учебная
цель: обобщение
и активизация пройденного лексического материала по теме «Animals in our Life
", тренировка лексико-грамматических навыков по ранее изученным темам,
развитие техники чтения, говорения. Развитие навыков монологической речи,
аудирования, коммуникативной культуры и компетенции школьников, тренировка
навыков орфографии и письма.
·
Развивающая
цель: развитие
логического мышления, внимания, памяти, самостоятельности, воображения,
лингвистических способностей учащихся, желания общаться на английском языке, познавательной
активности учащихся, навыков орфографической зоркости.
·
Воспитательная
цель:
воспитание любви к животным и милосердия, поддержание у детей интереса к
изучению английского языка как средству межличностного общения, формирование
навыков и умений интеллектуального труда.
Планируемые результаты урока
Личностные УУД:
формировать экологическое сознание,
признание высокой ценности жизни во всех её проявлениях; знание основных
принципов и правил отношения к природе
Коммуникативные УУД:
строить монологическое контекстное
высказывание
Регулятивные УУД:
устанавливать целевые приоритеты
Познавательные УУД:
проводить наблюдение и эксперимент под
руководством учителя
Формы работы: фронтальная, индивидуальная, работа
в парах.
Оборудование: компьютер, проектор,
смарт доска или экран, магниты, раздаточный материал, указка, таблица с
животными или картинки животных.
Ход урока
1.Организационный момент
T: Good morning, boys and girls. I am glad to see you. How are
you? Who is absent today? Do
you know what date it is today? What day
of the week is
it? What month
is it? So what are we going to do today? Open your books at page.., look at
the picture and try to answer my question. You are right. We learn the
animals .Let`s begin our lesson!
2. Фонетическая зарядка. It`s time to remember our
sounds.
CATERPILLAR
Caterpillar, caterpillar, long and slow.
Caterpillar, caterpillar eat and grow.
Caterpillar, caterpillar close your eyes.
Caterpillar, caterpillar change your size
3. Речевая зарядка. Look at the screen and remember
the names of the animals! What is it? Where does it live? What has it
got? What does it
like to eat?
Речевая зарядка.
T: Do you like to go to the zoo? (T→Cl).
Do you often go to the zoo? (T→P1, P2)
What animals can we see there? (P1, P2, P3: Bears, tigers,
lions…).
4. Основная часть урока.
1.Повторение изученной лексики и введение новой лексики по теме
«Название животных».
T: Listen to the sounds. Which of the animals
in the pictures can you hear?
(Ps: the monkey, the lion, the peacock, the elephant, the
bear)
2.
Повторение изученной лексики и введение новой лексики по теме
«Части тела животных» - упр.2, стр.68.
1. Повторение
пар прилагательных антонимов (слайд 3)
long –
short; big – small; thin – thick
2. Введение
лексики – названия частей тела животных (в сопоставлении с названиями частей
тела человека)
nose
– beak; toes – paws; hair – fur
Tusks,
trunk, feathers, mane
3. T: And
now use new words and adjectives to ask about the animals in the pictures. (P1→P2→P3,
etc)
P1:
Which animal has got a thick mane?
P2:
The lion. Which animal has got long neck?
P3:
The giraffe. Which animal has got a trunk?
P4:
The elephant…
3. Развитие
умений монологической речи при описании животных (отработка и закрепление
лексики по теме «Части тела животных» - работа в парах; карточки –изображения
животных)
T:
Describe any of the animals. But your task is to make one – two mistakes. Your
partner corrects you. (P1→P2)
P1:
The giraffe has got a short neck, short legs and a long tail.
P2:
The giraffe hasn’t got a short neck and short legs. It has got a long neck and
long legs.
4. Развитие
умений поискового чтения – упр.4, стр.68
T: So
let’s name animals we can see at the zoo. (Ps: elephant, crocodile, tiger,
hippo, rhino…)
T: Now
read the text to yourselves and say which animals are in the dialogue. (Ps: a
giraffe, a monkey, a bear).
T:
That’s right. Now let’s read the dialogue aloud, please.
5. Развитие
умений изучающего чтения (послетекстовое задание) – упр.5, стр.69
T: Now
look through the text again and find the words in the dialogue for the
underlined pronouns.
It has
got a long neck. – the giraffe
They are
noisy. – monkeys
I find
them cute. – Ben
6. Динамическая
пауза
Look
left, look right,
Look
up, look down,
Look
around.
Look
at your nose,
Look
at that rose,
Close
your eyes,
Open,
wink, оpen and smile.
Your
eyes are happy again.
7. Повторение
и обобщение формообразования и употребления глаголов в Present Simple
(отрицательная и вопросительная формы) Презентация “Present Simple”
T: Now
let’s revise negative and interrogative forms of the Present Simple Tense. Read
the table. What do we use to form these forms? (Cl: вспомогательные
глаголы do / does).
T:
That’s right. And now find examples of short answers, interrogative and
negative sentences in the dialogue, please.
P1: Do
you like the zoo?
P2:
What does it look like?
P3: I
don’t like monkeys.
P4:
Yes, I do.
8. Отработка
употребления вопросительной формы Present Simple: общие вопросы и краткие
ответы – упр.7, стр.69.
1.
T: Good work. And now your task is to fill in the gaps with do,
does, don’t or doesn’t.
1.
do / do; 2) does / doesn’t; 3) do / don’t; 4) does / does)
2.
T: You are very good at that. But now I’d like you to work
in pairs. Your task will be to ask and answer each other’s questions.
(pair
work – cards, см. приложение)
9. Развитие
умений аудирования с выборочным пониманием заданной информации.
T: Now
I’m going to propose you to listen to the text “Visit London Zoo”. Listen to
this text attentively and your task is to complete the advertisement.
10. Развитие
умений вести диалог-расспрос по ситуации «В зоопарке».
1. T:
Look at the board. Let’s revise the names of the animals and describe features
of the animals. (слайды 12 – 15)
P1:
It’s a zebra. It’s beautiful, fast and friendly.
P2:
It’s a lion. The lion is proud, strong and handsome. It has got beautiful mane.
P3: It’s
an elephant. The elephant is very big, friendly, strong and fun. It has god
very big ears, a long trunk and big tusks. Etc.
2.
T: Now imagine you are at the zoo. You ask your friend if he likes
the zoo and ask about the animals there, describe the animal, give a reason why
you like (don’t like) it. Look at the picture and act out the dialogue, please.
These phrases can help you to complete the dialogues (слайд 16).
It’s
great! It’s fantastic!
Which
one?
What
does it look like?
Why
not?
I find
them… (clever, noisy, fun)
P1: Do
you like the zoo, Sasha?
P2:
Yes, I do. It’s great (fantastic)! What’s that animal over there?
P1:
Which one? What does it look like?
P2: It
has got four short legs, a long tail and yellow fur with black stripes.
P1:
That’s a tiger. Tigers are so beautiful.
P2:
Yes, they are. Look, what’s that behind the tree?
P1:
It’s a bear.
P2:
Oh, I don’t like bears.
P1:
Why not?
P2:
They are angry and dangerous.
P1: I
find them clever and handsome. Let’s go and see zebras.
P2:
OK.
11. Развитие
умений описывать дикое животное с опорой на образец.
T:
Congratulations. Your dialogues were very good. But now
let’s try to write about a wild animal. Let’s do it together, please. Write its
name, what it looks like, its colour.
(слайд 17 -
18)
Model:
The swan is usually white or black. It has got a long neck, a yellow beak with
black around the eyes. It has got big wings and lots of feathers. I like swans
because they are very beautiful and proud.
12. Объяснение
домашнего задания.
T:
Your home task is to write about a wild animal you like, don’t forget to draw
or to find a picture of the animal.
WB
– стр. 42; SB - упр.10, стр. 69
13. Подведение
итогов урока. Рефлексия.
T: We
have spoken a lot today about animals. You did a lot of work today and you did
it very well.
But
that’s all for today and our lesson is going to be over. Your
marks are…