Инфоурок Иностранные языки КонспектыУрок английского языка в 8 кл по теме " Мой выбор -это лицей"

Урок английского языка в 8 кл по теме " Мой выбор -это лицей"

Скачать материал

Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Лицей № 14»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

План-конспект

открытого урока

 по английскому языку

в 8 «Л» классе

на тему: « Мой выбор – это лицей»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Провела:   учитель английского языка

                                    высшей квалификационной  категории

 Валиуллина Д.Д.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

г. Нижнекамск

 

 

 

Задачи:

 

Образовательные:

           1) Развивать у учащихся умение общаться на английском языке.

           2) Продолжить знакомство с деловым английским.

           3) Продолжить формирование базы для развития письменной речи.

Развивающие:

            1) Развивать интеллектуальные способности учащихся.

            2) Формировать умение выделять главное, сравнивать и анализировать.

Воспитательные:

            1) Развивать у учащихся самостоятельность мышления.

            2) Содействовать профориентации учащихся.

Дидактический материал:

Учебник «New Millenium English-8», карточки с заданиями, карточки с пословицами, презентация по теме « Профессии», проектная работа учащихся по теме « Школа»

 

                                                            ХОД УРОКА

1.Организационный  момент. Рапорт дежурного.

Teacher: Good morning! I’m glad to see you! If you are ready, let’s start.

 

Для фонетической зарядки и начала разговора о будущих профессиях используется песня о различных видах занятий людей

He’s an accountant, he works with numbers.

He’s an accountant, he manages your money.

He’s an accountant, he plans your taxes.

He’s an accountant. That’s his occupation.

His job.

She’s in business. She’s a vice-president.

A vice-president. In a toy company.

She’s in business. She’s the boss.

A vice-president. That’s her occupation.

Her job.

She is a salesclerk, she sells clothing.

She is a salesclerk, she works in a store.

She is a salesclerk, she designs clothing.

A salesclerk That’s her occupation, her job.

 

She is a teacher, that’s her job.

She is a nurse, that’s her job.

He is a pilot, that’s his job.

These are occupations, they’re all jobs.

 

Teacher: You see lists of papers in front of you with proverbs and sayings. So lets read them and give Russian equivalents. Учащиеся читают и переводят пословицы и поговорки о знании.

      1. Knowledge is power.

      2. Live and learn.

      3. As knowledge increases, wonder deepens.

      4. An educated person is one who knows a lot about many things.

      5. Learning makes a good man better and ill man worse.

      6. It is for you to decide whether to learn and to make progress or not to learn and waste your time.

T.: As you’ve understood we are going to speak with you about schools, education and law.

 

 

 

2.  Основная часть

      Some days ago I got a newspaper and read a letter which made a great impression on me. I would like to read this letter for you. Listen to it very carefully and try to understand it. Then we’ll discuss the problems of the letter. (Учитель читает письмо).

     «The summer holidays are over. They were great. In July I was in a summer camp. We had  a lot of fun. We planted trees and cleaned up the countryside. We took part in different activities. Now school again. I’m very upset to be back to school. Our school is considered to be one of the best. Truly speaking, the building is new and modern. There are a lot of study-rooms, halls, laboratories and even two swimming pools. Of course, it’s great. But as for me, I don’t like schooling at all. Getting up early in the morning, to come to school in time – it’s awful! Six, seven lessons every day – it’s too much  and the homework – I can’t bear it. We study a lot of unnecessary subjects. And all those tests get on my nervous. The lesson lasts 45 minutes, it’s too long, to my mind. And I must  sit and listen to those teachers. Why? What for?  Schooling is a waste of time!»

T.: As you’ve noticed the problem is rather serious and I would like to know your opinion on the next questions. Read them please. ( На доске записаны вопросы. Учащиеся читают  вопросы  и отвечают на них).

T.: So let’s discuss the first  question. Why do people learn? Why do you personally learn? Are there any ideas?

 Pupil 1. I learn  to discover something new, to be polite and well behaved, to study Russian and English  languages, to be literate, to know history and culture of different countries, to be successful in life, to train myself for a job, to be able to make my own  decision, to understand myself better, because it’s interesting.

T.: So we can say that you know why  you attend school. Not long ago you had summer holidays. Holidays are always great. It’s very curious to know  were you upset to be back to school?

Pupil 1: Truly speaking, I’m not upset to be back to school. It’s interesting to learn and discover new things.

Pupil 2: I know it perfectly well that some of my mates have different feelings. It’s difficult for them to get up early, do homework.

Pupil 3: As for my friend, she hates doing tests.

Pupil 4: I don’t know if I would like to attend school if I studied in another one. My school is great.

Pupil 5: I’m not upset to be back to school. I missed my friends, teachers.

 

T.: As you  can see, there are different feelings towards school. The boy wrote in the letter that school is a waste of time for him. Do you think that school is a waste of  time?

 Pupil 1: Of course, not. We have a lot of different activities. We play sports, take part in       different activities.

Pupil 2: Certainly, there are easy and difficult days. But it’s O.K.

Pupil 3: I know that my teachers love me. I respect them and I’m proud of my school.

Pupil 4: To my mind, I spend time with profit. There are a lot of advantages in studying at our school.

T.: Thanks. It’s very important for a person to have his opinion and can defend it. It’s an important quality for your future profession.

T.: As you’ve told there are a lot of advantages studying at our school. I can suppose that  you are happy at school. Is it so?

Pupil 1: As for me, I’m happy at school because our school is a progressive one.

T.: What do you mean a progressive?

Pupil 1: We can choose some classes according to our interests. I’d like to become a  lawyer and  my study at the lyceum will help me.

Pupil 2: To my mind, I’m happy at school too. I know that our teachers are the best. They can make learning fun.

T.: Thanks.

Pupil 3: I would like to say that studying is important. But meeting with friends is great. I can’t do without them.

Pupil 4: I like  my English teacher and I like to do projects. Sometimes after lessons we play football on the playground.

T.: Now tell me please how do you spend your time at the lyceum.

( Идет показ слайдов о том, как учащиеся проводят время в лицее)

Pupil: This is how we spent in the summer camp.

           There we did many different activities.

           This is  how our working day begins.

           Here we are at the lesson.

           Yet we have additional subjects, such as choir, judo.

           We are happy at school.

 

T.: As I’ve understood you’re glad to study at the lyceum. You have been studying here only for a month and I think that you have chosen your future profession. Some of you will be a lawyer, a police officer, a security. So, I’m sure that studying at the lyceum  helps you to develop useful qualities for your   future profession. Now answer my question, please. What do you want to be?

( Учащиеся рассказывают о том, кем они хотят стать)

T.: Thanks. Now let’s listen to the dialogue.

 

Pupil 1: Damir, do you know what do you want to be?

Pupil 2: Of course, I do. I want to be a lawyer.

Pupil 1: With what is your profession connected?

Pupil 2: It is connected with laws, rights and duties of citizens.

Pupil 1: Who helped you to choose your future profession?

Pupil 2: May be my brother. I’m planning to enter to the Kazan University and the lyceum is the only way.

T.: Thank you, boys. It was a pleasure to listen to you.

     Now we shall watch the  film about our lyceum. ( Идет показ видеоролика о лицее, о лицеистах).

 

T.: Say which profession is described in each of the following examples.

    a) This profession requires special education; the person should be kindhearted, careful, courageous, sensitive to the needs of others; should be sympathetic to the pain of other people; should be very handy, devoted to his(her) duty, selfless. ( a doctor)

     b) This profession requires special education; the person should be kind, generous, strict, and just; should love children; should possess deep and broad knowledge of a subject; should be responsive, honest, tactful, reserved, patient, and tolerant. ( a teacher)

      c) This trade requires special  qualities; the person should be careful; should have quick reactions; should have good vision and hearing; should know and observe the traffic rules; should be a good mechanic. ( a driver)

       d) This profession requires special education and physical qualities; the person should be very well educated in physics, mathematics, astronomy; should be in a perfect state of health; should be courageous and daring. ( a cosmonaut)

T: Now  tell me please what qualities should a person have if he is a doctor. ( На столах учащихся лежат карточки с прилагательными, характеризующие качества, необходимые для той или иной профессии. Учитель называет профессию, а учащиеся – качества)

 

kindhearted- отзывчивый                                              

careful- заботливый                                                        

courageous- смелый                                                        

sensitive- чувствительный                                              

handy - ловкий, искусный                                          

selfless - самоотверженный                                            

generous - щедрый                                                           

strict - строгий                                                                  

just - справедливый                                                         

responsible - ответственный                                          

honest - честный                                                             

tactful- тактичный                                                           

reserved- необщительный                                              

patient- терпеливый                                                   

tolerant- терпимый                                                           

well educated-хорошо образованный                           

daring- отважный                                                            

kind- добрый                                                           

 

 

3. Заключение

T.: You know that according to the Constitution you have the right to education. But at the same time it’s your duty. So you as future representatives of law must strictly follow it. And we teachers will help you to be the best. Your home task will be to write about your future profession.

  The lesson is over. Thank you very much for your work. Good bye.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок английского языка в 8 кл по теме " Мой выбор -это лицей""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Менеджер образования

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
