РОССИЙСКАЯ ФЕДЕРАЦИЯ
РОСТОВСКАЯ ОБЛАСТЬ
муниципальное бюджетное общеобразовательное
учреждение г. Шахты Ростовской области
«Средняя общеобразовательная школа №21»
346504, Ростовская обл., г. Шахты, ул. Садовая, 17,
тел. 8 (8636) 22-56-25, e-mail:zsсhool – 21@yandex.ru
_____________________________________________________________________________
Урок английского языка в 5 классе.
«Фестиваль праздников Великобритании»
Составила: Бурлакова А.В.,
учитель английского языка
I категории
г. Шахты
2016
Тема урока: «Festival of British holidays».
Цель
урока: активизировать
коммуникативные навыки обучающихся.
Задачи:
1. образовательные:
- тренировать учащихся в лексике по теме «Праздники»,
- практиковать в составлении монологического
высказывания по структуре,
- тренировать в диалогическом общении по образцу,
- активизировать лингвокультурологический материал
по теме: «Праздники».
2. развивающие:
- развивать коммуникативные навыки,
- развивать орфографические навыки,
3. воспитательные:
-
воспитывать чувства уважения и доброжелательности к стране изучаемого языка и
ее народу, своим сверстникам,
-
развивать и поддерживать устойчивый интерес к английскому языку, речевому и
культурному общению друг с другом.
Применяемые
технологии:
- коммуникативное - ориентированное обучение,
- отработка техники чтения,
Оборудование:
- наглядность:
тематические картинки, лексические таблицы, комплекты дидактических раздаточных
материалов
- проектор, презентация
- учебник
Ход урока.
1.
Организационный момент.
Teacher: Good
morning, dear children. I’m glad to see you.
Pupils: Good
morning, teacher!
T.: Sit down,
please. We are having a great party “Festival of British holidays”. I hope you
will have a wonderful time. Now, children, answer my questions, please.
What’s the date today?
P.: Today is the __th
of February.
T.: What day of
week is it today?
P.: Today is ______
T.: Good, thank you.
2. Фонетическая
зарядка.
Teacher: Now, our
phonetic exercises. Look at the blackboard, please. There are some words on it.
Who wants to read them? Will you start, …?
choose
eggs
traditional
lights
presents
hang
stockings
wrap
on Easter morning
on Halloween night
at Thanksgiving
on Christmas Eve
raise
(ученики читают слова вслух, затем по цепочке)
Good, thank you. You’re clever boys and girls.
3. Речевая зарядка.
Teacher: (фронтальная работа, задаю вопросы
по цепочке) Do you like holidays? Do people cook
dinner on holidays? Do people make funny costumes? Do people send greeting
cards? Do you like presents? Do you like parties? Do you like to sing at the
parties? Do you like to dance at the parties?
Children, can you tell me about your favourite holidays?
What holiday is the number one for you?
Pupils: отвечают на вопросы, называют любимые праздники: Best of all I like…
Today, we will know a lot of interesting facts about
British holidays. Look at the screen, please.
(На экране картинки, изображающие праздники). Can you guess
what holidays are there?
Christmas, New Year, St. Valentine’s Day, Easter, Halloween.
O.K., let’s remember when these holidays are celebrated. Look at the board,
please. This is a table. Look at the 1st column: These are the names of
the holidays. Look at the 3rd column: The dates when these holidays are
celebrated. Match the holidays with their dates.
New Year’s Day
Christmas
Easter
Halloween
St. Valentine’s Day
|
is celebrated
|
February, 14
January, 1
October, 31
December, 25
in April
|
Pupils: Составляют предложения, соотносят даты и
праздники. The New Year’s Day is celebrated on
the 1st of January. И т.д.
T.: Good thank you.
You are very smart students!
4. Активизация
лексики на тему «Праздники».
T.: Today we’re
going to remember some words. Look at screen, please and say in English “What
is this?”
(на экране картинки, обучающиеся называют предметы
и действия на английском языке)
1) Christmas tree 2) greeting card 3) Father Christmas 4)
presents 5) to decorate 6) to celebrate
7) to present 8) pumpkin 9) chocolate eggs and hears
Good! Now you will work in pairs. I have got some cards. Each
card is about only one holiday. There is a table. You can see 4 columns:
holiday, holiday’s symbols, what can you do on holidays and traditional food. Choose
the card and fill in the table. (Пример заполнения таблицы):
HOLIDAY
|
HOLIDAY’S
SYMBOLS
|
WHAT CAN YOU
DO
ON
HOLIDAYS?
|
HOLIDAY’S MEAL
|
Christmas
|
Christmas tree,
greeting cards,
presents, Santa Clause …
|
to decorate Christmas tree,
to have party, to give
presents, to light fireworks…
|
Christmas pudding, turkey …
|
You have 5 minutes. Than each pair should
try to tell other classmate short information about holiday used your cards.
P.: заполняют
таблицы и рассказывают о праздниках.
T.: Thank you very
much. It was very interesting!
5.
Физкультминутка.
Teacher: Now it’s
time to have a rest. (любая, можно
связать с праздниками, например, игра в мяч «Назови атрибут праздника»)
6. Отработка техники чтения.
(раздаю на парты листы с текстами, читаем тексты и
переводим о праздниках по цепочке)
Teacher: Now we are
going to read the texts about the most popular holidays in Britain. Begin to
read and translate, please.
New
Year’s Day
New Year’s Day celebrates the start of a new
year. It is less popular in Britain than Christmas. But it is also celebrated
there. Not all English people celebrate New Year.
They have a New Year party at home. On that
day they wish a “Happy New Year”. English and American people often make New
Year’s resolutions.
Christmas
The most popular holiday in Britain is
Christmas. It is a happy holiday for many people. Some weeks before it, people
send greeting cards to the friends.
You can buy Christmas cards or you can make
them. People buy a Christmas tree and decorate it with toys, balls. At night
Father Christmas comes. He has got a big bag of presents for children.
St.
Valentine’s Day
In February the British have a holiday for all
lovers – St. Valentine’s Day. Nobody knows much about St. Valentine. On this
day children write their names on cards.
People give them to the friends. Many people
give cards and flowers. St. Valentine’s Day is the day of love for many people.
Easter
In April English people celebrate Easter day.
They celebrate it as the start of spring. In England it is time to get
presents. On Easter Sunday children get chocolate egg, rabbits.
You can buy them before Easter. “Happy
Easter!” – say people in Great Britain greeting each other.
Halloween
Autumn comes and it is time to celebrate
Halloween. It is a funny holiday. Halloween is a great holiday.
In the past this festival was a time of fear.
People believed in witches and they stayed at home.
T.: That’s quite
good.
7. Активизация коммуникативных навыков обучающихся.
Teacher: Make up a
dialogue with your partner. Look at the screen, please. You can use this table.
(Объясняю, как по схеме составить диалог)
I give you 2 min.
-What is your favourite holiday?
-My favourite holiday is …
-When is it celebrated?
-It is celebrated in …
-What are the symbols of this holiday?
-The symbols are …
-What are traditional foods of this holiday?
-The favourite meals are …
-What do people do on this holiday?
-On this day people …
Pupils: представляют свои диалоги (заслушиваем 3-4
диалога)
8. Письмо
(Учитель объясняет детям, что самый любимый праздник это
конечно День Рождения и предлагает заполнить приглашения на праздник по
примеру)
Teacher: O.K., but
the favourite holiday is our birthday, isn’t it? Let’s write the invitation to
your birthday party. Look at the example.
Dear Sue,
Please come to my party.
On Saturday
Time: 8 o’clock
From Jane
9. Подведение итогов урока. Рефлексия.
10. Домашняя работа.
Написать сочинение по свой любимый
праздник.
Технологическая
карта урока английского языка в 5 классе
Тема урока: «Festival of British Holidays»
Тип урока: урок обобщения знаний
Представление о
результатах:
- личностные: — развитие
личностного интереса к культуре страны изучаемого языка; формирование
коммуникативной компетентности в общении и сотрудничестве со сверстниками.
- метапредметные: умение
работать в группе, строить логические рассуждения, умозаключения, уметь
адекватно и осознано использовать речевые средства в соответствии с задачей
коммуникации
- предметные:
развивать умения систематизировать знания и на их основе составлять собственное
монологическое высказывание.
Планируемый
результат
|
Предметные
умения
|
УУД
|
1. Развитие
навыков чтения, говорения
2. Совершенствование
навыков употребления в речи Present Simple
|
Личностные: развитие
личностного интереса к культуре страны изучаемого языка; формирование
коммуникативной компетентности в общении и сотрудничестве со сверстниками.
Регулятивные: осуществление регулятивных действий постановки цели, самоконтроля,
самооценки в процессе коммуникативной деятельности на иностранном языке.
Познавательные: осуществление
логических действий сравнения, анализа, синтеза, обобщения, классификации;
работа с прослушанным/прочитанным текстом;
Коммуникативные: формулировка собственного мнения и позиции, способность
аргументировать и координировать её с позициями партнёров в сотрудничестве
при выработке общего решения в совместной деятельности; адекватно
использовать речевые средства для решения различных коммуникативных задач.
|
Основные
понятия
|
Present Simple; лексика
по теме “Holidays”
|
Организация
пространства
|
Межпредметные
связи
|
Формы
работы
|
Ресурсы
|
МХК, физкультура, история
|
Индивидуальная, групповая, фронтальная.
|
- Учебник;
- Компьютерная презентация.
|
|
|
|
|
|