Сабақтың тақырыбы:
Достық. 9.12.15 5-сынып
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік:«
Достық » модулі бойынша өтетін сөздер мен сөз
тіркестерін
сөйлемдерде пайдалана білу.
2. Дамытушылық:
Ауызекі сөйлеу дағдысын жетілдіру; ауызша
ойлау мен сөйлесу
қабілетін дамыту; сөз тіркестерін және сөйлем
құрау дағдысын
қалыптастыру.
3.Тәрбиелік:
Достықты бағалай білуге, адамгершілік қасиеттерін
жетілдіру.
Сабақтың түрі:
Жаңа сабақ.
Сабақтың
әдістері: Сұрақ–жауап, әңгімелеу, іздендіру, ойын, практикалық әдістер.
Сабақтың
көрнекіліктері: Плакат, карточкалар, мақал–мәтелдер.
Сабақтың барысы:
Ι. Ұйымдастыру
кезеңі.
ΙΙ. Үй
тапсырмасын тексеру.
«Достық»
тақырыбына байланысты мақал–мәтелдерді қайталау.
ΙΙΙ. Жаңа сабақ.
Сабақтың
тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.
а) мәтінді оқу
ә) жаңа сөздермен
жұмыс
б) сөз
тіркестерін құрастыру
в) грамматикалық
тапсырмалар.
Кіріспе сөз:
Әрбір адамның
досы бар. Досың болса, досыңмен әнгімелесесің, бірге сабақ дайындайсың, бірге
ойнайсың. Қиын кезде досың көмектеседі. Бірақ достар әр түрлі болады. Мысалы:
жақсы, жаман, қайырымды, қамқоршы. Бір мақалда айтқандай:
Жаманмен жолдас
болсаң,
Кесірі жұғар.
Жақсымен жолдас
болсаң,
Несібі жұғар.
– Бұл мақалды
қалай түсінесіңдер?
– Мағынасы неде?
– Жақсы. Ал енді
достық туралы тағы қандай мақал – мәтелдерді білесіңдер?
– Ендеше, бүгінгі
сабағымыздың тақырыбы қандай?
– Біз бүгін
сабақта нені үйренеміз?
– Дұрыс. Бүгін
сабақта сөздерді оқимыз, сөз тіркестерін құрастырамыз, мәтін
аударамыз.
Жаңа сөздер:
Бет
әлпеті–внешность
Сүйкімді–привлекательный,
милый.
Мінезі–характер
Мейірімді–добрый
Қамқоршы–заботливый
Момын–скромный
Бойы–рост
Орта–средний
Ермегі–хобби
Үйірме–кружок.
Еңбекқор–трудолюбивый.
1.Мұғалім
сөздердің мағыналарын түсіндіреді.
2.Сөздерді дұрыс
айтуға дағдыландыру.
а)Мұғалім
мәнерлеп оқиды.
ә)Оқушылар
дауыстап қайталайды.
б)Оқушылар
тізбекпен оқиды.
3.Сөздер мен сөз
тіркестерін құрастыру.
Тіл дамыту.
Оқулықпен жұмыс:
40–бетінде, 1
тапсырма.
1. Сызба бойынша
әңгіме құрастыру.
2. Диалог
құрастыру.
Практикалық
жұмыс:
– Көптік
жалғауының қосымшалары қандай білесіңдер?Мысалы.
– Жуан сөзге
қандай жалғаулары жалғанады?
– Ал, жіңішке
сөзге қандай?
– Лар, лер қай
жағдайда қосылады?
– Дар, дер қай
кезде қосылады?
– Тар, тер қашан?
Тапсырма:
1. Көптік
жалғауларды жалғау.
4.Бекіту кезеңі:
Плакат бойынша
сұрақтарға жауап беру.
6. Бағалау.
7. Үй тапсырма:
«5»–«Менің досым»
туралы шығарма жазу.
«4»–«Достық»
туралы өлеңді жаттау.
«3»–жаңа сөздерді
жаттау.
Тест.
1. «Дос» сөзінің
аудармасы қайсысы?
а)рост
ә)друг
б)характер
в)сверстник
2. Досымның бойы
қандай?
а)момын
ә)қара
б)қамқоршы
в)орта
3. Жалғауларды
тап:
а)мен,сен
ә)лар,дар,тар
б)бор,кітап
в)ші,шы
4.Сенің досыңның
бет әлпеті қандай?
а)сұлу
ә)қысқа
б)орта
в)момын
5. Дұрыс жауабын
тап: Досымның көзі ....... .
а)ұзын
ә)сыпайы
б)қара
в)мейірімді
6. Достық туралы
мақалды тап:
а)Отан – оттан да
ыстық.
ә)Ер дәулеті –
еңбек.
б)Жүз теңге ақшаң
болғанша,
Жүз досың болсын.
в)Көз қорқақ, қол
батыр.
7. Ол менің
қандай досым?
а)орта
ә)жақсы
б)бойы
в)пікір
8. Досыңның шашы
қандай?
а)суық
ә)мінезі
б)қысқа
в)ермегі
9. « Мінезі »
сөзінің аудармасы қандай?
а)характер
ә)рост
б)хобби
в)музыка
10. Тар, тер,
лар, лер,дар, дер қандай жалғаулар?
а)септік
ә)тәуелдік
б)көптік
в)жіктік
Жауаптары:
1. ә
2. в
3. ә
4. а
5. б
6. б
7. ә
8. б
9. а
10.б