Инфоурок Иностранные языки Другие методич. материалыУрок "We study English"

Урок "We study English"

Скачать материал



Учитель английского языка:

Замогилина Татьяна Захаровна

МБОУ СОШ №55

Классы: 5-6-е













Внеклассное мероприятие

We study English





















Воронеж

2014 г

Внеклассное мероприятие по английскому языку для 5-6 классов “We study English

Замогилина Татьяна Захаровна, учитель английского языка

Тип урока: обобщающий

Разделы: Преподавание иностранных языков, внеклассная работа

Цели: развивать мотивацию к учению, образованию как основе успешной профессиональной деятельности, способствовать осознанию возможностей самореализации средствами иностранного языка, пробудить и поддержать интерес к изучению английского языка, пополнить словарный запас детей, развивать навыки говорения и аудирования, языковые способности учащихся; воспитывать внимательное отношение друг к другу, дух товарищества и взаимовыручки, побудить детей к научно-исследовательской деятельности.

Ход мероприятия

На экране:

We study English

и другой слайд с пословицами:

  1. Live and learn

  2. Practice makes perfect

  3. An oak is not felled with one stroke

  4. The best part of living is loving and giving.

  1. Повторение – мать учения

  2. Век живи – век учись

  3. Самое лучшее, что ты можешь сделать в этой жизни: люби и дари.

  4. С первого раза не все дается

Teacher: Match, please, the proverbs with their meanings (Дети соединяют пословицы с их значениями и проговаривают).

Pupil 1 : Dear boys and girls! Dear our guests! Dear teachers! We’re going to share our joy and delight today! We have been learning English for 2 and a half, for 1, and for three years in this team. (Дети занимаются дополнительно, на курсах английского языка). We have become part and parcel of it!

Дети на фоне слайда читают стихи:

When the English tongue we speak

Why is BREAK not rhymed with WEAK?

Will you tell me why it’s true

That we say SEW, but also FEW?

When a poet writes a verse

Why is HORSE not rhymed with WORSE?

BEARD is not the same as HEARD

LORD is different from WORD?

COW is cow, but LOW is low

SHOE is never rhymed with TOE.

Think of NOSE and DOSE and LOSE

Think of GOOSE and then of CHOOSE.

Think of COMB and TOMB and BOMB

Doll and ROLL, or HOME and SOME.

We have BLOOD and FOOD and GOOD.

MOULD is not pronounced like COULD.

Think of PAY, SAY, PAID and SAID.

I will READ’ and ‘I have READ’

Why say DONE, but GONE and LONE –

Is there any reason known?

To sum it up, it seems to me

That sounds and letters disagree.

Pupil 2: A crazy language! But we love it very much! You see, we can sing English songs, we can read English books. For example, now we are reading “Alice’s Adventures in Wonderland” by Lewis Carroll.

Pupil 3: We have learnt that Alice is a clever little girl who loves adventures. She likes to learn new things, and she enjoys meeting new people. Alice loves animals. She hates rude people. She is very kind and cares about other people.

Pupil 4: Now we know more about English Grammar! Plurals! Tenses of the Verb! Regular and irregular verbs! Adverbs! Prepositions! Degrees of comparisons!

Teacher: Do you know a lot? Check! Listen and write!





Shopping

  1. Who did John go shopping with? ______________

  2. What did they buy? ______________________

  3. Who is it for? __________________________

  4. Why does he need it? ____________________

___________________

  1. How much was it? _______________________

Дети прослушивают запись и пишут.

Hi, John. Did you go shopping yesterday?

Yes, I did. I went with my mum and my dad.

What did you buy?

We bought a new computer.

Really? That’s nice.



Is the computer for you?

No, it isn’t.

Who’s it for?

It’s for my brother.

I see.



Why does your brother need a computer, John?

Well, he needs it for two things.

What’s the first?

First, he needs the Internet to help him with his homework.



Did you say there were two things he needs a computer for?

That’s right.

What’s the second thing?

He wants to watch DVDs.

Oh, I see.

Was it a lot of money?

Yes, it was.

How much was it?

It was six hundred and ninety-nine pounds.

Oh, that is a lot of money. Does your brother work at the weekends?

Yes. He works in a café on Saturdays.

Key: 1 With his mum and his dad. 2 They bought a new computer. 3 It’s for John’s brother. 4 He needs it: to look on the Internet for his homework, and to watch DVDs. 5 £699



Задание на экране: Teacher: Write the sentences in order.

  1. weren’t, years ago. , any, There, a hundred, mobile phones

  2. you can, use it., to turn, You have, the computer on, before

  3. go, than letters., quicker, Emails

  4. can use, to text, You, your, a mobile phone, friends.

  5. we can, a computer., These days, on, watch DVDs

  6. are, than CD players., and smaller, MP3 players, better

  7. on, can take, some mobile phones., Now we, photos

Pupil 5: I know a lot about adjectives and their degrees of comparisons! F.e. the White Rabbit is a very nervous animal. He is always late. He is scared of the Duchess. He’s quite bossy to people who are smaller than him, but he is afraid of people who bigger than him!

Teacher: Let’s have a competition between two groups of us. Divide into two teams. Take turns to make up sentences using comparative adjectives. Who will make up more?

(Дети по очереди составляют предложения со сравнительной степенью прилагательных. Темы не ограничены. Но скорее всего дети составят предложения по темам «Мои вещи», «Путешествия» и «Хобби».)

После конкурса дети дают оценку своей работе.

Оценочные фразы:

- All of us were great (cool, perfect)

- We have worked well, but our competitors were better

- We have done it very well!

- Maybe we can be better next time.

- We have worked and we have had a lot of fun.

(Dasha) – was the best. Можно дать оценку хором: It’s not whether you win or lose that matters, it’s how you play the game.

Teacher: Competitions are our favourite activities. We compete all the time in different tasks.

Teacher: Who will say more rhymes?

Each team choose one person to take part in this activity. (Детям было дано задание повторить ранее выученные стихи)

Teacher: The rest of the group can support our participators. And, please, act out! (Учитель может дать оценку сам этому соревнованию и спросить детей: Do you agree with me?)

Pupil 5: Another activity we like very much is dramatization or Drama. The main characters of our plays this year are Lock and Key.

На слайде объявление:

Lock and Key Detective Agency

We’re here to help you, night and day.

Call us on 01449 228000

Email: lockandkey@detectives.com

Teacher: What do they do?

Pupils (предположительные ответы детей): They look for lost cats. They find car thieves etc.

Teacher: They have investigated a lot of cases. They have solved a lot of mysteries. For example, an episode about a picnic thief. (Children act out this episode)

hello_html_180f2098.png

(Kid's Box 4: Pupil`s Book Книга для ученика c.7, Nixon Caroline, Tomlinson Michael, Cambridge ELT, ISBN: 9780521688185, 2013)

Teacher: An episode about the school play. (Children act out this episode)

hello_html_70809e9e.png

(Kid's Box 4: Pupil`s Book Книга для ученика c.39, Nixon Caroline, Tomlinson Michael, Cambridge ELT, ISBN: 9780521688185, 2013)

Teacher: My children enjoy asking different questions. Let’s remember the episode about the school show. Ask some questions! Put these words in a correct order!

can/you/the/picture/who/see/first/in ?

saying/ Peter/ is/ what/

the/ of/ what’s/ school/ show/ name/ the/ ?

the/ of/ what’s/ school/ show/ name/ the/ ?

Lock/ the/ think/ who/ does/ pirate/ is?

it/ is/ who/ really?

are/ Key/ sitting/ where/ Lock/ and ?

have / they/ drinks/ what/ do?

what/Lock/ to/ try/ do/ does?

beard/ a/ dad/ got/ has/ Peter’s/ real ?

1. Дети составляют вопросы

2. Один из учащихся задает вопросы – дети отвечают на них

Pupil 7: We can do a lot. But we will be able to do more! Rome was not built in a day. Live and learn! We are trying to improve our knowledge, our imagination; to expand our range of interests.

Pupil 8: Reading gives us a new horizon. We read in Russian. We read in English. Maybe, in future we will be able to read in Spanish or German. All of us have their own favourite books. (Дети по желанию рассказывают о своих любимых книгах.)

Teacher: We don’t make a secret of the fact that sometimes we have some problems. But in spite of them we go ahead!

Дети исполняют песню.

Painting the roses red

We're painting the roses red

We dare not stop

Or waste a drop

So let the paint be spread

We're painting the roses red

We're painting the roses red

Oh, painting the roses

And many a tear we shed

Because we know

They'll cease to grow

In fact, they'll soon be dead

And yet we go ahead

Painting the roses red

Последний слайд: Thanks for your attention!

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок "We study English""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Логист

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
