Инфоурок Другое Другие методич. материалыУрок на тему: М. Әуезов "Қараш-қараш оқиғасы"

Урок на тему: М. Әуезов "Қараш-қараш оқиғасы"

Скачать материал

                                                                                             Айжамал Сактаганова

                                                                                          Маңғыстау облысы, Бейнеу ауданы

                                                                                          Ж.  Қалдығараев атындағы орта                    

                                                                                          мектептің мұғалімі

 

Сабақ тақырыбы:    М. Әуезов «Қараш-Қараш оқиғасы»

                                                      (8-сынып)

 

Сабақ мақсаты:

 

Күтілетін нәтиже:

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

Қамтылатын модульдер:

Оқушылардың шығармадан алған білімдерін қорыту, ой-өрістерін кеңейту, сөйлеу тілін байыту,  кейіпкерлер бейнесі арқылы оқушылардың бойына адамгершілік қасиеттерді сіңіру

Оқушылар өз ойын белгілі мәліметтер арқылы дәлелдеуге үйренеді, топтық жұмыс жүзеге асады, бір-біріне көмектеседі, жақсы мен жаманды ажырата біледі.

СТО элементтері

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер /Диалогтік оқыту/, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, оқытудағы  басқару және көшбасшылық, талантты және дарынды балаларды оқыту, АКТ пайдалану, сын тұрғысынан ойлауға үйрету;

Сабақ барысы:

Ұйымдастыру кезеңі:

А) кезекшімен сұхбат

Оқушыларды барлау.

Б) 3 топқа бөліну;

Бағалау парақшасы таратылады

Сыныпты сабаққа жұмылдыру.

І. Қызығушылықты ояту.

«Екі жақты күнделік» стратегиясы

Хикаят бөлімдері бойынша тақырып қой. Ол тақырыптарды не үшін қойғаныңды түсіндіре біл. Оқушылар өз ойларын айтады.

  Менің қойған тақырыбым

    Неге ол тақырыпты таңдадың?

1-бөлім. Тектіғұлдың арманы

Тектіғұлдың сары аурумен ауырғандығы баяндалады

2-бөлім. Боз биені олжалау

Кектенген Бақтығұл ат ұрлады

3-бөлім. Соққыға жығылған Бақтығұл

Қозыбақ жігіттерінің панасыз Бақтығұлды ұрып-соғуы

4-бөлім. Пана іздеген Бақтығұл

Бақтығұлдың Жарасбай болыстан көмек сұрауы

5-бөлім. Барымта

Арам ойлы Жарасбайдың іс-әрекеті арқылы Бақтығұлдың адал жолдан таюы

6-бөлім. Шарасыз Бақтығұл

Қуғыншылардың даттауынан Бақтығұлға ешкімде көмек бере алмады

7-бөлім. Қашқын Бақтығұл

Жалаға ұшырағанБақтығұлдың қашудан басқа амалы жоқ еді

8-бөлім. Атылған оқ

Бақтығұлдың кек  алуымен аяқталады

ІІ. Мағынаны тану

 

« Мәселемен саудалас» стратегиясы. Тақтаға түрлі түсті ұяшықтардың астына жасырынған сұрақтарды таңдау арқылы сұрақ-жауап әдісі бойынша шығарманың проблемасы,жазушының идеялық-эстетикалық мұраты жөнінде әр топ жауап береді.

  1. Тектіғұл өліміне не себеп болды? Оның өлімінде қандай саяси-әлеуметтік мән жатыр? Бұл өлімнің шығармадағы орны қандай?
  2. Ағайынды жігіттер өмірінде қандай қиындықтар болды?
  3. Бақтығұл інісі үшін қалжа сұрай барғандағы, Сәт болыстың жауабын қалай бағалайсың?
  4. Бақтығұлдың Қозыбақ ауылынан кетуіне не себеп болды?
  5. Оны ұрлық жасауға итермелеген қандай нәрсе?
  6. Сәлмен бастаған содыр топ туралы әңгімеле?(жүріс-тұрыстары, сөздері)
  7. Сәлмен тобының іс-әрекетіБақтығұлға қандай ой түсірді? Қандай шешімге келді.

      8. Жарасбай болысқа баруын құптайсың ба, жоқ па?

      9. Ақылды, әрі күшті рухы бар Бақтығұл неге қол шоқпар, барымташы, сорлы              малайға айналды?

      10.Билер Бақтығұлға қандай үкім шығарды?

      11.Қашқын болып жүріп қандай қауіп-қатерге ұшырады?

      12. «Қараш-Қараш оқиғасы» арқылы жазушы қандай мәселелерді көтерген? Шығарма неге «Қараш-Қараш оқиғасы» деп аталған?

     13.  Неліктен Бақтығұл Сәлменді емес, Жарасбайды өлтірді?
      14. Неліктен Бақтығұл Сәлменді емес, Жарасбайды өлтірді?

Жарасбайды өлтіру қылмыс па тақырыбында әр топқа сұрақтар қою

      1-топ.   Бақтығұл әрекетін қолдаймыз.

      Бақтығұл әрекетін қолдаймыз. Неге десеңіз, оның Жарасбайды өлтіруден басқа амалы қалмады. Зорлықшы топтың кесірінен туған бауырынан айырылды. Пана іздеп, кеткен кегімді қайтарамын деп Жарасбай болыстың қол астына келді.  Жарасбайдың жұмсауымен небір лас тірлікке араласты. Бірақ сенген адамы оны алдады.
      2-топ. Бақтығұл әрекетін қолдамаймыз.

      Біз Бақтығұл әрекетін қолдамаймыз. Адам өлтірмеуі керек еді. Алла өзі берген жанды өзі алуы керек еді. Ол көптеген қиындықты басынан өткізді. Жаны күйзелген Бақтығұл  шыдауы керек еді. Күнәға батпауы керек еді.

      3-топ «Күнә» деген не?

      Адам өлтіру-үлкен күнәлардың бірі. Ол туралы Құранда мәида сүресі, 26-аятта былай делінеді: «Сөзсіз кісі өлтіру ең ауыр күнә саналады». Сондай-ақ , ұрлық істеу, өтірік айту, кісі сыртынан жамандау- бұлар да күнәлардың қатарына кіреді.

 

 

ІІІ. Ой толғаныс

Осы шығарманың тәрбиелік мәні немесе біз қандай тәрбие аламыз?

 «Топтастыру» стратегиясы

Қиянат жасамау                                             Ұрлық іске бармау

«Қараш-қараш оқиғасы»
 

 

 


Адал болу                                                                   Мейірімді болу

 

 

Кері байланыс

«Бес саусақ»

Бас бармақ- сабақ ұнады ма? Несімен?

Сұқ саусақ- Мен кімге көмектесе алдам? Қалай?

Ортан терек-Маған кімнің көмегі көбірек тиді?

Аты жоқ саусақ- Мен неге қол жеткіздім.

Кішкене саусақ- Тақырып бойынша нені толықтыруым керек.

Осылайша оқушылар қандай білім алғандарын көрсетеді.

Бағалау

Бағалау парақшасы арқылы бағаланады

 

Үйге тапсырма:

Бақтығұлға хат

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок на тему: М. Әуезов "Қараш-қараш оқиғасы""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по коллекторской деятельности

Получите профессию

Копирайтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
