Инфоурок Английский язык КонспектыУрок по английскому языку "Наука и техника"9 класс

Урок по английскому языку "Наука и техника"9 класс

Скачать материал

                                           Технологическая карта урока

 

Ф.И.О. учителя: Тиджиева Л.Б.

Класс: 9

УМК: “Rainbow English9 класс. Авторы: О.В. Афанасьева, И.В.Михеева, К.М. Баранова.

Тема урока:    “Science and technology”.

 

Тип урока:  Урок систематизации и обобщения знаний по теме: «Наука и техника».

 

Цели и задачи:

Обучающие: совершенствовать лексико-грамматические навыки по теме; способствовать применению полученных знаний при выполнении заданий ОГЭ; развивать речевое умение (монологическая речь, аудирование).

 

Развивающие: развивать память, мышление, внимание; развивать умения переносить сформированные навыки в новую ситуацию.

 

Воспитательные: совершенствовать умения работы в группах, парах; развивать умения уважительного речевого взаимодействия, культуры речи.

 

Оборудование урока: раздаточный материал, презентация, интерактивная доска, доска, учебник.

 

Планируемые результаты:

 

Личностные: формирование навыков самостоятельного поиска и сохранения необходимой информации; формирование культуры поведения.

 

Метапредметные: формирование организации целеполагания, планирования, анализа, рефлексии учебной деятельности; формирование мотивации к изучению иностранного языка.

 

Предметные: активизация во всех видах речевой деятельности; употребление лексики по теме; закрепление знаний лексико-грамматического материала (задания ОГЭ «Лексика и грамматика»); научатся понимать на слух речь учителя и одноклассников.

 

Технологии, применяемые на уроке:

 

мультимедийные: аудиозаписи, презентация;

сотрудничество: работа в группах;

здоровьесберегающие: смена видов деятельности.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Этап урока

Деятельность учителя

Деятельность ученика

Техническое обеспечение,                             УУД

1.Мотивация к учебной деятельности. Цель: погружение в языковую среду

1.Вводит в атмосферу иноязычной деятельности. “Good morning boys and girls! Nice to see you! How are you?

1Настраиваются на работу.

-Good morning teacher! Nice to see you too. We are fine, thank you.

Умение слушать и слышать. Выражение настроения.

2.Формулирование темы урока, постановка цели.

2. Подводит учащихся к открытию темы. Look at the board. There are 3 sentences but one of them is not completed. Read them and complete the last one.

  1. The Medieval time is famous for inquisition and conquest.

  2. The Renaissance is famous for its “golden” age of art.

  3. The 20th century is famous for…          well done. As you know we have been discussing the problems of science and technology at our lessons and today you’ll have to show your knowledge at our lesson. Some people believe that technology will save the world and make it better, others think that technology will destroy our society. Answer the following questions: 1. What does science study? 2. What is technology? 3. What periods in the history of technology do you know? 4. How has the human society changed thanks to the achievements in technology?

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

2.Называют тему и цели урока.

- developing science and technology.

- we will speak about the science, the technology.

 

 

 

 

 

 

 

 

-         Science studies the physical world.

-         Technology is the use of science for practical purposes. Technology is also methods, machines and tools that are used in doing things in a science or profession.

-         We know the Old and New Stone Ages, the Bronze Age, the Iron Age, the Middle Ages, the Renaissance, the Industrial Revolution.

-         Achievements in transportation, communications and use of energy have had a great influence on the modern society. Medical knowledge has given people longer and healthier lives. Computers are giving us new opportunities at work and at home. Now people have better living standards and much more free time.

 

 

Slide 1

Прогнозирование.

 

 

 

 

 

 

 

 

Умение отвечать на вопросы.

 

 

3.Речевая разминка. Повторение лексического материала.

3.  Say  it in English.

1. Производство энергии

2. эпоха Возрождения

3. благодаря науке и технике

4. судостроение и черная металлургия

5. транспорт, связь и использование энергии

6. оружие массового уничтожения

7.преимущества высоких технологий

 

1-    the production of power

2-    the period of Renaissance

3-    thanks to science and technology

4-    shipbuilding and the iron industry

5-    transportation, communications and use of energy

6-    weapons of mass destruction

7-    the advantages of high technology.

 

 

Slide 2

Активизация лексического запаса

4.Применение приобретенных знаний по теме.

4. Match the picture with the description.

1. It is an instrument used to collect light from an object, to bring the light to a focus and produce an image.

2. It is a device that generates “well-organized” light. Nowadays these devices are widely used in different ways, among which is medicine.

3. This is a mechanical, electrical device that measures the passage of time. It must be carefully regulated to make them run accurately.

4. This device is based on a microprocessor, a small chip that performs the operation of a central processing unit. Modern models have memories in the megabyte to gigabyte which is a great improvement.

5. The appearance of this device changed the way of life of many people, who changed their habits forever in favor of interesting and exciting programs.

6. It is a really impressive invention. The greatness of it implies the ability to prolong life of many products in cold environment.

4.Ребята читают описание прибора и сопоставляют с картинкой.

1- the optical telescope

 

 

 

2- the laser

 

 

 

 

 

3- a clock

 

 

 

 

4- the computer

 

 

 

 

 

 

 

5- the television

 

 

 

 

 

6- the refrigerator

 

 

 

Умение применять изученный материал.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Slide 3

5. Развитие навыков монологической речи. Контроль домашнего задания. Совершенствование навыков устной речи при выполнении заданий ОГЭ. (Задание 3, раздел «Говорение»)

5. You had to prepare some talks on such topics: “The influence of modern technologies on our life”.” The era of computers”. “ The mobile phones”

 

Релаксация.  Let’s have a rest and play a game “What do I mean?” Try to guess what invention I am going to speak about.” It’s very popular with people of all ages. We use it when we want to have a rest. We can get all information about what happens all over the world. We can see a lot of different programs on it.”

5. Ребята рассказывают небольшие сообщения по заданным темам

 

 

 

 

 

 

 

 

 A television

 

Презентации учащихся.

Активизация навыков монологического высказывания

6. Совершенствование грамматических и лексических навыков при выполнении заданий ОГЭ. Раздел «Лексика и Грамматика».

6. I’ll give some handouts with the exercises. The first task is to put the verbs into the right form.

Помните, что текст в этом задании - повествование и глаголы должны стоять в одном из прошедших времен. Если после пропуска стоит предлог “by”, глагол нужно ставить в пассивном залоге. Если в предложении есть сказуемое, глагол ставим в неопределенной форме или образуем причастие. Let’s do it.   (Appendix 1)

The second task. Use the derivatives of the words on the right to complete the text.

 Помните, что надо обращать внимание на то, что стоит перед и после пропуска, чтобы определить в какую часть речи нужно преобразовать слово. От существительного образуем прилагательное, от глагола существительное. Суффиксы, при помощи которых вы сможете преобразовать ту или иную часть речи.

-ing, -tion, -ist, -ous, -al.

(Appendix  2).

 

 

 

 

1-was not invented

2-leading

3-began

4-named

5-was found

6-led

7-to make

8-was

9-came

10-was accomplished

 

 

 

 

 

 

 

 

1-    intelligent

2-    imagination

3-    warning

4-    dangerous

5-    emotional

6-    scientists

7-    boring

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Slide4

 

 

Умение применять полученные знания при выполнении заданий ОГЭ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Slide 5

7.Аудирование.

7. Let’s pass to the listening. Listen and match the names of the speakers with the names of the devices they are describing. There is one name of a device you don’t have to use.(Ex. 1 p.54)

7. Прослушивают, затем сопоставляют имена говорящих с названиями приспособлений.

 

1. Katy-d, 2. Alex-e, 3. Don-c

4. Patricia- g, 5. John-a, 6.Emma-b. Extra- f.

 

Slide 6

Умение слушать и слышать.

8.Применение приобретенных знаний. Работа в группах.

8. Lets work in groups. Im going to hand out the cards. Each group has its own task. You’ll have 2 minutes to do the task.

1gr.- Make up the names of these devices.

2 gr.- divide the names of tools and devices into the categories.

3 gr.- match the sciences with technologies.

4 gr.- say whose invention or discovery it is. (Appendix  3)

8. Делятся на группы и выполняют задания.

1gr.-microwave, dishwasher, food mixer, hairdryer, notebook, coffee maker, earphones, washing machine.

2 gr.- tools we use in the garden: spade, rake, hoe, knife.

In the factory: hammer, axe, a pair of tongs, saw.

At home: dishwasher, vacuum cleaner, cooker, microwave, iron, kettle.

3 gr.- electronics-making microchips, biology- cloning, chemistry- making new materials, ballistics- making guns, optics- using microscopes and telescopes, linguistics- language teaching and learning, agronomy- farming.

4 gr. Isaak Newton- law of gravity, Alexander Bell- radio, Marie Curie- radium, Dmitry Mendeleev- table of chemical elements, Ivan Pavlov- conditional reflexes, Alexander Bell- telephone, Wilhelm Konrad Roentgen- X-ray, John Logie Baird- television.

 

 

Slides 7-10

 

Умение работать в группе, высказывая своё мнение, выслушивая мнение других. Умение применять изученный материал по теме.

9.Совершенствование навыков чтения при выполнении заданий ОГЭ. Раздел «Чтение».

9. Let’s work with the text. Open your books at page 24, exercise 7. You read the text and match its paragraphs with the titles. There is one title you don’t have to use.

9. Читают текст и соотносят абзацы с заголовками.

Активизация навыков чтения.

 

 

10. Итог урока

 

 

10. In conclusion, I want you to tell the advantages and disadvantages of technology.

 

 

10. Называют «Преимущества и недостатки технологии».

               Advantages.

1. Life becomes easy and comfortable.

2. Man has become advanced by using various new technology.

3. Technology helps us to communicate easier with other people.

4. It helps our job can be done faster.

5. It helps us to organize our daily activities.

6. It helps us to know and understand other culture and society better.

7. It can cure our diseases.

       Disadvantages.

1. Technology destroys our simple and healthy life.

 2. It has led to creating weapons of mass destruction.

3. Air, water, soil pollution is damaging the environment.

4. The great intensity of human life leads to stresses.

5. As technology develops we forget our traditional style of living.

6. It gives opportunities to the terrorists to make crime like bombing.

7. We’ll be too depend on it. When technology fails, we are helpless.       

 

 

 

 Slides 11-12

 

 

 

 

 

 

Умение высказывать свое мнение, выслушивая мнения других.

Умение применять полученные знания по теме.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11. Рефлексия учебной деятельности на уроке

11. Dear friends! I’d like to thank you for your work! Let’s sum up our lesson. Express your opinion about the lesson using:

- Now I know…

- Now I can…

-I don’t know…

-It was interesting…

-it was boring…

-I want to know more…

Your home task is to do Ex.12 p.31.

- I hope you’ve learned much and will use your knowledge of English in the future. Your marks for the lesson are… Our lesson is over. You can be free.

11.Анализируют результаты урока, выбрав предложенный вариант фразы.

 - Now I know the history of technology.

- Now I can use the words on the topic in the sentences.

- It was interesting to work in groups.

- Now I know more information about sciences and technologies.

- It was interesting  to guess a riddle.

- I want to know more about new modern technologies.

- Now I know the advantages and disadvantages of the modern technology.

- It was interesting to match pictures with their descriptions.

- Now I can use much more words on the topic.

 

Записывают домашнее задание.

 

 

 

 

Slide 13

 

 Умение высказывать свое мнение, выслушивая мнения других.

Умение анализировать личные достижения. Осуществлять самоконтроль.

 

 

 

 

                                                                                                                                                  

 

 

 

 

 

 

Appendix 1

 

                                                               Who Invented Television?

 

                            Television, as you know, is a rather complicated process.

          Whenever such a process is developed, you can be sure a great many

 

          people had a hand in it. So television (1) was not invented by one                      invent

 

          man. The chain of events (2) __________ to television (3) _________               lead, begin

 

          in 1817. Then a Swedish chemist (4) _____________ John Berzelius                 name

 

          discovered the chemical element “selenium”. Later it (5) __________                find

 

          that there existed such a phenomenon as “photoelectricity”. In 1875

 

          this discovery (6)___________ a US inventor G.R. Carey, (7)______                 lead, make

 

          the first crude television system. The next step (8) _______________                 be

          the invention of the “scanning disk” in 1884.

 

          In 1923 (9) ____________ the first practical transmission of pictures                 come

 

          over wires, and this (10)________________ by Baird in England and                accomplish

          Jenkins in the USA.

 

 

 

 

Appendix 2

 

                                                                 The Robots Are Coming.

 

(1)  Intelligent robots have long captured our (2) _______________.                Intelligence, imagine

 

They have become part of popular culture. You can see robots in

 

many films and you can hear and see a (3) ____________________                 warn

 

between the lines. Robots are (4) _____________________, they                     danger

 

can become (5) ________________ killers. (6) ________________s               emotion, Science

 

say the first steps to get domestic robots which will one day be

 

carrying out all our (7) ________________ household chores have                   bore

 

been made. But will robots ever be capable of than this? Could

 

machines ever have emotions?

 

 

 

 

 

 

Appendix 3

 

1 group. Make up and write the names of these devices.                         2 group. Match the sciences with technologies.

 

micro                  mixer                                                                                     electronics                  making new materials                                             

 

dish                    phone                                                                                    biology                      using telescopes, microscopes

 

food                   maker                                                                                   chemistry                          measuring land

 

hair                    washer                                                                                   ballistics                    making microchips

 

note                    wave                                                                                      optics                         farming

 

coffee                 book                                                                                       linguistics                 cloning

 

ear                      machine                                                                                 agronomy                  language teaching, learning

 

washing             dryer                                                                                      geometry                    making guns

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 group. Divide the names of tools  and devices into the                  4 group. Say whose invention or discovery

                                                                                                                 it is.

categories: tools we use in the garden; in the factory;                      Isaak Newton, Alexander Popov,

 

at home.                                                                                                              Dmitry Mendeleev, Ivan Pavlov,

 

Knife, axe, vacuum cleaner, hammer, cooker, spade,                                        Alexander Bell, John Logie Baird,

 

kettle, saw, coffee maker, a pair of tongs, rake,                                                Wilhelm Konrad Roentgen.

 

iron, hoe, microwave, dishwasher.                                                                  Table of chemical elements, X-ray,

 

                                                                                                                     television, radio, law of gravity,

 

                                                                                                                      conditional reflexes, telephone.

                                                                                                                     

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок по английскому языку "Наука и техника"9 класс"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Специалист в области обращения с отходами

Получите профессию

Менеджер по туризму

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
