1-сынып
Сабақтың
тақырыбы: Піл
қандай?
Сабақтың
мақсаты
:Оқушылардың Қазақстанда мекендейтін жануарлар туралы білім-біліктерін
арттыру. Піл туралы толық мәлімет беру, түсіндіру.
1.Коррекц.біліктілік:Қазақстанда мекендейтін жануарлар туралы білімдерін
жинақтау, бір жүйеге келтіру.Білгендерін қайталау,тереңдету,дүниетанымдарын
кеңейту. Септіктерді қаншалықты деңгейде меңгергенін тиянақтау. І дыбысы.
2.Коррекц.дамытушылық:Сауатты жазуға, сурет бойынша әңгіме құрастыруға,
жануарлардың мінезін сипаттауға үйрету. Ойлауға, салыстыруға, ізденуге баулу.
3.Коррекц.тәрбиелік: Туған өлке табиғатына, онда өмір сүретін жануарларға
деген сүйіспеншілік сезімдерін арттыру, табиғатты, жануарларды қорғауға, аялауға
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас.
Сабақтың әдістері: компьютермен жұмыс, диалог, суреттер,ой қозғау.
Пәнаралық байланыс: дүниетану, ,жаратылыстану.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Оқушылармен сәлемдесу.
2. Оқушыларды түгендеу.
3. Сабаққа кіріспе.
Психологиялық дайындық.
- Бүгін кезекші кім?
- Бүгін нешесі?
- Аптаның қай күні?
- Жылдың қай мезгілі?
- Бүгін сабаққа деген көңіл-күйлерін қандай?
- Сабаққа дайынбыз ба?
II. Үй жұмысын тексеру.
III. Негізгі бөлім. Сабақтың мақсатын және тақырыбымен таныстыру. Мұғалімнің
кіріспе сөзі:
V. Сөздік жұмыс.
Жолбарыс-тигр жыртқыш- хищник
Күшті-сильный Ірі-крупный
Зіл-бегемот Мекендейді- обитают
Керік- жираф Қабан- дикая свинья піл-слон қайталату;
1-тапсырмадағы
суретті көрсету арқылы жануарларды салыстыру.
Балалар,
мынау не? (бұл піл)
Қандай піл? (үлкен піл)
Анау не? (қоян)
Қандай қоян ? (кішкентай қоян)
Жарайсыңдар, балалар шаршаған шығарсыңдар. Демалып алайық.
Сергіту сәті
Қорбандаған аюдың,
Құлпынайы көп екен.
Теріп – теріп алайық,
Қалтамызға салайық.
Диалогты тыңдау және қайталау жұмыстары орындалады.
Үлкен аң, кішкентай аң тіркестеріне көңіл аударылып, оларды ажырата
білу үйретіледі.
б) 2-тапсырмадағы үлгі арқылы оқушылар қандай аң ? деген сұраққа жауап
беруді үйренеді. Бұл оқулықтағы 3-тапсырманы ауызша орындау
арқылы бекітіледі.
в) Балалар бүгін тағы бір жаңа әріппен танысамыз.
Оқулықтағы 4-тапсырмадан немесе БДҚ-дағы 32-кестеден
і әрпі көрсетіледі, оқушылар сөздерді мұғалімнің көмегімен қаталайды.
5-тапсырмада оқылымға көңіл аударылады. Нүктенің
орнына і әрпін
қойып оқу.
3-тапсырма.Қайталату. Ә,Ң,Ғ-дыбысын қайталату Пілдің суретін салу.
3/тапсырма.
Қайталату; І дыбысын жаздыру;
Інжу,
піл, бір, керік, жеті, сегіз.
«Қол соғу»
ойыны яғни, аң болса, қол соғасыңдар, ал киімдер болса,
қол соқпайсыңдар.
(аю, шалбар, қоян, піл, көйлек, күрте, қасқыр, тон, керік, қолғап,
бәтеңке, түлкі)
|