Телемост «Школа»
Цели:
совершенствование навыков монологической речи; тренировка навыков
аудирования и диалогической речи; повторение изученной лексики по теме
«Школа».
Ход мероприятия:
- Good morning,
boys and girls. Today we shall have a meeting of the pupils from
different countries. One group will be from Russia and other pupils
are from America. Let’s divide into two teams.
Учитель
приветствует детей и сообщает им о проведении телемоста «Россия –
Америка». Учащиеся делятся на две команды, и учитель объясняет им
правила проведения телемоста, напоминает о необходимости быть
вежливыми, внимательными и терпеливыми.
- The teams
will have different tasks, you will tell each other about yourself
and about your friends and relatives, you will ask and answer the
questions. All the pupils must be very polite, active, patient and
attentive.
Задание 1
- As you see
will shall speak English. I want To know if you remember English
letters and sounds. One by one you will go to the blackboard and
write the letters in the alphabetical order.
Команды
получают первое задание: написать английские буквы в алфавитном
порядке. Члены каждой команды по очереди подбегают к доске и
записывают по одной букве. Затем учитель показывает командам
транскрипционные значки и просит их вспомнить английские слова с данными
звуками. Например:
[f] – frog, fish, forest; [æ] – cat, can, carrot; [t] – ten, meat,
sweets.
Задание 2
- Now you will
tell your friends about yourself. You have special cards with some
words on them. Use the models and make up a story about yourself.
You’ll have 3 minutes to prepare this task.
Учитель
предлагает учащимся использовать карточку в качестве плана рассказа.
Каждый ученик получает карточку с указанием имени, страны, возраста,
движений, слов family, friend и house.
Примерный
рассказ ученика:
I am Nick. I
am from America. I am eight. I can swim. I can’t ski. My family
is not large. I have a mother, a father and a brother. I have
friend. His name is Dick. He lives in a big house.
Задание 3
- All people
have friends. Now you will try to guess what the friends of
children from another country can or can’t do, like or don’t like
to watch and to read, what games he or she likes to play. Agree
or disagree with the statements. You have 4 minutes to prepare your
statements in groups and then we shall start.
Ученики
готовят утверждения в группе для другой команды в течение 4 мин., а
затем по очереди зачитывают утверждения, обращаясь к конкретным
ученикам. Ученик, к которому обращено высказывание, должен повторить
утверждение, если оно верное, и исправить его, если оно неверное.
Sasha, your
friend can play the drum. (He can play the drum).
Nina, your
friend can play football. (She can’t plat football. She can play
chess).
Sveta, your
friend likes to play the guitar. (She likes to play the guitar).
Mike, your
friend likes to read fairy – tales. (He doesn’t like to read fairy
– tales. He likes to read magazines).
Задание 4
- It’s time to
ask the questions. Look at the blackboard, please. What can you see
there? You are right. There are the pictures of different things
there. Ask the children what they have in their school bags or
what they would like to have. Who will start our work?
Учитель
вывешивает на доске картинки по теме «Школа». Ученики по очереди
задают вопросы членам противоположной команды. Ученик, ответивший на
вопрос, получает право задать свой вопрос.
1.
Do
you like your bag? (Yes. I do. I like my bag).
2.
Do
you want to have a red ruler? (No, I don’t. I don’t want to
have a red ruler).
3.
Have
you got a pencil – sharpener? (Yes, I have. I have got a pencil –
sharpener).
4.
Why
do you need a pen? (I need a pen for writing).
-
Thank
you for your work. Today you were active and worked well. Good –
bye, children.