Сабақтың тақырыбы: «Көңілді тапқырлар»
5,6 сыныптар аралығындағы математикалық сайыс
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың ойлау қабілеттерін арттыру, тапқырлыққа
баулу, ұйымшылдыққа тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылығын арттыру.
Көрнекілік:
Интерактивті тақтада жазылған жинақтар, қоржындағы әртүрлі карточкалар.
Сайыстың түрі:
дәстүрлі емес, білім сайысы
Жоспары:
Ұйымдастыру кезеңі: (Оқушыларды топтарға бөлу, топ басшысын, әділқазылар
алқасын сайлау.)
І. «Кім
жүйрік ойға- сол алады»- деп логикалық сұрақтарға жауап береміз.
1. Ұшақ А қаласынан В қаласына дейін 1 сағат 20 мин.
ұшады да, қайтарда 80 минут ұшады. Себебін
түсіндір? /
екеуі тең/
2. Үш пар ат 30 км шапса, әр ат қанша км
шабады? / 30 км/
3. Төрт қойдың неше аяғы
бар? /16/
4. Үш майшам жанып тұрды, екеуін сөндірсе нешеуі
қалады? /екеуі/
5. Үш әкесі мен алты ұлы серуенге шықты. Олар 42 алма
сатып алды, әрқайсысына 6 алмадан тиді. Бұл қалай
болғаны? / 1 ата, 2 әке, 4
баласы/
6. Жанарда бір бүтін, екі жарты, төрт ширек алма болды.
Барлығы қанша алма?
/ 3/
7. Тоғайда 10 қарға отыр. Аңшы 2-еуін атып алды. Нешеуі
қалды? /2/
8. Үш түйеқұс ұшып келе жатты. Аңшы олардың біреуін атып
алды. Олардың нешеуі
қалды? /
түйеқұс ұшпайды/
9. Екі қолда 10 бармақ, 10 қолда неше
бармақ? /50/
10. Жаңа туған пілдің баласы 1 т-ның бөлігін
тартады. Пілдің баласы неше кг тартады?
/
125 кг/
ІІ. Мақал-мәтел айтайық,
Асулардан асайық.
Білім шыңына жетейік,
Кедергіні жеңейік,- деп сандармен берілген мақал-
мәтелдер айтып жарысады.
- 2 жақсы қас болмас, екі жаман дос болмас.
- 7 атасын білмеген жетесіз
-білекті бірді жығады, білімді мыңды жығады.
- 5 бармақ жұмылса, жұдырық болады.
- 30 тістен шыққан сөз, 30 рулы елге тарайды.
- 1 кісі қазған құдықтан, 1000 кісі су ішеді.
- 7 жұрттың тілін біл, 7 түрлі білім іл.
- 50 жылда ел жаңа.
- ердің 2 сөйлегені өлгені
-қызға қырық үйден тыйым.
-жүз сомың болғанша, жүз досың болғаны артық.
-Ер бір рет өледі, қорқақ мың рет өледі.
Сергіту сәті:
ІІІ. Жұмбақтар шешу.
1)
VI-IV=ХІ бір шырпыны қозғау
арқылы дұрыс теңдік шығар. / VI+V=ХІ/
2)
Айжан мен Маржанның
әкелерінің аттарын ата. Айжан мен Маржан Асқар мен Мұраттың қыздары. Айжан
Асқардың қызынан үш жас кіші болса, бұлардың әрқайсысының әкелерінің аты
кім? /Айжан-Мұрат,
Маржан-Асқар/
3)
Арман, Аян, Абзал ағайынды
үшеуі әртүрлі сыныпта оқиды. Абзал Арманнан, ал Аян Абзалдан кіші емес. Бұл
үйдің үлкені, ортаншысы, кішісі кім?
/Үлкені- Аян
Ортаншысы-Абзал
Кішісі-Арман/
4)
Бір үйге ұрылар түспекші
болады. Оларды байқап қалған кемпір ұрылар естісін деп,-
«Сапырып2
Сарманға бер,
Құйып2
Құрманға бер,
Есіктегі
екеуге бер,
Төрдегі
төртеуге бер,
Өзің
іш те, маған бер»,-деген екен. Мұны естіген ұрылар «Мұнымыз бекер болар, бұл үй
толы кісі, әрі бізден екі есе артық екен, кетейік»- деп кетіп қалыпты.
Кемпір
тапқырлығымен ұрыларды осылай қорқытыпты. Сонда үйдегі адамдар нешеу, ұрылар
нешеу?
/ 10 адам, 5 ұры/
5)
Түйе бота маң басқан,
Төрт
аяғын тең басқан
Шұнақ
құлақ бес ешкі,
Қос
лақты, қос ешкі
Төрт
қозылы екі қой,
Бәрін
бірге ойлап қой. / 17/
IV.
«Суретшілер сайысы»
(Әр
топтан үш оқушы шығып, қатарынан екі қолымен математикалық фигураларды салу
қажет)
V.
«Фигураларды таңда» тренингі
(
үшбұрыштар, төртбұрыштар, тіктөртбұрыштар, дөңгелектер, қиғаш сызықтарды әр
оқушы өзіне ұнаған фигураны таңдайды)
VI.
Қорытындылау. (Сөз әділқазыларға
беріледі.)