План-конспект
урока в 4 классе по сингапурской методике по теме «Our animals»
Цели урока:
1. Закрепить лексические единицы по теме «Animals»;
2.способствовать развитию монологической речи с использованием
сингапурских методов обучения;
3.учить оценивать свою работу Я-мы-дело.
Ход урока:
I.Организационный момент.
1.Приветствие.
- Good morning, boys and girls! Please Great your shoulder
partner (touch your shoulder with your hands)
Then, great your face partner (touch your fists)
Hi, five! -stop talking.
II. Основной этап.
1.-Children, do you like animals?
- O’k. Today we will speak about animals. You know a lot of
words concerning this theme. (стезекласс) Now,
everyone, take by one paper and write animals what you remember. I give you1
minute for writing. (в течение 1 минут учащиеся на листочках пишут выражения,
которые они выучили на предыдущих уроках).
- The time is over. Draw the line, where you’ve stopped. (чертят
линию, где остановились)
Now by my command, stand up and find a pai not from you table, then copy the
words which you haven’t, put “+”, if you have them. (учащиеся
встают, находят себе пару не из своего стола и переписывают у друг друга слова,
ставят себе «+», если какое-либо выражение у них уже есть; когда все выполнили,
поднимают руку и находят себе другую пару и повторяют те же самые действия)
-The time is over. Sit down, please. Let’s check your
answers. Table 1 partner 3 read all words and others write again expressions
which you haven’t, put “+”, if you have it.
-The time is over. How many words do you have? Read
them. (определяется стол, где наибольшее количество слов, один учащийся с этого
стола читает их, учитель записывает на доске прочитанные слова. Например:
Next task:
you must work with your shoulder partner
–работаем с партнером по плечу у партнера а вопросы у б ответы
Partner A ask questions, Partner B answer these questions.
Where does the elephant live-The elephant lives in Africa.
Let’s check your answers table 3 say
2.-Very good. You know a lot of animals. Every table has by one
picture. Your task is to write a riddle, and then others will guess it. (раунд
тейбл) (учащиеся пишут по одному предложению по
кругу о данном животном, у них получается загадка, потом они читаются и
отгадываются другими столами).
III.Рефлекия.
Now I see you know
What kind of animals do you know-Yes?
What animals can do
Where do animals live
What animals like to eat
По часовой стрелке передать мишени, каждый партнер стреляет 3
раза: я, мы, дело
Партнер 4 выносит мишень и крепит на доску
At Clockwise to pass to the targets, each partner shoots 3
times: I, we, business
Partner 4 takes the target and puts to the Board
The lesson is over. Good bye.