Инфоурок Английский язык КонспектыЖивотные в опасности(6 класс)

Животные в опасности(6 класс)

Скачать материал

 

 

 

 

Урок английского языка в 6б классе

учителя английского языка МБОУ «Мариинская гимназия»

Козориз Галины Михайловны.

 

Тема урока: «Защита диких животных»

 

Цели:

 

Образовательные:

-  Дать представление о вымирающих животных, используя картинки и рассказы о животных.

- Расширить представление о теме.

- Показать значимость темы.

- Раскрыть основные причины и последствия исчезающих животных, важнейшие меры по  защите животных.

          

 Развивающие:

- Содействовать формированию и развитию учебно-информационных умений и навыков учащихся, а также работать в группе.

- Развивать умение объективно оценивать свои знания.

- Содействовать развитию коммуникативной культуры учащихся.

- Помочь учащимся осознать нравственную и личностную значимость нового материала.

- Развитие кругозора, мышления, внимания, наблюдательности.

-Создать условия для развития речи учащихся, ее эмоциональной окраски.

 

Воспитательные:

- Способствовать сплочению классного коллектива, помочь учащимся осознать ценность совместной деятельности.

- Воспитать бережное отношение к природе.

 

Задачи урока:

 Обучающие:

- Выявить у учащихся уже имеющиеся знания о диких животных, о Красной книге.

- Закрепить навыки умения  высказываться по теме.

 

Развивающие:

- Расширить знания, кругозор, словарный запас учащихся.

- Развивать коммуникативные качества речи.

- Формировать познавательный интерес к окружающей природе.

 

Воспитательные:

- Развивать чувство коллективизма, умение выслушать ответы товарищей.

- Воспитывать устойчивый интерес к английскому языку.

-Воспитывать трудолюбие, усердие, сообразительность, честность, аккуратность.

 

Оборудование:

 

-Учебник английского языка для 6- ого класса.

- Плакаты и картинки.

- Карточки с выводами.

- Медальки.

 

 

 

 

 

 

 

Тип урока: изучение и закрепление нового материала.

 

Методы:

 

-словесные (беседа, учебный диалог)

-практические (картинки)

- исследовательские (проблемность, выбор, поиск)

 

 

 

 

 

 

Структура урока:

 

 

1. Организационный момент.

2. Мотивационный этап.

3. Операционно-познавательный этап.

4. Усвоение новых знаний.

5. Физкультминутка

6. Закрепление знаний.

7. Практическая работа в группах

8. Итог. Рефлексия.

9. Домашнее задание.

 

 

 

Ход урока.

 

1.Организационный момент.

     (приветствие, улыбнуться друг другу и приветствовать наших гостей)

2.Мотивационный этап.

    (получение пакета, развешивание картинок на доске)

3. Оперативно-познавательный этап.

    (деление класса на три команды и получение задания)

4.Усвоение новых знаний.

    ( рассказы команд о своей работе с дикими животными)

5.Физкультминутка.

    (дети показывают игру, в которую они играли, когда были волонтерами)

6.Закрепление знаний.

    (употребление условных предложений по теме)

7.Практическая работа в группах.

    (ответ на письмо географического общества)

8.Итог. Рефлексия.

    (подведение итогов, оцените свои знания и умения: я знаю…)

9. Домашнее задание.

    ( творческое задание: рассказ о животном, занесенном в Красную книгу.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ход урока.

 

Действия учителя

Действия учеников

Время

1.Организационный момент

Good morning, children. Greet each other with a smile. And greet our guests.

 

The children greet the guests.

1

2. Мотивационный этап.

 

This is the registered packet for you. Please, sign.

Let’s have a look. It is from the International geographical Society. What is there in the packet? Oh, there are some pictures here. I’ll put them on the blackboard. So that everybody can see them. Children, how do you think why they’ve sent them.

Yes, you are right. What is the topic of our lesson? What problem shall we discuss?

Well, let’s write the title on the blackboard.

-They’ve sent them to show that some animals suffer.

 -They want us to discuss the problem of endanged animals because the animals cry: save us, protect us.

 -If we don’t help them they may die.

-We must do something because Man kills animals and destroys their habitats.

-If we do nothing we may not see some species of animals.

-Some animals are under threat and in danger.

-If we go on like this, we won’ be able to see some animals and birds.

 

We shall speak about the endangered animals.

Animals. SOS.

3

3. Оперативно-познавательный этап

 

I want to divide you into three teams: the first, the second, and the third. You will get the task. I have three pictures. Please, choose any picture you like. You can see an animal on the picture. You should tell us about the animal that is on the picture. More over you should colour it.

So, I see that you are ready. Let’s start.

The children colour the pictures and prepare their stories about the animals.

10

4.Усвоение новых знаний.

 

Please, who will be the first?

 

Well, it was very interesting. Your stories were unusual, and amassing. It was well done.

 

The children tell us about the animals.

 

5

5.Физкультминутка.

 

But look here there is one more picture in the packet. It is the picture of a cake. What does it mean? What shall we do with it?

I know.

I see that you are a bit tired. Let’s have a rest. I know that you not only worked but also played different games when you were at the camp. Please show us the games.

And don’t forget to use the conditional sentences.

 

 

 

If it were a real cake we would eat it.

It is the rule. The conditional sentences.

 

1. At our camp we played such a game.

We demonstrated the movements of the animals. I’ll show you, stand up, please.

If I were a bird I would do so.

If I were a bear I would do so.

If I were a snake I would do so.

If I were a giraffe I would do so.

If I were a hear I would do so.

If I were an elephant I would do so.

If I were a heron I would do so.

2. At our camp we played such a game. A pond.

This is a pond. And a little fish lives here. When the fish goes out you should clap your hands.

 

5

6.Закрепление знаний.

 

Well, it was funny. Thank you. But we shall continue our work on the topic. Don’t you forget it?

That’s right. All of us want to see animals save, free, happy and healthy. What can we do to fulfill this task?

And I ask you to use the conditional sentences.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Thanks. Good for you. Your sentences were great. I am proud of you.

We have spoken about the animals that need our help.

 

1. If I were older I would raise money for charity.

2. If I were a rich man I would support all charity events.

3. If I were a milliner I would make donations.

4. If I were a vet I would cure different animals.

5. If I had a lot of money I would build a big hospital for animals.

6. If I could I would organize lots of fun ecoprojects.

7. If I were a president I would make World Animal Day to protect animals.

8. If I were an artist I would draw many posters to advertise the animals’ problems.

9. If I were a headmaster of our school I would organize an event to raise money for a charity.

10. If I were an ecologist I would build a lot of shelters for animals.

11. If I could I would order rich people, celebrities and popular people to take part in eco events.

12. If I knew how to save animals I would do all my best.

13. If we were clever we would protect the nature every day.

14. If I only cry at the top of my voice: save animals and if the people hear me I would do it.

15. If I could I would take all animals home.

16. If I were a policeman I would take all poachers to the prison.

17. If I were a major of our town I would raise banners to attract locals to the charity events.

 

 

5

7.Практическая работа в группах.

 

So, let’s write an answer to the International geographical Society, They are waiting for our answer.

 Now each team will write some sentences. Express your point of view on the topic. What do you want to say? What do you think about this problem?

1. If people want to survive they must solve the problem of endangered animals.

We demand:

-stop the destruction of wildlife and the beauty of the countryside

-let’s live in balance with the animals

-stop cutting out forests -the habitats of the wild animals.

 

2. Man is beginning to understand that environment is not just his own town or country, but the whole earth.

We demand:

- punish strictly those who harm the animals

- save and protect either big or small animals

- hold more charity events

 

 

3. People all over the world think and speak so much about the wild animals that need protection.

We demand:

- supply and help all charity societies in their work

-World leaders must meet to discuss the problems of animals

- increase birth rates of endangered animals

 

5

8.Итог. Рефлексия.

Well, children, we have worked much.

- But what have we done?

-Have you learnt something new?

-Was it interesting for you?

-Are you satisfied with your work?

-What was important for you today?

 

Thanks. Now I see that our lesson was not in vain. You know what to do to save animals. You know that you won’t do harm animals.

I am very glad. You were on the top, I’ll give you all only excellent marks today.

 

 

1. We have discussed a great problem.

2. Yes, of course. We have learnt about some animals that suffer, that are in danger. They need our help.

3. I am satisfied with our work because we were like grown-ups and told about serious problems.

4. I know now what can I do for endangered animals.

5

9. Домашнее задание.

 

So, your home task will be: you will write a story about any animal you like. Your report must be coloured, designed well and of course written correctly.

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Животные в опасности(6 класс)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по экономической безопасности

Получите профессию

Менеджер по туризму

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
