Логотип Инфоурока

Получите 30₽ за публикацию своей разработки в библиотеке «Инфоурок»

Добавить материал

и получить бесплатное свидетельство о размещении материала на сайте infourok.ru

Инфоурок География Рабочие программыҚазақстан тарихы 5 сынып «Мұртты обалардың» ерекшелігі неде

Қазақстан тарихы 5 сынып «Мұртты обалардың» ерекшелігі неде


Сабақ жоспары



Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.3A Сақтар


Мектеп: Какжанова Жанар Амангельдиновна

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы:

«Мұртты обалардың» ерекшелігі неде?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.2.2.1 – археологиялық ескерткіштерді салыстыру;

Сабақ мақсаттары

Ерте темір дәуіріне қатысты сақтардың мұртты обаларын өзара салыстыру арқылы ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтап, заңдылықтарын көрсету.

Дескрипторлар

  • Тақырып бойынша бағыттаушы сұрақтар құрастыра алады;

- Берілген «мұртты обалардың» суреттеріне қарап заңдылықтар мен кездейсоқтықты анықтай алады?

- Обалардың атқарған функциясы айта алады.

- «Мұртты обалардың» сақтар өмірінде ерекше рөл атқарғандығы жөнінде қорытындыға келеді;

Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

- бүкіл сынып қатысатын талқылауда оқушылар бір-бірінің қорытындыларына қарсы уәж айта алады оба, сақ, қорған, астрономия, бағыттаушы деген сөздерді келтіріп мағынасын таниды

- «мұртты оба», ақсүйек, тәңір, күншығыс, отқа табыну

Құндылықтарды

дарыту




Шынайылылық, әріптестік, толеранттылық, үш тілділік, денсаулық, сыпайылық, жауапкершілік және өмір бойы білім алуға ұмтылу.

Тәрбиелеудің құндылықтары: шынайылық, әріптестік, денсаулық, жауапкершілік және өмір бойы білім алу топтық жұмыс жасау арқылы игеріледі.

Тәрбиелеудің құндылықтары: үштілділік білім алу барысында академиялық тілді меңгеру арқылы игеріледі. Тәрбиелеудің құндылықтары: толеранттылық, сыпайылық ежелгі Мысырдың тарихы мен әлеуметтік өмірін меңгеру арқылы қалыптасады.

Пәнаралық

байланыстар

Дүние жүзі тарихымен байланысты

АКТ қолдану

дағдылары

Қажетті ақпараттарды таңдау мен презентация дайындау.

Бастапқы білім


Бұл бөлім 5.3А бөлімінде қарастырылған сақтар және олардың жерлеу дәстүрі мен ғұрпы археологиялық қазба ескерткіштерінің бірі «мұртты обалар» арқылы көрсетуге негізделген.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин.





Ұйымдастырушылық бөлім. Сабақтың тақырыбы бойынша оның мақсаттары мен білімділік міндеттерін анықтау.

"ББҮ" кестесін толтыру:

Білемін

Білгім келеді

Үйрендім






Сабақтың презентациясы

Сабақтың ортасы

12 мин.



4 мин.









15 мин.

































16 мин










12 мин







7 мин






5 мин



Б. Оқушыларға обалардың бөлінуі мен мәдениет түрлері туралы ақпарат айтылады.

Дескрипторлар: Обалардың атқарған функциясын айта алады.

(Т) Сыныпты төрт топқа бөліңіз.

Презентация қорғау үшін бірлескен критерийлерді жасау:

-Слайдтардың саны 3-тен артық болмауы қажет;

-Қорғау уақыты 4 минут;

- және т.б.

Топпен жұмыс: «Мұртты обалардың» сақтар өміріне әсерін талдау.

Тапсырма:

«А» тобы қолда бар ресурстарын зерттеп, Мұртты обалардың сақтар өміріне әсерін талдап, зерттейді, презентация жасайды.

Дескрипторлар: -құрылған критерийлер бойынша презентация дайындайды.

«Мұртты обалардың» сақтар өмірінде ерекше рөл атқарғандығы жөнінде қорытындыға келеді



«В» тобы қолдағы ресурстарын зерттеп, «мұртты обалар» көрсетілген суреттерді зерттеп,ұқсастықтары мен айырмашылықтарын талдап, презентация дайындайды.

Дескрипторлар: құрылған критерийлер бойынша презентация дайындайды.

Берілген «мұртты обалардың» суреттеріне қарап заңдылықтар мен кездейсоқтықты анықтай алады.



«С» тобы қолда бар ресурстарын зерттеп, өзге археологиялық ескерткіштермен(Есік) өзара салыстырып талдап, презентация жасайды.

Дескрипторлар: -құрылған критерийлер бойынша презентация дайындайды.

- Обалардың атқарған функциясын талдап, өзара салыстырып, презентация құрады.


«D» тобы қолда бар ресурстарын зерттеп, өзге археологиялық ескерткіштермен(Бесшатыр және Берел) өзара салыстырып талдап, презентация жасайды.

Дескрипторлар: -құрылған критерийлер бойынша презентация дайындайды.

- Обалардың атқарған функциясын талдап, өзара салыстырып, презентация құрады.


(Б) Презентацияны қорғауда оқушылар тақырыбын қорғаған топтарға сұрақтар қоя алады.

Іс-әрекет соңында оқушыларға «Мұртты обалардың» сақтар өмірінде ерекше орын алғандығы жөнінде қорытынды жасалады.

Дескрипторлар: -«Мұртты обалардың» сақтар өмірінде ерекше рөл атқарғандығы жөнінде қорытындыға келеді.

Оқушыларға «мұртты обаларға» қатысты «Көшпелілердің аспанасты күнтізбесі» бейнефильмі көрсетіледі.

..\Desktop\СМК\«Мұртты обалардың» ерекшелігі неде\Көшпелілердің аспанасты күнтізбесі.mp4

Б. Оқушылар бейнефильм бойынша өздерінің пікірлерін білдіріп, бір-біріне бағыттаушы сұрақтар қояды.

Дескриптор: Тақырып бойынша бағыттаушы сұрақтар құрастыра алады

"ББҮ" кестесінің соңғы бөлімін толтыру.

Білемін

Білгім келеді

Үйрендім






 Қазақ Энциклопедиясы



Кадырбаев М.К., Памятники тасмолинской культуры / Древняя культура Центрального Казахстана, А., 1966;



Қазақ мәдениеті. Энциклопедиялық анықтамалық. Алматы: “Аруна Ltd.” ЖШС, 2005

Сабақтың соңы

4мин.

Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жасайды:

Ұнады

Ұнаған жоқ

Ұсыныс


Тақтаға сөмке, еттартқыш және қоқыс жәшігінің суреттері ілінеді.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



Мұғалімнің "жасырын" көмегі: мықты оқушылар өз беттерінше, ілісе алмағандар мұғалімнің көмегімен.

Тапсырмаларды орындау барысындағы бағалау, сонымен қатар презентацияларды дайындау мен қорғаудағы үлгерім критерийлерін қолдану.

«Физминутка»

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?




Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал
