Бөлім
|
7-бөлім:Көлік
және жол белгілері
|
Педагогтің Т.А.Ә
|
Баянбаева
Р.Б
|
Күні
|
10
.02. 2022 ж
|
Сынып: 5
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ
тақырыбы
|
Жол
белгілері
|
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары
|
5.3.3.1 сюжетті суреттердің
(фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру;
5.2.3.1. нұсқаулық құрылымы
мен рәсімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату;
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық оқушылар үшін:Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді, негізгі және қосымша ақпаратты
анықтайды;
Сюжетті
суреттер бойынша әңгіме құрастырып жазады
Көптеген
оқушылар: мұғалімнің қолдауымен мәтін мазмұнын
және кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалауға бағытталған сұрақтар құрастырады
және оған жауап береді, қажетті ақпараттарды табу үшін түрлі дереккөздерді
түсініп сюжетті суреттерде қолдана біледі
Кейбір
оқушылар: мұғалімнің қолдауымен мәтін мазмұнын
және кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалауға бағытталған сұрақтар құрастырады
және оған жауап береді, қажетті ақпараттарды табу үшін түрлі дереккөздерді
түсініп қолдана біледі, өз көзқарасын білдірді
|
Сабақтың барысы
Сабақ
кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Баға
лау
|
Ресурс
|
Басы
5 мин
|
Оқушылармен амандасады
Психологиялық
ахуалды жақсарту:
«Батырдың
жол таңдауы».
Баяғыда
бір батыр өзіне өмірлік жар табу үшін сапарға шығыпты. Ол түрлі қалалар мен
патшалықтарды аралап, ай жүріпті, жыл жүріпті, алайда өзіне ұнаған қыз
таппапты. Үш жыл болғанда, батыр арып- ашып, үш жолдың торабына келіп
жетіпті. Жолдардың тоғысқан жерінде тасқа мынандай сөздер жазылыпты: «Солға
жүрсең-атыңды жоғалтасың! Оңға жүрсең –өзіңді жоғалтасың! Тура жолмен
жүрсең-ештеңе де таппайсың!»
Сұрақ:
«Сіздер батырдың орнында болсаңыз, қай жолды таңдар едіңіз?»
Сол жақты таңдағандар сол
жағыма, оң жақты таңдағандар оң жағыма, тура жолды таңдағандар тақтаның тура
алдына топтасамыз.
|
Мұғаліммен амандасады.
Ертегіден
үзінді тыңдайды.
Әр оқушы
өз жауаптарын ұсынады. Әр топтан бір оқушы жауаптарын оқиды. Жауаптары:
1. Сол
жақтағы атын жоғалтатын жолды таңдағандар-прагматиктер, олар өмірде өз
мақсаттарына аз шығын жұмсап жеткенді қалайды. Әрбір қадамын аңдап басатын
сақ адамдар.
2. Оң
жаққа бұрылып, өзін жоғалтудан қорықпағандар- жаңалықты, жаңғыруды
көксегендер. Олар белгісізіктен тайсалмайтын, именбейтін нағыз батырлар.
3. Тура
жүргендер өмірде нақты ұстанымдары мен позициялары бар адамдар, олар өз
мақсатарына тура жолмен жетуге талпынады.
Осылайша оқушылар үш
топқа бөлінеді.
|
|
|
Орта
сы
25-30
мин
|
1-тапсырма.
Түрткі
сұрақтар:
Балалар,
қандай жол белгілерін білеміз?
Бағдаршам
не үшін қажет?
Жол
белгілерін білу маңызды ма?
«Көмек аралы» әдісі
Сын
есімді түсіндіру. Заттың түрін, түсін, сапасын білдіретін
сөздерді сын есім деп атайды. Сын есімдерге қандай? қай? деген сұрақтар
қойылады: сұлу, жақсы, таза, қоңыр.
2-тапсырма.
https://youtu.be/aPVQ0jrzlZw
Мультфильмді көрсету, мультфильмнен алынған сюжетті
суреттерді ілу.
Жазылым тапсырмасы:
Сюжетті
суреттердің желісі бойынша сын есімдерді әңгіме құрастырып жазыңдар.
Үш топ
алдымен бір нұсқа ақылдасып дайындайды. Талқылап барып, дәптерге жазады.
|
1. Қойылған ашық сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Дескриптор:
1. мультфильммен танысады; 1б
2. Сюжетті суреттерді мұқият қарайды; 1б
3. Сюжет желісін сақтайды; 3 б
4. Әңгіме құрастырады; 1б
5. Сын есімді қолданады. 1б / 3 балл
Жазба
жұмыстарынан үзінді оқиды. Сұрақтарға жауап бере отырып, өз жұм
ыстарын
талқылайды. Бір-біріне кері байланыс береді.
|
Бағалау
парақша
сы
|
|
Соңы
5 мин
|
Кері
байланыс:
Сабақтың
басында «Батырдың жол таңдауы» ертегісін тыңдадық.
Қалай
ойлайсыңдар, батыр қай жолды таңдауы мүмкін?
Біз сабағымызда
тура жолмен жүре алдық па?
Оңға,
солға бұрылып, адасқан сәттерің болды ма?
Әңгіме
құрастыру кезінде кім топты тура жолмен лып жүрді?
Араларыңда
тура жолға бастайтын көшбасшы оқушы бар ма екен? Олар кімдер?
Түйін:
Есейгенде тура жолдан таймаңдар! Жол сапарларың ұзақ болуына тілектеспін.
Өмір атты керуеннің «Ең бақытты жолаушысы» болуға лайықтысыңдар! Қашан да
жолдарың ашық болсын!
ҮЙГЕ:
111-бет
1-тапсырма
Суретті
салу
|
Сұрақтарға
жауап береді, бір бірін бағалайды. Көшбасшы оқушыларды атайды.
|
|
Кесте
|
Көмек нұсқаулық
Мәтіндегі негізгі және
қосымша (жанама) ақпарат дегеніміз не?
Әрбір мәтіннің
мағыналық бөлігінде негізгі және қосымша (жанама) ақпарат көрсетіледі.
Мәтіннің негізгі
ақпаратына түсініксіз ұғымдарды автордың талқылауы, сипаттаулар,
баяндаулар, логикалық тұжырымдар кіреді. Мағыналық бөліктің негізгі
мәліметтерін көрсету үшін онда тезистер мен тұжырымдар қолданылады және олар
көбінесе азатжолдың басты идеясы - бірінші және екінші сөйлемдер болады.
Қосымша
(жанама) ақпарат түрлері мыналарды қамтиды: қосымша, суреттейтін және
анықтайтын, қайталанатын, жинақтайтын ақпараттар. Қосымша ақпарат кеңейтеді,
онда қарастырылатын құбылыстардың мәнін ашып түсіндіреді. Мәтіндегі нақты және
суреттеуші ақпараттарды автор мынадай сөлемдер арқылы береді: 1) берілген
идеяны нақтылайтын, растайтын немесе түсіндіретін нақты мысалдар келтіреді; 2)
басқа ғалымдардың пікірлерін, дәйексөздерін келтіріп, өзінің ойларын растайды,
көрсетеді.
Мұндай ақпарат мынадай
қыстырма сөздер мен шылау сөздер арқылы енгізілуі мүмкін: мысалы; сондықтан;
мәселен, сол сияқты; атап айтқанда; Мәтінде қайталанатын ақпарат болуы
мүмкін, яғни, бұрын берілген ақпараттың қайталануы, олар түсініктің дәлдігін
қамтамасыз етеді, айқындап тұрады. Олар мынадай қыстырма сөздермен енгізіледі: яғни,
басқаша айтқанда, басқаша түсіндіре кетсек, , дәлірек айтқанда, дәлірек және
т.б.