Мектепалды
даярлық тобындағы ұйымдастырылған оқу қызметінің конспектісі
Конспект
организованной учебной деятельности в подготовительной группе
Өткізу күні/Дата
проведения:
Тәрбиеші/Воспитатель:
Білім беру
саласы/Образовательная область: Шығармашылық. Творчество.
Пән/Предмет: Мүсіндеу
Өтпелі
тақырып/Сквозная тема: «Күзгі гүл шоғы»
Тақырыбы/Тема:
«Ұлу»
Мақсаттары/Цели:
1.Тәрбиелік –
воспитательная: Әдемілікке, ұқыптылыққа, жұмыс жасау барысында
тазалықты сақтауға тәрбиелеу. Адамгершілікке, жануарларға қамқор болуға
тәрбиелеу.
2.Дамытушылық –
развивающая: Ойлау қабілеттерін дамыту,
қызығушылықтарын ояту, қол бұлшық етттерін дамыту.
3.Оқыту –
обучающая: Балаларды өз жұмысының мағынасын ойластыруға,
бейне жасау үшін ермексаз бөлшектерін таңдауға үйрету. Ұлу жайлы жалпы түсінік
беру. Ұлу бейнесін ермексаз жолағын спираль бойынша айналдыра бүктеу жолымен
жасауға үйрету.
Педагогикалық
технологиялар/пед.технологии: денсаулық сақтау
технологиясы, ойын технологиясы, ӨТТШТ.
Ресурстармен
қамтамасыз ету/Ресурсное обеспечение: ұлудың суреті,
жәндіктер, үлгі, ермексаз, кескіш, тақтайшалар, майлықтар.
Көптілділік/Полиязичие:
ұлу-улитка - snail , күз-осень -
autumn , сары-желтый - yellow, жапырақ –листь - leaf.
Ұйымдастырылған
оқу қызметінің барысы
1.Ұйымдастырушылық
кезеңі/организационный момент:
Тосын
сәт. Ұлу: «Сәлеметсіздер ме, «Жидек» тобының
бүлдіршіндері. Маған сендердің көмектерің керек болып тұр. Мен күз келгелі
жалғызсырап жүрмін. Менің достарымның қатарын көбейтіп ұлуды жасап бере
аласыңдар ма?»
-Балалар біз ұлуға
достар жасап береміз бе?
Біз ұлуды жасамас
бұрын, ұлуды зерттеп көрейік.
2.Негізгі
бөлім/оснавная часть:
Сурет
бойынша әңгімелеу:
Ұлу-өте нәзік, өте
сұлу жәнтік.
- Ұлулар барлық
жерде: бақта, бақшада, су қоймасында өмір сүреді.
- Ұлу қандай
бөліктерден тұрады?
- Баста сезімтал мүйізшелер
бар. Ұлыдың денесі өте нәзік, ал қабыршағы тығыз, мықты. Қауіп төнген жағдайда
немесе тынығатын шақтарында, ұлу өз үйіне – қабыршаққа тығылады.
Көптілділік:
ұлу-улитка - snail , күз-осень - autumn , сары-желтый - yellow, жапырақ –листь
- leaf.
Балалар ұлуды
жасау үшін қандай түсті ермексазды қолданамыз?
Балалар мен
сендерге ұлудың жасалу жолын көрсетейін.
Көрсету
және түсіндіру:
1. Қоңыр түсті
ұзын да жуан «шұжықшаны» қабыршақ жасау үшін илеп есеміз.
2. «Шұжықшаны»
спираль бойымен ораймыз.
3. Сары түсті
қысқа «шұжықша» есеміз, бұл - дене.
4. Бейнені домалақ
баспен толықтырамыз.
5. Бастан жіңішке
мүйізшелерді созып шығарамыз.
6. Денені
қабыршаққа біріктіреміз.
Саусақ
жаттығуы
Таса жолмен
жасырын, (бір қолыңның саусақтарын төмен салбыратып)
Ұлу келді ақырын.
(екінші қолыңды ашып – жұмып ұлудың жүрісін сал)
Құлпынайды жей
берді, (пісіп тұрған құлпынайға ұқсат)
Тәттісін – ай дей
берді.
Күні бойы кемірді,
(бір қолыңмен екінші қолыңның саусақтарын кезек – кезек қысып)
Әбден тойып,
семірді. (құлпынай жеген ұлуға ұқсат)
Сезіп жауған
жаңбырды, (үстелді тырсылдатады)
Жапырақты жамылды.
(жапырақты оранған қимыл жасайды)
Балалардың өзіндік
жұмыстары.
Жеке
жұмыс: Айлинге ермексазды үнемдеп қолдануға
үйрету.
Дидактикалық
ойын: «Қарап ал да, есіңе сақта»
Жәндіктерді
ажыратып, атауды ұсынады.
Балалар
қараңдаршы, Ұлу достарының көбейгеніне қуанып, рақмет айтып жатыр. Сендердің
жасаған ұлуларыңмен достасып, ойнағысы келіп тұр.
3.Қорытынды/итоговая
часть:
-балалар біз бүгін
не мүсіндедік?
- Ұлу қандай
бөліктерден тұрады?
-ұлуды жасау үшін
қандай ермексазды қолдандық?
Балалардың
жұмыстарын талдау.
Балаларды
мадақтау.