Инфоурок Английский язык КонспектыАнгл.яз + математика ( интегрированный урок )

Англ.яз + математика ( интегрированный урок )

Скачать материал

                                                          Тема урока: «Что в меню?»

Цель урока: совершенствование иноязычной коммуникативной компетенции посредством составления и представления меню для кафе и уметь решать примеры по математике.

Задачи урока:

- актуализировать знания по теме «Еда», развивать лексические навыки по данной теме;

- научить учащихся: обосновывать свой выбор, разрабатывать критерии для оценки продукта деятельности,

- уметь правильно вычислять,

- совершенствовать навыки самооценивания.

Ожидаемые результаты:

личностные –стремление к лучшему осознанию культуры своего народа и готовность содействовать ознакомлению с ней представителей других стран;

метапредметные: регулятивные – оценивание собственной успешности в выполнении заданий; коммуникативные -

участие в работе группы, распределение ролей, умение договариваться друг с другом, учитывая конечную цель; познавательные - извлечение информации, представленной в разных формах.

предметные: умение выразить свое отношение к тому или иному блюду, умение рассказать о национальном блюде России.

Необходимое оборудование: компьютер, проектор, экран, раздаточный материал (оформленные меню на выбор, картинки , листы самооценки.

 

  План урока


Организационный этап (2 мин.)

Hello, pupils. Nice to meet you .How are you? Hope you’re well. So, let’s start our lesson!

 

Проверка домашнего задания (pg.89 ex.7) –собрать тетради(1 мин.)

Hand in your notebooks, please.

 

Речевая разминка (2 мин.)

What drinks do you like?

What is your favourite dish? 

Do you like going to the cafe?

How often do you go?

So what do you think we are going to talk about?

 

Первичное усвоение учебного материала: ( 7 мин.)

Now, we’re going to work with our vocabulary Tastes & Dishes. Look at the blackboard. There are some adjectives. You should compare them with their tastes. What do the food items in the pictures taste like? Use the adjectives to make sentences.( pg. 88 ex. 1)

 

The products: melon, crisps, pepper, celery, lemons

The tastes: • bitter • salty • sweet • hot and spicy • sour

 

For example: Melons are sweet.

                            Crisps are salty.

                            Pepper is hot and spicy.

                            Celery is bitter.

                            Lemons are sour.

 

Which of the food in the pictures is/are: • a vegetable? • a snack? • a spice? • a fruit?

 

Знакомство с меню.( 4 мин.)

Работа с текстом. P. 88. Ex. 3.

Look at the text. What is it? Where can you see it?

Put the headings in the right place. • Main Courses • Starters • Desserts • Drinks

 

Making a menu:

Well, imagine you are a chef. What other food can you add?

 Main Courses

 Starters

 Desserts

 Drinks

 

 Работа с учебником. P. 89 ( 7мин.)

 

Работа с лексикой. Поиск\чтение\ перевод

Учитель читает фразу. Учащиеся повторяют за учителем. Переводят. Учитель объясняет незнакомые фразы \ слова.

·         . Where's the menu?

·         Here you are, sir.

·         I want the roast beef.

·         I'm trying something else for a change.

·         I’m not hungry. I’ll have only a glass of water.

·         No, I'm having the chef's salad today. I'm on a diet.

·         Are you ready to order, sir?

·         Can I have a glass of mineral water, please?

·         Would you like anything to drink?

·         Help yourself.

·         Enjoy your meal.

·         Can I have the bill?

Here is your change.

 

ПрослушиваниеЧтение. Перевод (7 мин.)

Listening \ Reading\ работа с новым лексическим материалом.

 

Sheila: Thanks for inviting me to lunch.

George: You're welcome. Oh, I love this place.

Sheila: Me too. Where's the menu? I'm really hungry.

George: The waiter's bringing it now, look!

Waiter: Here you are, sir.

George: Thank you. Hmm, I want the roast beef.

Sheila: Really? But you usually have the spicy grilled chicken.

George: Well, today I'm trying something else for a change.

What about you? Do you want the sirloin steak with creamed mushrooms? You always enjoy that.

Sheila: No, I'm having the chef's salad today. I'm on a diet.

Waiter: Are you ready to order, sir?

George: Yes. We'd like the chef's salad and the roast beef, please.

Waiter: Would you like anything to drink?

George: Can I have a glass of mineral water, please?

Sheila: And could I have a cola, please?

Waiter: A glass of mineral water and a cola ... Thank you.

 

Now let's try to act out the dialogue. (10 мин.)

Some of you will be waiters, the rest will be customers.

Here are your menus.

 

(В меню вместо цен написаны примеры, которые учащимся придется решить, если они себе что-то закажут.)

 

 

РефлексияПодведение итогов. (5 мин.)

The lesson is almost over. Let’s listen to the song. Can you tell me, what you knew before and what was new for you today? Was the lesson interesting?

Дети анализируют свою деятельность на уроке .Учитель выставляет оценки.

 

                                       Menu

                Starters                                                 

Pizza                                5x-12=3x+14

Tuna and egg sandwich   4x+13=2x+17

Bacon and eggs               10x-12=18+8x

 

                Main Courses

Roast chicken and potatoes   1⁄2 + ( 3;⁄7 - 0,45 ).

Fish and chips                         1 2⁄5 + 2 3;⁄8 - 0,6.

Pasta with mushrooms            1 2⁄7 + 4 2;⁄7 - 1,7.

Meat dumplings                       3⁄7 * (5⁄6 + 1⁄3).

 

 

              Deserts

 Apple pie                     7a+3a (при а=2,6)

  Ice-cream                    18b-8b (при b=2,4)

  Chocolate pancakes    73x+27x(при х=0,39)

 

                 Drinks

    Hot chocolate               3,2  0,7+14,76

     Water                            0,8  5,6+14,52

    Juice(apple,orange)      3,4  2+3,2

    Tea (black,green)          3,6   6-3,6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1629849787_30-kartinkin-com-p-molochnii-kokteil-plombir-yeda-krasivo-fot-332640352226

 

 

 

depositphotos_196592174-stock-photo-pizza-tomatoes-cheese-basil-wooden DSC05280

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2ecfeaad58884b373888490f558a6eb7 recept_pirog_yablochnyj_tvorozhnyj-1018

 

 

q7wzrvzgzttybv9nzqba

 

 

 

РефлексияПодведение итогов.

The lesson is almost over. Let’s listen to the song. Can you tell me, what you knew before and what was new for you today? Was the lesson interesting?

Дети анализируют свою деятельность на уроке .Учитель выставляет оценки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Англ.яз + математика ( интегрированный урок )"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Техник-конструктор

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
