Сыныбы: 8.
Пәні: қазақ
әдебиеті
Сабақтың тақырыбы:
М.Әуезов «Қараш-қараш оқиғасындағы кейіпкерлер әлемі.
Сабақтың эпиграфы:
«Ел боламын
десең – бесігіңді түзе» М.Әуезов
Сабақтың
білімділік мақсаты: Оқушылардың хикаят бойынша түсініктерін жинақтау, қорыту
арқылы кейіпкерлердің өмірдегі шынайы бейнелерін таныту;
Сабақтың тәрбиелік
мақсаты: оқушылардың бойларына адам ізгі қасиеттердің нұрын себу;
Сабақтың
дамытушылық мақсаты: оқушылардың Әуезов шығармаларына деген ыстық қызығушылықтарын
дамыту;
Сабақтың түрі:
Оқушы түсінігін зерделеу;
Сабақтың әдісі:
сұрақ-жауап, әңгімелеу;
Технология: СТО
Сабақтың барысы:
І. «Білемін»
бөлімі. /Әуезов жөнінде не білемін/
өмір
жолы мен шығармалары айтылады.
жазушы ұлағатты ұстаз
драматург
қоғам қайраткері
ойшыл
Мұхтар Әуезов
кім?
аудармашы
ақын
тұңғыш режиссер
ғалым
Қазақстандағы
тұңғыш футбол командасының ойыншысы
ІІ. «Зерттей
аламын» /кейіпкерлер әлемі/
1. Бақтығұл
кім?
2. Тектіғұл
кім?
3. Қатша
қандай адам?
4. Сәлмен
қандай адам?
5. Сәт ше?
6. Жарасбай
кім?
ІІІ. «Ой қозғау»
Сұрақ-жауап арқылы шығармалардың үзінділерін тауып, мағыналарын ашу;
Мысалы: үй іші
тасыр Сәлменнің ашулы сөзінен сескегендей жымдай қатты... қай тараудан үзінді,
қандай оқиға?
Өз ішінен ол
Бақтығұлды ер жігіт көретін. Орнымен ұстаса, оның пайдасын көретінін сезіп
отыр...
ІҮ. «Білгім
келеді»
/Рысқұл
Жылқыайдаров пен Тұрар Рысқұлов жөнінде түсініктер беріледі/
Ү. «Көркем ойлар».
/шығармадағы
көркем ойлар мен астарлы сөздер/
Жарасбай болыс пен
Бақтығұлдың арасында ұзақ шаққа созылған іліктестік басталды.
Қоқыш пен
Жарасбайға кезек қарап, бір өкімді күткендей болды.
Бақтығұл мен анау
сегіз-тоғыз жігіттің аттанысын жиілетті.
«интервью-тест»
болыс ------- әкім
Болыс кім? Өз
заманының қандай адамы болды?
Қазіргі әкім кім?
Ол қандай болуы тиіс?
ҮІ. «Суреттер
әлемі» /кейіпкерлер суреттерімен жұмыс/
ҮІІ. «Галереяға
саяхат» /оқушы жұмыстары/ шығармадан алған әсерлері бойынша сурет салып келу
және оның мағынасын ашу;
ҮІІІ. Не ұқтым?
Не білдім? Не сездім? /шығармадағы кейіпкерлердің бойларындағы қасиеттер мен
мінездер бойынша оқушы алған әсер. Адами құндылықтар жөнінде ойлар./
ІX. «Ойлан, ортаға
сал» стратегиясы
/инсценировка арқылы шығармадан үзінді/
Сабақтың
қорытындысы:
«Өмір – теңіз,
жүзем онда
демеңіз,
Ізгіліктен
жасалмаса кемеңіз»
Рудаки
«Мал бір жұттық,
ақша қолға ұстаған мұз».
Ендеше, адамдық
әрекет пен адами ізгі қасиеттерді жойып алмаған жөн.
Үйге тапсырма:
«Адамдық – асыл
қасиет» тақырыбында эссе.