Инфоурок Литературное чтение Рабочие программыАшық сабақ әдебиеттік оқу пәнінен "Азаттық жолында" тақырыбында 3 сынып

Ашық сабақ әдебиеттік оқу пәнінен "Азаттық жолында" тақырыбында 3 сынып

Скачать материал

 

Сабақтың тақырыбы:

З. Шашкин. Азаттық жолында

Мектеп: 22

Күні: 27.11.2017 жыл

Мұғалім: Шабикова А.Ж.

Сынып: 3

Қатысқаны:

Қатыспағандар:

Сабақта меңгерілетін

дағдылық мақсаттар

 З. Шашкиннің ″Азаматтық жолында″ әңгімесімен таныстыра отырып, Тоқаш Бокиннің өмірбаяны туралы мағлұмат беру, әңгімедегі негізгі  ойды ұғындыру.    

 

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар білуге тиісті:

Автордың өмірі мен шығармашылығы туралы біледі.

Оқушылардың көпшілігі білуге тиіс:                          

Тақырып мазмұнын түінуі тиіс.

Кейбір оқушылар білуге тиіс:                

Автордың  өзге де шығармаларын.

Бұрыннан бар білімдері

Тапсырмаларды  талдауды біледі.

Жоспар

Жоспарланған

уақыттар

Жоспарланған уақыт (жаттығулар)

Ресурстар

Басталуы

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Ширату

Ана тілі – өмірімнің  асқары. 

Ана тілі – Абай тілі, ұлы  тіл, 

Намысты бол,  қазағымның  жастары.

Оқушыларды 3 топқа бөлу.

І топ – «Алғырлар»

ІІ топ – «Тапқырлар»

ІІІ – топ – «Зеректер»

Үй тапсырмасын сұрау:

І топ – «Алғырлар»

«Амангелді батырым» өлеңін жатқа айту.

ІІ топ – «Тапқырлар»

- Амангелді Иманов не үшін күрескен ер?

 -Ол қандай көтеріліске қатысты? 

-А. Имановтың қол жинап, көтерілісшілер тобын құрған жерді ата.

ІІІ – топ – «Зеректер»

Амангелді батырды топтастыру.

 

Суреттер

Ортасы

 

 Жаңа сабақ:

Автор туралы мәлімет

Шашкин Зейін Жүнісбекұлы (31.12.1912, қазіргі Павлодар облысы Баянауыл ауданы — 29.3.1966, Алматы) — жазушы. 1930 — 1933 жылдары Мәскеудің Тарих, философия және әдебиет институтында (МИФЛИ) оқыған. 1933 — 1937 жылы Қарағанды қалалық комсомол комитетінің хатшысы, Семей педогогиялық институтында, ҚазПИ-де (қазіргі ҚазҰПУ) оқытушы, 1949 — 1955 жылдары КөкшетаудағыБурабай санаторийінің Бармашы (қазіргі “Светлый”) пансионатында дәрігер, ал 1955 — 1956 жылдары Қазақстан Жазушылар одағындакеңесші қызметтерін атқарған. Шашкин Зейін Жүнісбекұлы баспасөзде алғаш өлеңдерімен, зерттеу мақалаларымен 20 ғасырдың 30-жылдарынан бастап көрінді. 1934 жылы “Абай поэзиясының ерекшелігі” атты еңбегі жарияланды. Е.Ысмайыловпен бірігіп жоғары оқу орындарына арналған “Әдебиет теориясының оқулығын” (1940) жазды.

Кейін Қазан төңкерісі қарсаңындағы қазақ ауылының тарихи-әлеуметтік халі әрі 1916 жылғы Ұлт-азаттық қозғалыс, жеке адамдардың жан дүниесі, олардың дүние танымы суреттелген “Таң атты” (1955, орыс тілінде), “Ұядан ұшқанда” (1957), сондай-ақ халықтар достығы, замандастарының өмірі, туған жерге деген сүйіспеншілігі тартымды бейнеленген “Темірқазық” (1959), “Өмір тынысы” (1964), “Ақбота” (1966) повестері мен әңгімелер жинақтары, Жетісудағы саяси-әлеуметтік өзгерістерді кезең көрінісімен шынайы өрнектеген “Тоқаш Бокин” (1958), қазақ әйелінің қоғамдағы алатын орны, оның өндірісті, өнер-білімді, мәдениетті өрге бастаудағы және отбасындағы рөлі, әлеуметтік, этикалық, эстететикалық көзқарастары баяндалатын “Теміртау” (1960), адамдар санасындағы және тұрмыстағы жаңа салт, озық дәстүрлерді таратудағы зиялы қауымның рөлі, дәрігердің қоғам алдындағы парызы, басшы қызметкерлердің еңбек адамдарымен қарым-қатынасы, өзара сенім, достық, бірлік рухын қалыптастырудағы өнегесі айшықты кестеленген “Доктор Дарханов” (1962), тың және тыңайған жерлерді игерудің алғашқы кезеңіндегі көрген қиыншылықтары, ой-арманы, адамгершілік асыл қасиеттері арқау етілген “Сенім” (1966) романдары жарық көрді. “Заман осылай басталады”, “Ақын жүрегі” пьесалары республикалық, облыстық драма театрларда қойылды. Оның шығармалары негізінде “Мазасыз таң” атты көркем фильм түсірілді. Туындылары шет ел тілдеріне аударылды. “Құрмет белгісі” орденімен марапатталған.

Шығармалары:

·         “Абай поэзиясының ерекшелігі”, 1934.

·         “Әдебиет теориясының оқулығын”, 1940.

·         “Таң атты”, 1955, (орыс тілінде).

·         “Ұядан ұшқанда”, 1957.

·         “Темірқазық”, 1959.

·         “Өмір тынысы”, 1964.

·         “Ақбота” ,1966.

·         “Тоқаш Бокин”, 1958.

·         “Теміртау”, 1960.

·         “Доктор Дарханов”, 1962.

·         “Сенім”,1966.

Балалар,  мәтін  4  бөлімнен тұрады екен. Ендеше,

 «Алғырлар» тобына – бірінші бөлім.

«Тапқырлар»  тобына – екінші, төртінші  бөлім.

«Зеректер»тобына – үшінші бөлімді берейін.

 Әр топ өз бөлімін жақсылап, мұқият оқып, бөлігіне ат қойып,  түсінгенін айтып берсін.

(Бұл жерде «ҚАРА – ЖАП – АЙТ – ЖАЗ»  әдісі қолданылады.)

Енді барлығымыз кітапты жауып, бір – бірімізді тыңдайық, дәптерлерімізге  түсінгенімізді жазамыз.

Әр  топтан бір оқушыдан мазмұнын айтады.

Топтар «Бас бармақ»  арқылы  бағалайды.

Автор портреті, дәптерлер.

 

Сергіту  сәті

Біздің де тілегіміз – бейбітшілік!

Бейбітшілік құсы аспанда қалықтап ұшып, бейбіт өміріміз мәңгіге жалғаса берсін деп, ″Ақкөгершін″ әнінің бір шумағын шырқайық.

Сергіту жаттығуы

 

«Ортада қаламсап»  стратегиясы (топпен жұмыс).

 «Алғырлар» тобына  суретпен жұмыс.

1.Осы сурет мәтіндегі қандай оқиғаны бейнелейді?

2.Мәтінге сүйеніп, сурет бойынша әңгіме құра. «Тапқырлар» тобына  Тоқашқа тән қасиетті тап.

Ұйқыдан қажыды, құлағына дейін қызарды, есіне шешесі түсті, не киім болсын, сырын шертті, қорлықты енді көрді, жасы кеудесіне тамады, кісені сылдыр-сылдыр етіп, жүрек  дүрсілі шешесінің зарымен  үндесті.

«Зеректер» тобына   мәтін кестесін құру.

- Мәтін авторы?

- Мәтіннің тақырыбы?

-  Мәтіндегі басты кейіпкер?

-  Мәтіндегі негізгі ой?

- Мәтіннен не ұқтың?

-Міне, оқушылар, бүгінгі сабағымызда халқының азаттығы жолында өз басын  құрбан еткен халқымыздың тағы да бір қаһарманы туралы білдік.  ″Жас Отан жастар қанатының″  ІІ съезінде елбасшымыз Н. Әбішұлы Назарбаевбабаларымыздың қан төгіп, тер төгіп, жете алмай аңсап кеткен тәуелсіздігіне біз қол жеткіздік. Сондықтан да біз бақыттымыз″ деген болатын. Олай болса, ата-бабамыз қан  төгіп, тер төгіп, осы жолда жанын құрбан еткен тәуелсіздігіміздің көк туы мәңгіге  биікте желбірей берсін деп тілейміз. 

 

Аяқталуы

Сұрақтар жаңбыры″ ойыны.

1.Тоқаш Бокин не үшін күрескен адам?

2.Түрмеде оған қандай айып тағылған?

3.Айыптау қорытындысы не болды деп ойлайсың?

4.Тоқашқа жолығуға кімді алып келді?

5.Ол анасымен не жайында сөйлесті, анасына не айтты?

6. Түрмеде Тоқаштың арманы не болды деп ойлайсың?

″Бостандық″ сөзіне мәндес сөздерді ата.

Оқушылар тапсырма бойынша өз білгендерін жазады.

Үйге тапсырма:  «Азаттық жолында» мәтінін мазмұндау. 89-92-бет.  Осы әңгіме бойынша сахналық көрініске дайындалу.

Дифференциациялау оқушыларға мейлінше қолдау

көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы

қалайша түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалайша

жоспарлайсыз?

           

Пәнаралық байланыс –

Денсаулық пен қауіпсіздікті

тексеру, АКТ

Рефлексия

Сабақтың мақсаты

мен оқу міндеттері

анық па?

Бүгін оқушылар не

үйренді?

Сабақ қалай өтті,

қандай деңгейде

өтті?

Бүгінгі сабақ кызықты болды ма?

 

Не ұнады?

Неліктен?

 

 

 

 

 

Дифференциялау

жоспарым жүзеге

асты ма?

Тапсырмалары

сәйкес болды ма?

Уақыт дәлдігі қалай

болды? Жоспарыма

қандай өзгерістер

енгіздім?

https://lh5.googleusercontent.com/O-Xbk7Ky51pY1wRo8eTZ4QQjaSbxPprmYbjHWydS7cP7jyGMiDjcLvYZdMpK1xGF-YMvA2dOdpOf41eChct6zDmgggXjj3qnJY4rAfOOG-MQdhvAMmGIFZPHTPB2V2DTSY2ibmeSB0o

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.

2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу.

2: Рефлексия.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ?

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Ашық сабақ әдебиеттік оқу пәнінен "Азаттық жолында" тақырыбында 3 сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Руководитель научной организации

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
