Инфоурок Биология Другие методич. материалыБиология пәні. Өсімдік ұлпалары 6 сынып

Биология пәні. Өсімдік ұлпалары 6 сынып

Скачать материал

САБАҚ: Өсімдік ұлпаларының

түрлері : түзуші, жабын, негізгі, өткізгіш, механикалық ұлпалар.

Мектеп: № 47 М.В.Ломоносов атындағы  мектеп - лицей

Күні:3.10.2016жыл

Мұғалімнің есімі: Жансариева Жансая  Серікханқызы

СЫНЫП: 6 «А»

Қатысқандар

саны:  

Қатыспағандар

 саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары )

Өсімдік ұлпаларының  түрлерін сипаттайды.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

·         Ұлпа дегеніміз не екенін сипаттайды.

Оқушылардың  басым бөлігі:

·         Өсімдіктегі ұлпалар түрлерін ажыратады.

Кейбір оқушылар:

·         Өсімдіктегі  ұлпалардың  қандай қызмет атқаратынын ажыратып, сипаттайды.

Тілдік мақсат

Оқушылар:

·         Өсімдік  ұлпаларының  түрлерін сипаттайды.                                                                                           

Негізгі  сөздер  мен  тіркестер:

Ұлпа, жабын, тірек, түзуші, өткізгіш, бөліп шығарушы, меристос, өң, тоз, қыртыс, фотосинтездеуші, қор жинаушы, су жинаушы, қиыршық жасушалар, ксилема, флоэма, тін, сүзгілі түтіктер, заттарды ішке бөліп шығарушы ұлпалар, заттарды сыртқа бөліп шығарушы ұлпалар, домалақ басты түктер, жабысқақ түктер, безді қабыршақтар, шірнеліктер.

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға  арналған  тармақтар:

Өсімдіктегі  ұлапалар неше топқа бөлінеді?

Сіз  неліктен   ......... екенін  айта  аласыз ба ?

Өсімдіктегі ұлпалар  қандай қызмет атақаратынын  айта аласыз ба?

Жазылым  бойынша  ұсыныстар:

Өсімдік ұлпаларының түрлері.

Алдыңғы оқу

Ұлпа жайлы мағлұмат білмейді, алғаш танысады.

Жоспар

 

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

(төменде жоспарланған  жаттығулармен қатар, ескертпелерді  жазыңыз)

             Ресурстар

Баста

луы

6 мин

4 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2мин

І. Үй тапсырмасын сұрау:

«Лездеме сұрақтар» стратегиясы арқылы үй тапсырмасын сұрау.

1.Жасуша құрамындағы органикалық заттарды ата?

2.Көмірсулар дегеніміз не?

3.Нәруыздар дегеніміз  не?

4.Майлар дегеніміз не?

5. Бейорганикалық  заттарға не жатады?

6. Су жасушаға не үшін қажет?

7. Минералды тұздарға не жатады?

8. Қоректік заттар қорға қалай жинақталады?

 

Бағалау: «смайлик» арқылы бағалау.

 

ІІ. Топқа бөлу

Оқушыларды шағын  3 топқа қиылған  қағаздарды құрастыру   арқылы топтастыру:

І топ: Түзуші және жабын ұлпалар

ІІ топ: Негізгі  және тірек  ұлпалар

ІІІ топ: Өткізгіш және бөліп шығарушы  ұлпалар

 

Интернет желісі

Интербелсенді тақта

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Смайлик

 

Қима қағаздар

 

 

 

 

Орта

сы

29 мин

 

 

 

 

 

 

2мин

 

 

 

 

 

15мин

 

 

 

 

 

 

3мин

 

 

 

2мин

 

 

 

 

5мин

 

 

 

 

 

 

2мин

 

Жетістік критерийлері

1. Өсімдіктің негізгі ұлпаларын  сипаттайды

2. Ұлпалардың  атқаратын қызметін  ажыратады

 

ІІІ. Бейнежазба көрсету: «Ұлпалар»

Сұрақ:

1.Бейнежазбадан нені түсіндіңіз?

2.Ұлпалар нешеге бөлінеді екен?

3. Олардың аттары қандай?

 

IV. Топтық жұмыс:

«Ойлан, жұптас, бөліс » стратегиясы арқылы жүреді.

І топ: Түзуші және жабын ұлпалар

ІІ топ: Негізгі  және тірек  ұлпалар

ІІІ топ: Өткізгіш және бөліп шығарушы  ұлпалар    

 

Бағалау:тапсырма критерийлер арқылы бағалау

1.Тақырып мазмұнының ашылуы

2. Құнды идеялардың болуы.

 

 Кері байланыс:

1.Шағын топта бірлесіп жұмыс жасауда не қызықты болды?

2.Бірлескен жұмыс барысында жағымды ахуал орнады ма?

 

V. Жұптық жұмыс:

«Биологиялық диктант»

Шығу тегі, құрылысы, атқаратын қызметі ұқсас жасушалар тобын ............ дейді.  ............. ұлпа барлық ұлпалардан бұрын түзіледі. Жабын ұлпа ..............., ...................., ..................., деп бөлінеді.

............... ұлпа өсімдіктердің барлық мүшелерінде кездеседі.

Тірек ұлпасының ............ қалың, ..............., өсімдіктің сабақтарында , жапырақтарында, жемістерінде болады. ...................  ұлпа – қоректік заттарды өсімдіктің бір мүшесінен екінші мүшесіне өткізді.Бөліп шығарушы  ұлпалар өсімдік мүшелерінің әр жерінде ....................... орналасқан.

 

Бағалау: жұптардағы өзара бағалау.

Слайдтар

 

Сурет

қосымша мәліметтер

плакат,  стикер, маркерлер,  қайшы,түрлі –түсті қағаздар

Биология 7сын

Р.Әлімқұлова

Ә. Әметов

Ж.Қожантаев

Қ.Қайым

Қ. Жұмағұлова

 

Бақылау парақшалары

 

 

стикер

 

 

 

 

 

 

Үлестірме парақшалар

 

Аяқта

луы

 

10 мин

7мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

1 мин

 

VI.Жеке жұмыс:

Кесте толтыру:

Ұлпалардың атауы

Ерекшелік

тері

Қызметі мен қасиеті

Орналасқан жері

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Жеке жұмыс «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы  мұғалім тарапынан бағаланады (Сабақтан тыс)

 

VII. Рефлексия: Жазған жауаптарын  шолиер табақшасына салады .
1-ші табақша:  Білу
2-ші табақша:  Түсіну
3-ші табақша:  Қолдану


VIII. Үйге тапсырма

§8-9оқу . Тақырып соңындағы деңгейлік сұрақтарға жауап беру.

 

Үлестірме  парақшалар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Шолиер табақшасы

стикер

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға  тапсырманы күрделендіруді  қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың  үйренгенін  тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық  байланыс

Қауіпсіздік  және еңбекті  қорғау ережелері

АКТ- мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс

·         Үй тапсырмасын сұрау:

«Лездеме сұрақтар» стратегиясы

·         Топтық жұмыс

«Ойлан,ж ұптас,бөліс» стратегиясы

·         Жұптық жұмыс

« Биологиялық» кестесі

·         Жеке жұмыс

Кесте толтыру

·         «Смайлик» арқылы бағалау

·         Тапсырма критерийлері арқылы бағалау

·         Жұптардың арасындағы өзара бағалау

·         «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы  мұғалім тарапынан бағаланады (Сабақтан тыс)

·         Дүниетану

·         Слайдтар

·         Ынтымақтастық орнатады

·         Бір-бірінің құнды пікірлерін тыңдай біледі

·         Өзара жағымды қарым қатыс орнатады

·         Ортақ  тіл табысады

Рефлексия

Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары  тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер  енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа  сабақ туралы  өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы  Сіздің сабағыңыздың  тақырыбына  сәйкес  келетін  сұрақтарға  жауап беріңіз.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қорытынды  бағамдау

 

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды  да, оқуды  да ескеріңіз)?

1:

 

 

2:

 

 

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды  да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

 

 

2:

 

 

Сабақ барысында  мен сынып  немесе жекелеген  оқушылар туралы менің келесі  сабағымды  жетілдіруге  көмектесетін  не білдім?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Ұғымдар мен анықтамаларды сәйкестендіріңіз

1. Жылқы  - сүтқоректілер класының  көнтабандылар    

                      отрядына жататын күйіс қайыратын жануар

2.  Қой   –   сүтқоректілер класының жұптұяқтылар

                     отрядына жататын күдір тұқымдастар өкілі.

3. Түйе   –  сүтқоренктілер класы жұптұяқтылар отряды-

                      ның күйіс қайыратындар тобы

4. Сиыр -   сүтқоректілер класы тақтұяқтылар отрядының

                     өкілі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

САБАҚ:  Мектеп:

Күні:  Мұғалімнің есімі:

СЫНЫП:  Қатысқандар саны:  Қатыспағандар

саны:

Сабақ негізделген оқу

мақсаты(мақсаттары)

Сабақ мақсаттары  Барлық оқушылар:

Оқушылардың басым бөлігі:

Кейбір оқушылар:

Тілдік мақсат  Оқушылар:

 ... (істей) алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік

бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Сіз неліктен... екенін айта аласыз ба?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Алдыңғы тақырып

Жоспар

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған жаттығулар(төменде

жоспарланған жаттығулармен қатар,

ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

Ортасы

Аяқталуы

Қосымша ақпарат

5

Саралау– Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау- Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс

    

Рефлексия

Сабақ/ оқу

мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар

не білді?

Сыныптағы ахуал

қандай болды?

Мен жоспарлаған

саралау шаралары

тиімді болды ма?

Мен берілген

уақыт ішінде

үлгердім бе? Мен

өз жоспарыма

қандай түзетулер

енгіздім жəне

неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол  ұяшықтағы  Сіздің  сабағыңыздың  тақырыбына  сəйкес

келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?

6

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Биология пәні. Өсімдік ұлпалары 6 сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Садовод-декоратор

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
