Ақтөбе
қаласы,Қарғалы селосы
№53
орта мектеп педагог-психологы
Садыкова
Айнагуль Канатовна
Тренинг
тақырыбы: «Біз бір-бірімізді түсінеміз бе?»
Мақсаты: оқушылар арасында қарым-қатынасты
нығайту,жағымсыз көңіл-күйден арылу,күш-қуат жинау,өзін-өзі тану,құрметтеу,өзін
еркін сезінуге көмектесу.
Жоспары:
1.Рөлдік
гимнастика
2.
«Мен қайдамын?»жаттығуы
3. «Тыңдау мен есту» түсініктерін талқылаймыз,салыстырамыз
4.
Тест «Сіз тыңдай білесіз бе?»
5.
«Мені түсін» жаттығуы
6.Сабақтың
рефлексиясы
7.Қорытынды
1. Рөлдік гимнастика:
(эмоциялық
қысымды түсіру,көңіл-күйді көтеру)
·
Күн сияқты
күлімсіреу
·
Шегіртке,ешкі,кенгуру
тәрізді секіру
·
Күзгі бұлт
тәрізді,ашуланған ана,ашулы арыстан тәрізіді қабағымызды түю
·
Кішкентай
сәбидің жүрісін,қартайған атаның жүрісін салу
2.
«Мен қайдамын?»жаттығуы
Нұсқау:Бұл жаттығуда жетекші жүргізуші –
детектив болады.Ал қалған оқушылар арасынан біреуі дыбыстауы тиіс.Детектив жабулы
көзбен дыбыстың қай жерден шығып тұрғанын табуы керек.
3. «Тыңдау мен есту» түсініктерін талқылаймыз,салыстырамыз
«Тыңдау
мен есту» түсініктерін салыстыру
·
Адамзатқа не
үшін екі құлақ,екі көз берілген,ал тіл біреу ғана?
·
Қайсы
маңызды:сізді естігені ме әлде тыңдағаны ма?
·
Сіз үшін
өмірде не қымбат және маңызды болып табылды? (Үлгілерін тақтаға жазу)
·
Адам өзін қай
кезде жақсы сезінеді?(Өзін жақсы көрген кезде,дені сау
болғанда,өзгелер түсінген кезде)
·
Адамды
кашан,қай кезде түсінеміз? (Оны
тыңдаған кезде)
4.
Тест «Сіз
тыңдай білесіз бе?»
Әрбір
оқушыға сұрақтар парағы таратылып беріледі.Барлығы 7 сұрақ,сабақ барысында
оқушылар нәтижелерді өңдеп,танысады.
Тест «Сіз тыңдай
білесіз бе?»
1. Сіз өзгемен әңгімелесіп жатқан кезде жиі алаңдайсыз ба?
2. Сіз басқа нәрсе туралы ойлап отырып,бірақ тыңдап отырған кейіп танытасыз ба?
3.Сіз әңгіме айтушының сөздеріне эмоциялық түрде әсер аласыз ба?
4. Сіз әңгімелесушінің сөздерін жиі бұзасыз ба?
5. Сіз тыңдайсыз ба,әлде тек тыңдап отырған кейіп танытасыз ба?
6.Өзге адамдарды тыңдап отырған кезде басқа нәрселер жайында армандап отырасыз
ба?
7.Әңгімелесушіні тыңдап отырған кезде қандай жауап қайтаратыныңызды ойланып отырасыз
ба?
Енді нәтижелерін
шығарамыз: егер сізде «иә» жауабы көп болса,онда сіз жаман тыңдаушысыз.Енді
сұрақ жөнінде ойланып көрейікші:бізге тыңдау үшін не кедергі келтіреді?
Оқушылардың жауабын
талқылау.
5.
«Мені түсін» жаттығуы
Нұсқау:Жетекші
бір оқушы ортаға шығады,ал қалған оқушылар әркім өзі бір сөзді таңдап алып сол
сөздерін барлығы бірдей дауыстап айтады.Ал жетекші оқушы қандай сөздерді
естігенін айтуы керек.
6.
Сабақтың рефлексиясы
Өздеріңізді
бағалау қиынға түсті ме?
Өзіңіз
туралы не білдіңіз?
7.
Қорытынды
Біраз
уақыт өзіңіздің көңіл-күйіңізді бақылап көріңіз(мысалы біздің келесі
сабағымызға дейін)Одан кейін мына сұрақтарға жауап беріп көріңіз:
-Сіз
әрқашан сабырлы және көңілді болып жүресіз бе?
-Сіз
әрқашан мұқиятсыз ба?