Пән:
Қазақ тілі Сынып: 5 сынып
Сабақтың тақырыбы:Менің киімдерім
Мақсаттары:Отбасы мұшелерінің рөлі мен маңызын түсіну, аттарын
білу, алған білім мен тәрбиенің нәтижесін өз өмірлеріне қолдана алуға үйрету
Күтілетін нәтиже :Тақырыпты түсіне отырып, сөздік
қорлары молайып сол сөздерді өмірде қолдануға үйренеді. Ұлттық салт-дәстүрді
құрметтеуге, қастерлеуге үйренеді.
Модульдері: АКТ ,СТО (Сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ
(оқушылардың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ (талантты және дарынды оқушылармен
жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару және көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару
және оқытуды бағалау), ДО (диалогтық оқыту)
Бағалау: Өзін өзі (ӨӨБ), жұптық (ЖБ), топтық (ТБ),
жиынтық (ЖБағ)
Деректер:тақта, стикерлер, постерге арналған қағаздар,
маркерлер, бағалау парақтары
Әдіс- тәсілдер: «Кім жылдам?», «Миға шабуыл», «
Аквариум» әдісі, Эссе
Сабақ кезеңдері
|
Уақыт
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
|
Білім
Қызығушылық
тарын ояту
|
2мин
|
Өткен тақырыптарды еске түсіру мақсатында сұрақ- жауап арқылы
тексеру
Өз
киімдері туралы диалогка түсіру.
|
Өткен тақырып
төңірегінде оқушыларды сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру
Карточкада
берілген сұрақтарға жауап беру, топпен тапсырманы орындау
|
Оқушалар
сұраққа жауап береді, үй тапсырмасын айтады.
|
АКТ
|
Түсіну
|
7мин
|
«Кім жылдам?» әдісі
бойынша өткен тапсырманы пысықтау арқылы жаңа
тақырыпқа қадам басу
Семантикалық карта. 24-бет. 1-тапсырма
|
Жаңа сабақты
бастамас бұрын ой қозғау мақсатында оқушыларға сұрақ арқылы диалогқа түсіру
Әр топқа сематикалық карта мен жұмыс жасайды. Жалқы
және жалпы есімдерді ажыратады.
|
Оқушылардың
мұндағы мақсаты берілген сұрақтарға жауап беріп, өз ой-пікірлерімен санаса
білу
Топпен жұмыс жасау
|
ЖТ
ЖЕ
|
Қолдану
|
10мин
|
«Менің киімдерім» туралы жаңа тақырыпқа байланысты
«Аквариум» әдісін пайдалану арқылы оқушының қызығушылығын арттыру
|
Жаңа тақырыпты оқушыларға қысқаша түсіндіру
мақсатында осы көрсетілген әдіс бойынша жаңа материалдарға байланысты
ресурстар беру, өз бетерінше дайындық жасату
|
Оқушылардың мақсаты
мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту
Әдіс
бойынша жаңа тақырыпты меңгереді және өз пікірлерін ортаға салады.
|
СТО
|
Талдау
|
15мин
|
Постермен жұмыс
Жаңа тақырыпты талдау арқылы толық мағанасын ашу.
25-бет. 4-тапсырма
1- топ-1-2-сөйлем
2- топ – 3-4-сөйлем
3 –топ-5-6-сөйлем
|
Топтарға жаңа тақырып бойынша жинақтау және
түсініктерін тексеру мақсатында өз пікірлерін сурет арқылы қорғайды, ол үшін
конвертке салынған сұрақтар таратылады. Күн туралы өз ойларын суретке салады
|
Берілген
тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру, тақтаға шығып
тапсырманы қорғау
|
|
Жинақтау
|
5мин
|
«Эссе жазу»
«Менің отбасымдағы тазалық»
( Топ бойынша Эссе жазу, жинақтау, бағалау)
|
Мұғалім жаңа тақырыпқа байланысты тапсырма
қағаздарын таратады
|
Оқушылардың мақсаты берілген сұраққа өз ойларын
кағазға жазау арқылы жеткізу
|
|
Бағалау
|
2 мин
|
Өзін-өзі бағалау (2 мин)
Бағдаршам, бағалау парақшалары
|
Тапсырманы өздігімен дәптерге жазғызу.
Бағалауды басқару
Жауаптарын қабылдап, бағыт беру
|
Ойлап табады, байланыстырады,
шығарады. Ойын түйіндейді. Дәптерге шағын әңгіме
жазады. Дәптер аламсып тексереді ЖБ
Бағалайды,талқылайды. Өз пікірін айтады.
|
|
Рефлексия
|
2 мин
|
Стикерлерді толтыру
Оқушылар бүгінгі сабаққа деген ойынын стикерге
жазып, тақтаға іледі (2 мин)
ББҮ кестесін толтыру
|
Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну
|
Ұсынылған стикерді толтыру
|
|
Пән:
Қазақ тілі Сынып: 5- сынып
Сабақтың тақырыбы:Киіміңді жина
Мақсаттары: Тақырыптардың мазмұнын түсінеді,тіл байлығын
,сөздік қорын байыту арқылы, сөйлеу тілінің дамуына жағдай жасау арқылы тілді
қастерлуге үйрету, жолда жүру ережелерін түсініп, өмірде қолдана білуге ықпал
ету.
Күтілетін нәтиже :Қосымша деректер арқылы ізденуге,
тақырыпты кеңінен ашуға, білуге, түсінуге дағдыланады.
Модульдері: АКТ (ақпараттық коммуникативтік технология),
СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ
(талантты және дарынды оқушылармен жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару және
көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау), ДО (диалогтық
оқыту)
Бағалау: Өзін өзі (ӨӨБ), жұптық (ЖБ), топтық (ТБ),
жиынтық (ЖБағ)
Деректер:тақта, стикерлер, постерге арналған қағаздар,
маркерлер, бағалау парақтары
Әдіс- тәсілдер:«Миға шабуыл», « Авторлық орындық»,
«Жигсо» әдісі
Сабақ кезеңдері
|
Уақыт
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
|
Білім
Қызығушылық
тарын ояту
|
2мин
|
Үй тапсырмасын «Автор орындығы» арқылы сұрақ-жауап түрінде
өткізу. Тақтадағы оқушыға қалғандары сұрақ қояды.
|
Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы сұрау
арқылы оқушыларды диалогқа түсіру.
|
Мұғалім
берген тапсырмасын орындау арқылы оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеру
|
АКТ
|
Түсіну
|
7мин
|
«Зат есімдер» тақырыбын қалай мегергенін бақылау, ережелерді
топта , жұпта қайталау.
Мәтін беріп, ондағы бөліктерді «Жигсо» әдісі арқылы
мазмұндау.
|
Жұптық және топтық жұмыстарды ұйымдастыру
Бағалауды басқару
Жауаптарын
қабылдап, бағыт беру
Жаңа сабақты бастамас бұрын ой
қозғау мақсатында оқушыларға сұрақ арқылы диалогқа түсіру.Өз ойларын,
пікірлерін ашық айту
|
Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген сұрақтарға
жауап беріп, өз ой-пікірлерімен санаса білу
Топпен
жұмыс жасау: Оқушылар көлемді мәтінді әрқайсысы жеке-жеке топ ішінде оқып
шығып топпен талқылайды, сосын топтар құрамы өзгертіліп, құрамында әр
бастапқы топтан бір белсенді оқушы бар жаңа (сарапшылар тобы) топтар
құрылды.Құрылған сарапшы топ берілген тапсырмаларды біріге талқылап
орындайды Осыдан кейін олар өз топтарына қайта оралып, өздерінің бұрынғы
топтағы достарына кезекпен өз жанұяларында түсінген материалдарын тиянақты
түрде жеткізіп, үйрет керек
|
ЖТ
ЖЕ
|
Қолдану
|
10мин
|
«Жол тәртібін білейік» тақырыбына «Авторлық
орындық» әдісін пайдалану үшін әр топқа тапсырмалар тарату
|
Жаңа тақырыпты оқушыларға қысқаша түсіндіру
мақсатында осы көрсетілген әдіс бойынша жаңа материалдарға байланысты
ресурстар беру, өз бетерінше дайындық жасату, кітаптан жұмыс, топ арқылы
пікір алмасу
|
Оқушылардың мақсаты
мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту
Әдіс
бойынша жаңа тақырыпты меңгереді және оөз пікірлерін ортаға салады.Ортаға
тақырыпты жақсы менгерген оқушы шыгып сабақты түсіндіреді
|
СТО
|
Сергіту сәті
|
1 мин
|
«Кірпі биі» атты жаттығу жасау
|
Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау
|
Интербелсеңді
тақтадағы бейнероликтегідей жаттығулар жасайды.
|
АКТ
|
Талдау
|
15мин
|
Оқулықпен жұмыс.
21-беттегі 2-3-тапсырманы орындау. Диалогті жұппен
оқып, толықтырып, дәптерге жазу.
|
Жұптарға жаңа тақырып бойынша толық меңгерту
мақсатында өз пікірлерін сурет арқылы қорғайды, ол үшін конвертке салынған
сұрақтар таратылады
|
|
|
Жинақтау
|
5мин
|
Жаңа сөздермен танысу, қайталау, сөз тіркестері мен
сөйлемдер құрау.
|
Қайталау сұрақтары арқылы жаңа сабақты жинақтау. Жоғары
мәртебелі сұрақтар қойған оқушыларды мадақтау.
|
|
|
Бағалау
|
2 мин
|
Оқушыларды бағалау критерийлері бойынша бағалау.
|
Тапсырманы өздігімен дәптерге жазғызу.
Бағалауды басқару
Жауаптарын қабылдап, бағыт беру
|
Ойлап табады, байланыстырады,
шығарады. Ойын түйіндейді. Дәптерге шағын әңгіме
жазады. Дәптер аламсып тексереді ЖБ
Бағалайды,талқылайды. Өз пікірін айтады.
|
|
Рефлексия
|
2 мин
|
Стикерлерді толтыру
|
Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну
|
Ұсынылған стикерді толтыру
|
|
Пән:
Қазақ тілі Сынып: 5-сынып
Сабақтың тақырыбы:Тазалық
Мақсаттары:.Тақырыптың мазмұнын өз бетімен түсініп оқуға және оның идеясын
ашуға жол салу.Мәтінмен жұмыс істеуге,негізгі ойды таба білуге жағдай жасау,
оқушыларды тазалыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Күтілетін
нәтиже :
Тақырыпты түсініп оқуына орай ойын толық жеткізуге үйренеді,ауызекі сөйлеу
дағдылары, тілдік қорлары дамиды.
Модульдері: АКТ (ақпараттық коммуникативтік технология),
СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ
(талантты және дарынды оқушылармен жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару және көшбасшылық),
ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау), ДО (диалогтық оқыту)
Бағалау: Өзін өзі (ӨӨБ), жұптық (ЖБ), топтық (ТБ),
жиынтық (ЖБағ)
Деректер:тақта, стикерлер, постерге арналған қағаздар,
маркерлер, бағалау парақтары
Әдіс тәсілдер: СТО, «Миға шабуыл», «Ойлан- тап», «Жигсо»
әдісі
Сабақ кезеңдері
|
Уақыт
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
|
Білім
Қызығушылық
тарын ояту
|
2мин
|
«Миға шабуыл» әдісі бойынша сұрақ- жауап
ұймдастыру . Тазалық, жеке бас гигиенасы туралы не білетіндіктерін айтқызу.
|
Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа
түсіру.
|
Мұғалім
берген тапсырмасын орындау арқылы оқушылар өздерінің тақырыпты қалай түсінгенін
көрсетеді.
|
АКТ
|
Түсіну
|
7мин
|
«Постербойынша оқушылар топпен жұмыс жасайды,
жаңа тақырыпқа қадам жасау арқылы өз ойларын жеткізеді.
1-тапсырма. 13-бет.
Өлеңді топта оқиды, сол тақырып бойынша
|
Өлеңді түсініп
оқып, топта талқылауға шақыру, өзге топтармен бөлісу.
|
Оқушылардың мұндағы
мақсаты берілген сұрақтарға жауап беріп, өз ой-пікірлерімен санаса білу
Топпен
жұмыс жасау: Оқушылар көлемді мәтінді әрқайсысы жеке-жеке топ ішінде оқып
шығып топпен талқылайды, сосын топтар құрамы өзгертіліп, құрамында әр
бастапқы топтан бір белсенді оқушы бар жаңа (сарапшылар тобы) топтар құрылды.Құрылған
сарапшы топ берілген тапсырмаларды біріге талқылап орындайды Осыдан кейін
олар өз топтарына қайта оралып, өздерінің бұрынғы топтағы достарына кезекпен
өз жанұяларында түсінген материалдарын тиянақты түрде жеткізіп, үйрет керек
|
ЖТ
ЖЕ
|
Қолдану
|
10мин
|
«Тазалық» тақырыбы үшін «Ыстық орындық орындық»
әдісі пайдалану
|
Жаңа тақырыпты оқушыларға қысқаша түсіндіру
мақсатында осы көрсетілген әдіс бойынша жаңа материалдарға байланысты
ресурстар беру, өз бетерінше дайындық жасату, кітаптан жұмыс, топ арқылы
пікір алмасу
|
Оқушылардың мақсаты
мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту
Әдіс
бойынша жаңа тақырыпты меңгереді және оөз пікірлерін ортаға салады.Ортаға
тақырыпты жақсы менгерген оқушы шыгып сабақты түсіндіреді
|
СТО
|
Талдау
|
15мин
|
Жаттығу жұмысы. Оқулықтағы 14-беттегі 3-4-тапсырманы
орындау.
Ойлан тап
|
Топтарға жаңа тақырып бойынша және өткен сабақты
толық меңгерту мақсатында тапсырмалар мен жұмыс істеу арқылы топпен жарыс
ұйымдастыру
|
Берілген
тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру, тақтаға шығып
тапсырманы орындау
|
|
Жинақтау
|
5мин
|
«Сен маған- мен саған» ойыны бойынша сұрақ- жауапты
ұймдастыру , тақырыпты жинақтау. 2-тапсырманың рөлге бөліп оқып, түсінеді.
|
Мұғалім жаңа тақырыпқа байланысты тапсырма
қағаздарын таратады, топ сұрақтар дайындайды
|
Оқушылардың мақсаты берілген сұрақты өздері дайындап
бір- біріне қояды, сол арқылы тақырыпты түснгендерін көрсетедіу
|
|
Бағалау
|
2 мин
|
Топ бойынша бағалау
Өзін- өзі бағалау
|
Мұғалім бағалау парағын және бағалау шкаласын
таратады
|
Бағалау шкаласы бойынша бағалайды
|
|
Рефлексия
|
2 мин
|
Оқушылар бүгінгі сабаққа деген ойынын стикерге
жазып, тақтаға іледі (2 мин)
|
Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну
|
Ұсынылған стикерді толтыру
|
|
Пән:
Қазақ тілі Сынып: 5- сынып
Сабақтың тақырыбы:Менің күн тәртібім. 196-бет
Мақсаттары: Әдеби тіл лексикалық нормаларын жетік білуге
шығармашылық жұмыспен айналысуға үйрету
Күтілетін нәтиже :Тақырыптың мағанасын түсінеді,
шығармашылық тапсырмалар арқылы өз бетімен жұмыс істеп үйренеді
Модульдері: АКТ (ақпараттық коммуникативтік технология),
СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ
(талантты және дарынды оқушылармен жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару және
көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау), ДО (диалогтық
оқыту)
Бағалау: Өзін өзі (ӨӨБ), жұптық (ЖБ), топтық (ТБ),
жиынтық (ЖБағ)
Деректер: тақта, стикерлер, постерге арналған қағаздар,
маркерлер, бағалау парақтары
Әдіс тәсілдер: Миға шабуыл,Аквариум, Көкпар,
Эссе
Сабақ кезеңдері
|
Уақыт
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
|
Білім
Қызығушылық
тарын ояту
|
2мин
|
«Миға шабуыл» әдісі
бойынша сұрақ- жауап кезеңі
|
Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа
түсіру
Слайдта
берілген сұрақтарға жауап беру, топпен тапсырманы орындау
|
Оқушылар
сұраққа топпен және жеке жауап береді
|
АКТ
|
Түсіну
|
7мин
|
«Стикердегі диалог» әдісін пайдалану арқылы
өткен тақырыпты қайталау және жаңа сабақтың тақырыбын ашу. 1-тапсырмадағы
өлеңді топта түсініп оқып, аударады, тапсырмаларды орындайды.
|
Оқулықтағы мәтінмен жұмыс жасау, әр топ берілген
тапсырмадағы етістікті табу керек. Топтар сағат тілі бағытымен келесі топқа
ауысып, ол топтың берілген тапсырмалар мен жұлдызды аспан туралы тауып оны
компьютерге енгізіп, бір-біріне көрсетіп отырды.. Келесі топқа тағы да
ауысып, осыны қайталады. Өз топтарына келіп, басқа топтың ұсыныстарын оқу
барысында әңгіме-дебат болды
|
Оқушылардың мұндағы
мақсаты берілген сұрақтарға жауап беріп, өз ой-пікірлерімен санаса білу
Топпен
жұмыс жасау
|
ЖТ
ЖЕ
|
Қолдану
|
10мин
|
«Менің күн тәртібім» туралы жаңа тақырыпқа
байланысты «Аквариум» әдісі»
|
Жаңа тақырыпты оқушыларға қысқаша түсіндіру
мақсатында осы көрсетілген әдіс бойынша жаңа материалдарға байланысты
ресурстар беру, өз бетерінше дайындық жасату. Тақта алдында әркім өз күн тәртібі
туралы әңгімелейді
|
Оқушылардың мақсаты
мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту
Әдіс
бойынша жаңа тақырыпты меңгереді және өз пікірлерін ортаға шеңбер жаасап
отырған оқушылардың ортасына отырып түсіндіреді
|
СТО
|
Сергіту сәті
|
1 мин
|
«Қара жорға биі» атты жаттығу жасау
|
Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау
|
Интербелсеңді
тақтадағы бейнероиктегідей жаттығулар жасайды.
|
АКТ
|
Талдау
|
15мин
|
«Көкпар» ойыны бойынша сұрақ жарсын ұйымдастыру
Жаңа тақырыпты талдату
|
Топтарға жаңа тақырып бойынша және өткен сабақты
толық меңгерту мақсатында тақтаға әр топтан оқушы шығартып сұрақтар жарысын
ұймдастыру
|
Берілген
тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру, тақтаға шығып
жарысады, сұрақты талдайды
|
|
Жинақтау
|
5мин
|
Шығармашылық тапсырма «Түсінік
хат»
«Тақырыпты біз былай түсінеміз» ( Топ берілген тапсырманы
уақытылы орындау, тақтаға шығып тапсырманы қорғау бойынша Эссе жазу, жинақтау
|
Мұғалім жаңа тақырыпқа байланысты тапсырма
қағаздарын таратады
|
Оқушылардың мақсаты берілген сұраққа өз ойларын
кағазға жазау арқылы жеткізу
|
|
Бағалау
|
2 мин
|
Оқушылар бүгінгі сабаққа деген ойынын стикерге
жазып, тақтаға іледі (2 мин)
ББҮ кестесін толтыру
|
Мұғалім бағалау парақшалавры мен бағалу шкаласын
таратады
|
Топ болып және жеке бағалау парақшасын бағалау
шкаласына қарап толтырады
|
|
Рефлексия
|
2 мин
|
Стикерлерді толтыру
|
Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну
|
Ұсынылған стикерді толтыру
|
|