Инфоурок География КонспектыЭкономикалық географиялық жағдайы (9 сынып)

Экономикалық географиялық жағдайы (9 сынып)

Скачать материал

Қысқа мерзімді жоспар

Тексерілді:

САБАҚ: 51

Мектеп: Опорный орта мектебі

Күні: 12.03.2018

Мұғалімнің аты – жөні: Юханова М.Ш.

СЫНЫП: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Тақырыбы: Экономикалық – географиялық жағдайы, табиғат жағдайлары, ресурстары, халқы.

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

 

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Батыс Қазақстанның  экономикалық-географиялық  жағдайын, табиғат  ресурстары  мен халқын және аумақтың  дамуының  маңызы  туралы біледі.  Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Сұраққа жауап береді.

Оқушылардың басым бөлігі:

Батыс Қазақстанның ресурстары мен халқын түсінеді. Топтық жұмысты бірлесе орындайды. Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды.

Кейбір оқушылар:

Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмаларды орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар:

Тақырыпқа байланысты мәтіндерді оқиды және зерттейді, бірлесіп қорытындыларын түсіндіреді.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Экономикалық аудан, табиғат ресурстары, ЭГЖ.

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тақырыптар:

Батыс Қазақстан экономикалық ауданының табиғат жағдайы шаруашылықтың қандай түрін дамытуға қолайлы?

Топтық жұмыс арқылы талқылайды, сұрақтарға жауап береді.

Сіз неліктен ...... екенін айта аласыз ба?

Батыс Қазақстанның географиялық орнын, ресурстарын, халқы туралы мәтінді оқып, жауаптарын айтып, ортада талқылайды.

Жазу үшін ойға салу:

Батыс Қазақстанның ЭГЖ ерекшеліктерін жазады.

Құндылықтармен байланыс

Өз өлкеміздің табиғат ресурстарын тиімді пайдалануға, табиғатын қорғауға тәрбиелеу.

АҚТ-мен байланыс

Интернет бейнематериалын қолданып,  топырақ құрамына талдау жүргізіп, зерттеп қорытынды жасау.

Пәнаралық

Байланыс

Демография, климатология, экономика, музыка.

Алдыңғы оқу

Шығыс Қазақстан экономикалық ауданы.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басы

1-3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Білу және түсіну

4-8 минут

 

 

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу.

Психологиялық ахуал орнату

«Қыдырып қайтайық жай ғана» галереяға саяхат жасау.

Сынып оқушыларын Орал, Ақтөбе, Атырау, Ақтау қалаларының суреттерін таңдату арқылы сыныпты 4 топқа бөлеміз, әр топ өзінің топ басшысын, баяндаушы, таймкипер, сұрақ қоюшылар, бағалаушы, ережені қадағалаушыларын сайлайды.

Топқа бағалау парағы үлестіріледі, топ басшысы бағалау парағына оқушының аты - жөнін жазады, бағалап отырады.

Тест тапсырмасы

«1 минуттық әңгіме» арқылы үй тапсырмасын қорытындылау.

1) Бастапқы стимул.   Суретке қарап тақырыпты анықтайық.

Сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттарымен, бағалау критерийлерімен таныстыру. (оқушыларды жаңа білімді игеруге ынталандыру)

 

 Презентация Power Point

Интернет ресурстары

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kahoot.it

Смартфондар

 

 

 

 

 

              

 

 

 

Ортасы

Қолдану

8-20

минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мағынаны тану кезеңі.

1. Батыс Қазақстан экономикалық ауданының табиғат жағдайы шаруашылықтың қандай түрін дамытуға қолайлы?
2. Аудан қандай кен орындарына бай?

3. Батыс Қазақстан экономикалық ауданы өнеркәсіптің қандай салаларына маманданған?

4. Қай облыста мұнай көп өндіріледі?

Оқушылардың пікірін тыңдап, талдау жасау арқылы дұрыс жауапқа бағыттайды.

« ДЖИГСО» әдісімен әрбір топқа мәтіндер үлестіріледі, топ басшылары өз тобына түсіндіріп болғаннан кейін, келесі топқа түсіндіреді.
1- топ. Батыс Қазақстанның ЭГЖ.

2 – топ. Табиғат ресурстары.
3 –топ. Халқы.

4- топ. Қалалары негізгі маманданған өнеркәсіп салалары, даму проблемасы және болашағы, экологиясы.
Соңында әрбір топ өз тақырыбын топта талқылап алып, топтан 1 оқушы шығып қорғайды.

Қорғау критерийі:
1. Уақытқа бағыну (әр топ 2 - 3 мин)
2.
Жаңашыл болу
3. Проблемалық жағдайына тоқталу
4. Қазақстанның экономикасына қосар үлесін дәлелдеу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wikipedia

Флипчарт, маркер, стикер

youtube

 

 

 

 

 

 

 

Талдау

Жинақтау

21-35

минут

 

 «Сергіту сәті» Қазақстанның облыс орталықтарының атауларын дұрыс табу керек. Дұрыс болса 1 шапалақ, бұрыс болса 2 шапалақ

1-топ. «Иә, Жоқ» (алдарында жатқан парақтағы Жабық сұрақтардың мазмұнын ашу)

2-топ.Семантикалық карта толтыру.

3-топ.Маңғыстау мен Атырау облысына карта бойынша сипаттама беру.

4-топ. Ақтөбе мен Батыс Қазақстан облысына сипаттама беру.

«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау.

Үлестірме қағаздар

 

PowerPoint

Атлас карта

www.stopwatch-online

 

 

 

 

 

 

Соңы

Бағалау

36-40 минут

Рефлексия «Бутерброд»

Бағалау

Өзін – өзі бағалау

Топтық бағалау

Үйге тапсырма

§43 оқу. Кескін картаға Батыс Қазақстанның шекарасын, облыстарын, пайдалы қазбаларын түсіру.

Үлестірме қағаздар

Google

Кескін карта

күнделік

Қосымша ақпарат

 

 

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

 

Сабақты саралау және сыни ойлауды дамыту бойынша негізделген. Дарынды және тез орындайтын оқушыларға практика ретінде жетілдіру және постер жасау үшін шығармашылықтарын дамытуға болады. Тапсырмаларды саралау арқылы беріледі.

Қабілеті жоғары оқушылар:

Ø Топта ұйымдастыру жұмыстарын  алады;

Ø Сабақ бойындағы «Түрткі сұрақтар» оқушылардың ойын қозғауға, дамытуға арналады;

Ø Картаны пайдалана отырып, сипаттама береді.

Қабілеті орта оқушылар:

Ø Мәтін оқудағы «Түртіп алу» әдісі осы деңгейдегі оқушыларға қолдау береді;

Ø Сабақ барысындағы деңгейлік сұрақтар тізбегі;

Ø Картаны пайдалана отырып, экономикалық ауданға сипаттама береді;

Қабілеті төмен оқушылар:

Ø Деңгейлік сұрақтар;

Ø Мұғалімнің қолдауы.

Бағалау критерийлері әрбір тапсырмада оқушылардың білімін тексеру үшін ғана емес, сонымен қатар, оқыту үшін бағалау ретінде көрсетілген. 
Осы критерийлерді пайдалану мақсатында, оқушылар өзін-өзі бағалауға және оны әрі қарай жетілдіруді жоспарлай алады.
Бағалау критерийлері әрбір тапсырма бойынша нақты қадаммен және оқушыларға  түсінікті ретінде жасалынған.
Оқушылар  «Бутерброд» әдісі арқылы бірін-бірі бағалап ойларын жеткізуге ұмтылуы шешу жолдарын ұсынуы арқылы тақырыпты жақсы меңгергендері көру.
«Жапондық бағалау» түрін қолдану.
 
АКТ- мен жұмыс жасау бұл сабақта тек мұғалімнің презентациясы пайдаланылған. 

Рефлексия

 

Сабақ / оқу мақаттары шынайы ма?

 

Бүгін оқушылар не білді?

 

Сыныптағы ахуал қандай болды?

 

Мен жоспарлаған саралау шаралары

 тиімді болды ма?

 

Мен берілген уақыт ішінле үлгердім бе? Мен жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

 

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыныңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Қорытынды бағамдау

 

Сабақта қандай екі нәрсе табысты болды?

1:

 

2:

 

Қандай екі нәрсе Сіздің сабағыңызды жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескердіңіз)?

1:

 

2:

 

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінін білдім?

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Экономикалық географиялық жағдайы (9 сынып)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Старший рекрутер

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
