Мектеп
|
№46 Ә.Қастеев
атындағы жалпы орта мектебі коммуналдық мемлекеттік мекемесі
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:Қалыбеков Қ.
|
Пәні
|
Қазақстан тарихы
|
Сынып: 8
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
Халықаралық
байланыстардың дамуындағы Ұлы Жібек жолының ролі.
Сырым
Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс
Зерттеу
сұрағы:
Сырым Датұлы Кіші жүз қазақтарының қандай құқықтарын қорғауды көздеді?
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін
оқу мақсаты
|
8.3.1.3 - Ресей
империясының отарлық саясатының себеп салдарын анықтау
8.3.1.5 – халықтың отаршылдыққа
қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау;
8.3.1.6
– ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру
|
Сабақтың мақсаты
|
1.Ресей империясының
Қазақстанды отарлау саясатының мақсатын анықтап,отарлау саясатының нәтижесін
талдау.
2.Ресей империясының
Қазақстандағы отарлауды анықтай отырып, әскери бекіністерін картадан көрсету
1.
Хандық биліктің дағдарысқа ұшырауын ашып көрсету. Халықтың ұлт-азатық күресінің
себептері, барысын түсіндіру.
Сырым Датұлы бастаған отаршылдыққа қарсы күрестің тарихи маңызын талдау.
2.
Сырым Датұлы бастаған көтерілістің тарихи маңызын аша отырып, оқушыларға оның тәуелсізді күшін болған күрестердің ішіндегі орнын бағалау
.
Тәуелсіздікке жету оңайға түспегенін ұғындыру. Көтеріліс басшыларына лайықты баға беріп, жас ұрпаққа үлгі ету.
|
Ойлау
дағдылары
|
Білу, түсіну, талдау, бағалау
|
Бағалау критериі
|
Ресейдің
Қазақстанға бекіністер салу мен отарлау барысын тұжырымдау. Ресейдің отарлау саясатының
жергілікті халықтың өмір салтына тигізген кері әсерін анықтау.
Ресей
империясының қазақ жерін отарлау нәтижесін талдау.
Көтерілістің себептері, барысын,
жеңілу себебін біледі.
Сырым Датұлы бастаған
көтерілістің басшыларының көтеріліс барысындағы роліне баға бере алады және
үлгі тұтады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Ресейдің
Қазақстанды отарлау саясатының себеп-салдарын анықтауда мәтінмен жұмыс
жасайды, талдайды, қорытынды жасайды (оқылым, айтылым, тыңдылам,
жазылым дағдылары дамиды).
Сырым
Датұлы бастаған көтеріліс туралы тыңдайды, оқиды, әңгімелейді, жазады
(оқылым, тыңдалым, жазылым дағдылары)диалогқа /жазылымға қажетті
тіркестер:
Қазақтардың
ұлт – азаттық күресіне Кіші жүз қазақтарының
көтерілісінің
ықпалын жазады.
Пәнге
қатысты лексика мен терминология:
Казак әскерилері, отарлау,
мещеряктар, басқа қалалық адамдар, қоныстанушылар, бекіністер
Сырым
Датұлы Қазына, старшын, Хандар кеңесі, Игельстром реформасы, Айшуақ сұлтан,
Қаратай сұлтан
|
Құндылықтарға
баулу
|
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық
идеясы: Қазақстан және Астана.
Тәуелсіз еліміздің
тәуелсіздігін, тұтастығын сақтауға, елін, жерін қорғап құрметтеуге
тәрбиелеу.
|
Пәнаралық
байланыс
|
География, дүние жүзі тарихы
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
«YOU TUB»бағдарламасы арқылы Қазақстандағы
казак-әскери отаршылдығы және Сырым Датұлы бастаған көтеріліс туралы
тыңдайды
шығармашылық, ізденіс дағдысын қалыптастыру.
|
Алдыңғы білім
|
XVIII ғасырдағы
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
10 минут
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Болжау
әдісі. Оқушы
қызығушылығын арттыру мақсатында Ресейдің картасы, Ресейдің Қазақстанмен
шекарада әскери шептер салу картасын көрсетемін, сонымен қатар Петр І «бір сандық
алтын берсең де Орта Азияны өзімізге қосып алу керек» деген, деректерін айта
отырып, тақырыпқа болжам жасалады
·
Картаға
қарап нені түсінуге болады?
·
Петр
І неліктен Орат Азияның геостратегиялық орнына ерекше мән берді ?
Оқушы
жауаптары, болжаулары тындалғаннан кейін жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу
мақсаты, жетістік критерийлерімен таныс болады.
Зерттеу
сұрақтары
1.Ресейдің
Қазақстандағы негізгі мақсаты қандай болған?
2.Ресей
Қазақстанды отарлау үшін қандай бағыттарды ұстанып оны калай жүзеге асырды?
3.Әскери
шептердің салынуы қазақ қоғымына қалай әсер етті?
|
Петр І
суреті
Ресейдің
шекаралық шептер картасы
Кескін карта
|
Сабақтың
ортасы 25 минут
Сабақтың соңы
5 минут
Кері байланыс
|
1-тапсырма:
Жаңа сабақты меңгерту мақсатында
«STOP-кадр» әдісі арқылы интербелсенді тақтаны пайдаланып Сырым Датұлы
бастаған Кіші жүз қазақтарының 1783-1797 жылғы көтерілісі туралы бейне баян
көрсетемін. Кадрды экранда тоқтатып қойып,оларға сұрақтар қою арқылы диалогқа
тартып,өз ойларын ортаға салдырамын.
Дескрипторы:
Қазақ даласы үшін Ресей бодандығының қандай салдарлары болғанын
анықтайды.
3-тапсырма.
«Тұлға таны» әдісі
1.Ол
кім?
2.Көтеріліс
барысындағы қызметі қандай болды?
3.Тұлғаның
қызметін бағала.
Дескрипторы:
1.
Сырым Датұлын таниды көтеріліс басшысы ретіндегі ролін біледі.
2.Барон
Игельстромды суреті арқылы таниды және саяси басқару жүйесіне енгізген
реформасы туралы біледі.
«Бір минуттық
эссе» әдісі
Оқушылардан
өздерінің не үйренгендері туралы шағын эссе жазу сұралады.
Кері
байланыс
|
А3, А4
пішініндегі қағаз, түрлі түсті маркерлер;
|
Саралау
«Болжау әдісі» әдісі
арқылы тақырыпты болжайды.
«STOP кадр» әдісімен жаңа сабақ
туралы түсінігі қалыптасады. Оқушы: тақырыпты болжап, видеороликтегі оқиғалар
туралы айта алады. Деректі талдау арқылы ақпараттың құндылығын талдайды.
«Тұлғаны таны» әдістер арқылы
мәтінмен таныса отырып талдау жасайды.Білімін жинақтайды.
|
Бағалау
– Сіз оқушының материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Бағалау-
Әр қалыптастырушы тапсырмадан
кейін кері байланыс беріп отырамын.
«Жаңа сабақты меңгерту мақсатында «STOP-кадр» әдісі
арқылы компьютерді пайдаланып Сырым Датұлы бастаған Кіші жүз қазақтарының
1783-1797 жылғы көтерілісі туралы бейне баян көрсетемін. Кадрды экранда
тоқтатып қойып,оларға сұрақтар қою арқылы диалогқа тартып,өз ойларын ортаға
салдырамын.
«Тұлға
таны» әдісі арқылы оқушы көтеріліс кезіндегі тұлғалардың ролін анықтау
барысында бағаланады.
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|
|
|
|
|
|