САБАҚ: қазақ тілі
|
Мектеп: Б.Батырбекова
атындағы жалпы орта мектебі
|
Сабақтың тақырыбы: Қиысу
|
Күні: 06.04.2017
|
Мұғалімнің есімі: Асет
Муханов
|
СЫНЫП: 7-сынып
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабаққа негізделген оқу
мақсаты (мақсаттары)
|
Қиысу
туралы түсінік беру, жасалу жолдарын ұғындыру, өзге байланысу түрлерінен
ажырата білуді үйрету.
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
·
Қиысудың
анықтамасын біледі.
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
·
Қиысудың
жасалу жолдарын біледі.
|
Кейбір оқушылар:
|
·
Қиысуға
мысал келтіріп, сөйлем құрай алады.
|
Алдыңғы тақырып
|
Сөйлемнің
байланысу тәсілдері туралы біледі.
|
Жоспар
|
Жоспарланған іс әрекет және берілген уақыт
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру
кезеңі.
«Шаттық
шеңбері»
2 минут
|
-
Оқушылармен
сәлемдеседі;
-
Оқушыларды
түгендейді;
-
Сыныптың
тазалығына назар аударады.
Оқушыларды
ортаға шығарып, шеңбер құрады. Жақсы тілектер айтқызады.
|
-
Мұғаліммен
сәлемдеседі;
-
Сабаққа
дайындалады;
Оқушылар
ортаға шығып шеңбер құрып, бір-біріне жақсы тілектерін айтады.
|
Топқа бөлу.
«Мозайка» әдісі
2 минут
|
Мұғалім құрастырғанда ақын-жазушылардың
портреті шығатын қима қағаздарды оқушылар санына қарай (екі, үш) бөліп,
араластырып, оқушыларға таратып береді.
|
Оқушылар
мұғалім таратқан қима қағаздардан бір-бірден алып, біріктіріп, бүтін портрет
құрайды. Сол
бойынша топтарға бөлінеді.
|
Үй тапсырмасын сұрау.
«Сиқырлы дорба» ойыны
7 минут
|
Оқушылардың
дәптерлерінен үйге берілген тапсырманы тексереді. «Сиқырлы дорба» ойынын
ойнатады. Оқушылардан дорба ішінен шыққан сұрақтарға жауап алады.
|
Оқушылар
үйде орындаған тапсырмаларын мұғалімге көрсетеді. Оқушылар дорба
ішінен шыққан сұрақтарға топ болып жауап береді. Өзара пікірлеседі, ортақ
шешім шығарады.
|
Жаңа сабақ.
Постермен жұмыс.
13 минут
|
Мұғалім
оқушыларға тақырыпты бөліп беріп, постермен қорғатады. Барлық оқушының
үдеріске қатысуын қамтамасыз етеді. Топтарға қиысуға байланысты тірек сызба
жасауға тапсырма береді.
|
Оқушылар
мұғалім берген тақырыптар бойынша постер қорғайды. Сурет салады,
мәліметтерді жазады. Тобымен пікірлеседі. Өз ойларын білдіреді. Көрші топтарға
сұрақтар қояды.
|
«ДЖИГСО» әдісі
12 минут
|
«ДЖИГСО»
әдісінің шартын түсіндіреді. Оқушыларды диалог арқылы қарым-қатынасқа
түсіреді. 1- топқа – 242,
243-жаттығуды, 2-топқа – 244,
245-жаттығуды орындауға береді. Дәптермен жұмыс жасатады.
|
Оқушылар
мұғалім берген тақырып бойынша оқып, көрші топқа түсіндіреді. Бір-бірімен
пікір алмасады, сұрақтар қояды. Жаттығуды дәптерлеріне жазып алады.
|
Сергіту
сәті.
«Орын
ауыстыру» әдісі
2
минут
|
«Орын ауыстыру»
әдісі арқылы оқушыларды сергіту.
Оқушыларға
шартын түсіндіріп, сергіту сәтін жасату.
|
Мұғалімнің
іс-әрекетін қайталап, «Орын ауыстыру» әдісі
арқылы сергіту сәтін жасайды.
|
Қорытындылау.
Сұрақ-жауап.
3 минут
|
Мұғалім
оқушыларға сұрақтар қойып, сабақты қорытындылайды.
|
Оқушылар
сұрақтарға топ болып жауап береді. Өзара пікірлеседі, ортақ шешім шығарады.
|
Үйге
тапсырма беру.
|
1. Қиысу
туралы түсінік.
2. 246-жаттығу.
|
Оқушылар
күнделіктеріне жазып алады.
|
Бағалау.
2 минут
|
Топтарға бағалау шкаласын береді.
Тақтаға ілінген бағалау парақшасы мен топ басшыларының бағалау парақшаларын
салыстырып бағалайды.
|
Топ
басшылары мұғалімнің бағалау парақшасымен өздерінің бағалау парақшаларын
салыстырып, топ мүшелерін бағалайды.
|
Рефлексия.
2 минут
|
Оқушылардың сабақтан алған әсерін
стикерге жаздырады.
|
Оқушылар
сабақтан
алған әсерін стикерге жазып, тақтадағы білім ағашына жапсырып кетеді.
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы байланыс
|
- Жұптық
тапсырма беру арқылы ЖАДА қалыптастыру.
- Тақырыпқа
тапсырмалар орындайды, мысалдар келтіреді.
- Қиысуға
мысал келтіріп, сөйлем құрай алады.
|
Топтық
бағалау,
Қалыптастырушы бағалау,
Смайликтер арқылы бағалау.
|
Әдебиет,
математика
пәндерімен
байланыс болады.
Қолданып
жатқан құралдарымызды, оқу құралдарын тапсырмалар орындау барысында денемізге
жарақаттанбайтындай етіп қолдануымыз қажет.
Ұйымшыл
болу, бірін-бірі тыңдау, қолдау көрсету.
|
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы
ахуал қандай болды?
Мен
жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен
берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім
және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді
жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың
тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе
жекелеген оқушылартуралыменің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|