Қазақ тілі
сабағы
3 «Б» сынып,
мұғалім Исенова Р.И.
Сабақтың
тақырыбы : Қазақстан табиғаты.
Сабақтың
мақсаты: Оқушыларды «Қазақстан табиғаты » тақырыбында 5-6 сөйлемнен тұратын
әңгіме дұрыс айтуға дағдыландыру.
Сабақтың міндеттері: 1) білімділік: Оқылым,
жазылым, сөйлесім, айтылым әрекеттерін жүйелі қолдану арқылы оқушыларды
тілдесімге жетелеу. Тақырыптағы лексикалық бірліктерді меңгерту.
2)
дамытушылық: Оқушылардың сөйлеу тілдері мен жазба тілдерін дамыту. Сөздік
қорларын молайту. Байланыстырып сөйлеу қабілеттерін жетілдіру.
3) тәрбиелілігі: Оқушыларды өз елін, жерін сүйіп
қастерлеуге тәрбиелеу.
Сабақтың әдіс - тәсілдері: сөйлесу, сұрақ -
жауап, кластер құру, тест, бірін-бірі бағалау, ойын, ән айту, жұптық, топтық ,жеке
жұмыстар.
Сабақтың көрнекілігі мен жабдығы: суреттер,
слайдтар, қима - қағаздары
Сабақтың түрі: қайталау.
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңдері
|
Мұғалімнің әрекеттері
|
Оқушының әрекеттері
|
Модуль
|
уақыт
|
Ұйымдастыру
кезеңі
|
Амандасу
Колобаративтік ортаны құру
Кезекшінің рапортын алу
|
Амандасады
«Досыма тілек» өлеңін айтады,
Кезекші рапортын айтады
|
Жаңа әдістер
|
1м
|
Қайталау-Тіл дамыту
|
«Сен-маған,мен-саған» ойынын ұйымдастыру (1-қосымша)
|
Оқушылар бір-біріне Қазақстан тақырыбы бойынша сұрақтар
қойып,жауап береді,
|
Диалогтың оқыту
|
3м
|
Жаңа сабаққа көшу
|
Оқушыларға сөзжұмбақ көрсетіп, сабақтың тақырыбы мен мақсатын
анықтау: Қазақстан табиғаты туралы білімдерін пысықтау (2-қосымша)
|
Сөзжұмбақты шешеді, сабақтың тақырыбы мақсатын айтуға тырысады
(Алтай, Ертіс, Алакөл, Арал)
|
Жаңа әдістер- Өзін-өзі басқару
|
3м
|
Жаңа сабақ
|
Презентация көрсетіп, сұрақтар қояды: Қазақстан табиғаты
қандай? Неге Қазақстан табиғаты бай? Біздің қалада қандай өзен бар?
(презентация)
|
Презентация қарайды, сұрақтарға жауап береді
|
Сын тұрғысынан ойлау Жұқа ,жуан сұрақтар
|
2м
|
|
Тыңдалым:тапсырманы түсіндіреді, мәтінді тыңдатып, тапсырманы
орындатады, тапсырманың кілттерін тақтадан көрсетеді,критерийлерді іліп
түсіндіреді (аудио, 3-қосымша)
|
Дәптерлерді ашып, мәтінді тыңдайды, карточкадан тест тапсырманы
орындайды, кілттер бойынша бір-бірін тексереді,бағалайды
|
Критериалдық бағалау
|
10м
|
Сергету сәті
|
(Видео)
|
«Көңілді күн» әнін айту,билеу
|
|
1м
|
Топтық жұмыс
|
Топтарға бөледі (сөзжұмбақтағы Алтай,Арал, Ертіс, Алакөл деп 4
топқа бөлінеді)
|
Топтарға бөлінеді
|
Жаңа әдістер
|
2м
|
|
«Адасқан сөздер» ойынын ұйымдастырады: көлдер, өзендер, таулар
теңіздер деп 4 тақырыпқа аралас келген 10 сөз тіркес береді, әр топ тиісті
сөз тіркестерді таңдап, постер жасайды (4- қосымша фото)
|
«Адасқан сөздер» ойыны: белгілі тақырып бойынша керекті сөздерді
таңдап, қиып, қағазға жапсырады
|
Өзін-өзі оқыту, көшбасшылық
|
10м
|
|
Критерийлірді еске түсіреді, қорғау мен бағалауды бақылайды (5-қосымша
-фото )
|
Постерді қорғайды,әңгімелейді, бірін-бірі бағалайды
|
Көшбасшылық
|
5м
|
Бекіту
|
Тақтадағы сөйлемдерді оқытып, жіберілген сөзді қойып жазғызады,
септік жалғауларды табу, дұрыс жауап үшін топтарға ұпай беріп отырады (6-қосымша
)
|
Тақтадан кезекпен сөйлемдерді оқиды, тиісті сөздерді қойып жазады,
септік жалғауларды тауып, белгілейді
|
|
3м
|
Рефлексия
|
Не ұнады? Неге үнады? деген сұрақтарды қойып, стикерлерде
жауапарын жазып, тақтада іліп қою
|
Не ұнады? Неге ұнады? деген сұрақтарға стикерлерге жауап беру,
тақтаға іліп қояды
|
Қалыптастырушы бағалау
|
3м
|
Бағалау
|
Қортытынды шығарады ,бағалау жасайды
|
Оқушылар өз жұмыстарын бағалайды, (7-қосымша ) , бағаларын күнделікке
жазады
|
|
1м
|
1-қосымша
«Сен-
маған,мен-саған» сұрақ-жауап ойыны
Сұрақтар
|
Жауаптар
|
Сен
қайда тұрасың?
|
Ол бай,үлкен,әдемі
|
Астана
қаласының қасында қандай өзен ағады?
|
Ол
Бәйтерек
|
«Медеу»
мұз айдыны қай қалада орналасқан ?
|
14 облыс
бар
|
Астананың
символы -ол не?
|
Ертіс
өзені ағады
|
Қазақстан
қандай мемлекет?
|
Лисаков
қаласында тұрамын
|
Сенің
Отаның- ол не?
|
Ол
Қазақстан Республикасы
|
Қазақстанда
неше
облыс
бар?
|
Алматы
қаласында орналасқан
|
2-қосымша
Сөзжұмбақтар
1.
1-снег
2-озеро
3-ночь
4-гора
5-месяц
2.
1- река
2- снег
3- гора
4- море
5- зима
3.
1-гора
2-лес
3-город
4-озеро
3-қосымша
Тыңдалым:
Менің
атым- Самат. Мен 10 жастамын. Біз Абай ауылында тұрамыз. Ауылда Зайсан
көлі бар. Мен достарыммен жазда көлге барамын, суға шомыламын. Зайсан
көлінде көп балық мекендейді . Әкем демалыста балық аулайды.
Тест:
1.Баланың аты кім?
а- Марат, б- Самат, с- Қанат
2.Бала неше жаста?
а- 10, б- 9 ,с- 11
3.Ауылда қандай
көл бар? а- Тобыл,б- Шолақсай, с- Зайсан
4.Самат
достарымен не істейді? а- шомылады,б- ойнайды,с- оқиды.
5.Көлде нелер
мекендейді? а-балық,б- қоян,с- құстар
6. Саматтың әкесі
демалыста не істейді? а-кітап оқиды, б-балық аулайды,
с- шахмат ойнайды
Тест
жауаптар:
1-б
2-а
3-с
4-а
5-а
6-б
4-қосымша
«Адасқан
сөздер»
Ертіс, Арал,
Алтай,
өте биік, терең,
ұзын, әдемі ,
балалар, адамдар,
қонақтар,
демалады, балық аулайды ,
шомылады, шаңғы тебеді, теңіз , тау,
өзен, ұнайды, жақсы көремін.
Постерлерді
қорғау
5-қосымша
Постерлерді
бағалау
6-қосымша
Тиісті
сөздерді қойып, жазу:
Қазақстан- үлкен ...
Оның әдемі, бай ....
Алатау, Қаратау, Тянь-Шань ... бар.
Ертіс,Тобыл, Ішім, Сырдария ... бар.
Балқаш,Марқакөл, Алакөл ... бар.
Далада түлкі, қасқыр, қоян ....
Орманда гүл,ағаш ....
Керекті сөздер:
(ел, табиғаты,таулары, өзендер, көлдер, мекендейді, өседі)
7-қосымша
Сабақта
өзін-өзі бағалау