- 18.10.2017
- 1387
- 2
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Бекітемін:
САБАҚ: Сүт және сүт өнімдері | Мектеп: №247 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні:19.10 | Мұғалімнің аты-жөні:Ж.Алимова | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП:6 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | Сүт және сүт өнімдерінің құнарлығы мендайындау ерекшелігінтүсіну Сиыр сүтінен жасалатын тағамдар , оларды дайындау жолдарын үйрену. Үйренгендерінкүнделікті тіршілікте пайдалана білу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
сүт және сүттен жасалатын тағамдарды атайды | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
.Сүт тағамдарын дайындай біледі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар орындай алады: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сүттің құрамын анықтап, пайдалылығын зерттейді | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат | Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
белогы-казеин, лактоза, уыз Шалап – көбіне жаз айларында шөл басатын бірден-бір пайдалы сусын. Шұбат – түйе сүтінен ашытылады Қымыз – биенің сүтінен дайындалатын денсаулыққа шипалы әрі жұғымды сусын Балқаймақ – шұңғылдау ыдысқа шикі қаймақ (кілегей) құйылады. Ол баяу жанып жатқан отқа құйылып, бетіне майы шыққанша араластыра отырып пісіріледі Уыз- жаңа төлдеген малдың желініне жиналатын қою сүт | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? Сіз неліктен сүт тағамдарының адамға жұғымды екенін айта аласыз ба? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу: | Макарон өнімдерінен тағам дайындау 2.Бұршақ дәнділерді ата?Бұршақ,үрме бұршақ,ірі бұршақ,соя 3.Дәнді астықтарды ата? Бидай,күріш,сұлы,арпа,жүгері,тары 4.Дәнді дақылдарды ата? Астық дәнділер,бұршақ дәнділер,қарақұмық | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басы | Бүгінгі сабақтың тақырыбын білу үшін мына жұмбақты шешіп көрейік! Жұмбақ жасыру: Бір сусын бар жұртымда, Ішсең уыз ұртымда. Бәрі содан шығады, Ірімшік ,май,құртың да. Сүт –молоко-milk Оқушылар допты лақтыра отырып кезек-кезек сүтке қатысты ырымдар мен тыйым сөздерді айтады. -Сүтті үрлеп ішпейді,майлылығы азаяды. -Сүттен жасалған тағамдарды жерге төгуге болмайды. -Сүт сауатын шелекті құдық басына апаруға болмайды. Құты қашып кетеді. -Түнде тамақ бетін жауып қояды. -Қолды жумай ақты ішпейді. -Жерге төгілген ақты (айран,сүт) басуға болмайды. -Сүт төгілген жерге тұз себеді. 1.Сиыр сауып ішсең-мың күндік, Сойып жесең бір күндік. 2.Айран ішкен құтылады,шелек жалаған тұтылады. 3.Берместің үйінде бесті қымыз тұрады. 4.Қойдың сүті қорғасын. 5.Жылқының сүті -шекер,еті -бал. 6.Жазғы етте жазық жоқ,қымыз аста қасық жоқ. Тыңдалым: Мұғалімтөрт түлік малдарынан алынатын сүт тағамдарының ерекшелімі мен пайдалылығы туралы мәлімет береді. | Сөздікпен парақшалар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы | Жазылым: Сүт өнімдерін құятын ыдыстар туралы жазып алады. СабаШараТорсықМесЗеренБұлқыншақОжау Саба-қымыз құюға арналған,ел ішінде кең таралған кәделі ыдыстардың бірі.Ол жылқы терісінен жасалады. Шара-қымыз құюға арналған ыдыс.Кей жерлерде тегене деп те атайды.Қымызды дастарханға апарғанда сабадан осы шараға құйып апарады.Оның ішіне 10-15литр қымыз сияды.Шараны емен,қайың сияқты қатты,кепкен ағаштардан ойып жасайды. Торсық деп сусын құюға арналған тері ыдыстың местен кішірегін атайды.Бұл да қымыз,айран сияқты сусын құюға ,алып жүруге ыңғайлы ыдыс.Ердің қасына немесе қанжығаға байлай салады.Ол шайқалғанда ішіндегі сусын да араласып,маңызы арта түседі. Мес-қымыз,шұбат,айран тағы басқа сусын құюға және сақтауға арналған тері ыдыс.Ол бітеу сойылған ешкі терісінен жасалады. Зерен-қымыз,шұбат құятын қадірлі ыдыс.Көлемі де ,сырты да шараға ұқсас болады. Бұлқыншақ-сусын құюға арналған тері ыдыс.Оны жылқы терісінен жасайды.Бұлқыншақ ердің қасына ,кереге басына ілуге,жаяудың иығына асуға ыңғайлы ыдыс. Ожау-шарадағы қымызды сапыру,аяққа құю үшін пайдаланады.Мұны да әсемдеп,өрнектеп ұзын сапты етіп ағаштан ойып жасайды. Айтылым.Топпен жұмыс. 3 топ: «қымыз», «шұбат», «құрт» Әр топ өзінің сүт тағамы туралы дайындалу технологиясынанұсқау карта жасап, қорғайды. Дескриптор: - берілгенсүт тағамдарын әзірлеу технологиясын топта талқылайды; - дайындалу технологиясының дұрыстығына көз жеткізу үшін интернет желісін қолданады; - өз идеяларымен салыстырады; - өздерінің сүт тағамдарының әзірлеутехнологиясын жеткізеді. | Ватман, желім, суреттер, мәтін, сөздік | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Соңы | Бекіту:
Сөзжұмбақ 1.Сиырдың, қойдың, ешкінің сүтінен былғап,алынатын май түрі?сарымай 2.Айраннан немесе қайнаған іркіттен дайындалады. Ашыған айранды, қатықты немесе қайнаған құртты кенеп дорбаға құяды да іліп қойып сорғытады. Содан ол өзінен-өзі сүзіліп, сұйығы ағып кетеді.сүзбе 3. Түйе сүтінен ашытылады. Бұл әрі сусын, әрі тағам. Оның емдік қасиеті де бар.шұбат 4.Сүт қосылып дайындалатын,салқындатып ішілетін сусын түрі?көже 5. Ұйытылған сүт. Оны қаймағы алынған сүттен де, қаймағы алынбаған сүттен де ұйытуға болады. Оны сусын ретінде, тағам ретінде де пайдалануға болады.айран 6. Шикі сүттің бетіне жиналатын маңызды қаймағы,сиыр сүтінен алынады.кілегей 7. Сиырдың, қойдың, ешкінің сүтінен қайнатып әзірленетін сүт тағамы.ірімшік 8.Сүттен десерт тамақтар да жасалады.Әсіресе балалардың сүйікті асы.балмұздақ 9.Қымызды ненің сүтінен дайындайды?бие 10.Малдың сүтінен дайындалатын ұзақ уақыт сақтауға арналған тағам.құрт 11.Құрт қайнату үшін сабаға, күбіге жинап ашытқан айран – қатық, шикі сүт. Оны сиырдың, қойдың, ешкінің сүтінен дайындайды.іркіт | сөзжұмбақ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия | «Ойлау бутерброды» 1 қатар – бүгін нені жақсы түсіндіңіз? 2 қатар – өткен сабақпен байланысы бар ма? 3 қатар – нені меңгере алмадыңыз? | Бутерброд суреті, стикер | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пəнаралық байланыс – Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тəрбие элементі). | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үлгірмейтін оқушымен жүмыс: | Тест жауаптары бойынша бағалау. 9-10 балл-5 7-8 балл-4 5-6 бал--3 Енді мына тест сұрақтарын орындайық! 1.Уыз деген не? а.Қой сүтінен ұйытылған қатық түрі ә. Езілген құрт б. жаңа төлдеген малдың алғашқы сүті 2. «Лактоза» деген не? а. сүттің қантыә.сүттің майыб.сүттің көмірсутегі 3. Шұбатты қай түліктің сүтінен әзірлейді? а.сиыр сүтіненә. түйе сүтіненб.бие сүтінен 4. Тамақты дайындамас бұрын ең алдымен нені ескеру? а. техника қауіпсіздігінә. тамақтану мәдениетінб.тазалық-гигиеналық талабын 5. Сүт және сүт тағамдары арқылы адам ағзасына қандай топ дәрумендерін әкеледі? а.А, А1, В,Сә.А,В.С.Дб.А,В,РР,В12 6. Қазақтың ұлттық тағамдарының азпаздық өнерінің ерекшелігі неге байланысты? а.Мал және өндіріс шаруашылығы өте дамыған ә. мал және егін шаруашылығы өте дамыған б. мал және өндіріс шаруашылығы өте дамыған 7. Май қайнатқанда алынатын тұнба?а.тортаә.ұйытқыбмалта 8. Жылқы терісіне жасалатын қымыз құюға арналған ыдыc?а.Сабаә.Тостағанбзерен 9.Қазақтың шоколады деп нені айтады?а.ірімшікә.жентбсарысу 10. Езілген құрта.қатуә.малтабмеңіреу Жауаптары: 1. Б2.А3.Ә4.Б5.Ә6.Ә7.А8.А9.Б10.Ә | Пәнаралық: Биология 6-сынып Денсаулық: сергіту сәті, АҚТ: презентация Тәрбие элементтері:сүт құндылығы туралы әңгімелеу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сəйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім жəне неге? | Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытумен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: 2: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 664 887 материалов в базе
«Трудовое обучение. Технический труд», Гузов В.В.
Тема 4.1. Продукты питания, их состав
Больше материалов по этой темеНастоящий материал опубликован пользователем Алимова Жанат Сагдикызы. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Курс повышения квалификации
180 ч.
Курс повышения квалификации
72 ч.
Мини-курс
4 ч.
Мини-курс
4 ч.