Алдамбергенова Акнур Сериккызы
8 класқа арналған практикалық жұмыс.
Тақырыбы: «Қазақстанның табиғат зоналарына қысқаша сипаттама».
Практикалық жұмыс №5
Тақырыбы: Қазақстанның табиғат зоналарына қысқаша сипаттама.
Мақсаты:
Білімділік: Қазақстанның
табиғат зоналарына сипаттама беру. Атластағы, оқулықтағы карталарды пайдалана
отырып Қазақстанның табиғат зоналарына кешенді салыстырмалы сипаттама беру және
кескін картаға түсіру.
Дамытушылық: Ой - өрістің шығармашылық белсенділігін арттыру,
зерттеушілік қабілетін дамыту; ойын еркін айтып, өз беттерінше шешім қабылдай
білу дағдысын қалыптастыру;
Тәрбиелік: Қазақстанның табиғат зоналарын қорғау, оның
шаруашылықтағы маңыздылығын түсіндіру, экологиялық тәрбие беру.
Сабақтың түрі: практикалық
Көрнекілік құралдар: атлас, кескін карталар, Қазақстанның физикалық
карта, жұмыс дәптер.
Сабақ барысы:
Кезең
|
Мұғалім
әрекеті
|
Оқушылар
әрекеті
|
І
|
Мұғалім оқушылармен амандасып, балалардың
кім-жоғын сұрайды. Сосын оқушылардың сабаққа дайындығын тексереді. Балаларға практикалық жұмыс дәптерлерін таратып береді.
|
Оқушылар мұғаліммен амандасып, сабаққа
дайындалып отырады. Әр балада практикалық жұмыс дәптерлері мен кескін карталары болады.
|
ІІ
|
1-тапсырма. Кесте бойынша Қазақстанның
табиғат зоналарына толық сипаттама беріп, кестеге толтыру.
2-тапсырма. Кез-келген екі табиғат зонасын
алып Венн диаграммасын құру. Ерекшеліктері мен ұқсастықтарын ажыратып жазу.
3-тапсырма. Қалалардың орналасуы бойынша қай
зонада екенін анықтау.
Астана –
Алматы –
Өскемен –
Қызылорда –
Ақтөбе –
Орал –
Шымкент –
Байқоңыр –
Қостанай –
Қарағанды –
4-тапсырма. Табиғат зоналарының алып жатқан
аумағына байланысты дөңгелек диаграмма құрастыру. % - көрсеткіштерін жазу.
5- тапсырма. Кескін картаға Қазақстанның
табиғат зоналарын түсіреді. Қажетті түстермен бояйды.
|
Табиғат зонасы
|
Георга-фиялық орны
|
Клима-ты
|
Топыра-ғы
|
Өсімдігі
|
Жануар-лары
|
Орманды дала
|
|
|
|
|
|
Дала
|
|
|
|
|
|
Шөлейт
|
|
|
|
|
|
Шөл
|
|
|
|
|
|
1-тапсырма. Кестені толтырады.
2-тапсырма. Венн диаграммасын құру.
3- тапсырма. Қалалардың атаулары бойынша қай
зонада орналасқанын табады.
4-тапсырма. Табиғат зоналарының алып жатқан
аумағына байланысты дөңгелек диаграмма құрастыру.
5- тапсырма. Кескін картаға Қазақстанның
табиғат зоналарын түсіреді.
|
ІІІ
|
Жалпы сабақтың кемшіліктері мен
жетістіктерін айтады. Оқушылардың дәптерін жинап алады.
|
Жалпы сабақтың кемшіліктері мен
жетістіктерін мұғаліммен бірге талдайды.
|