МБОУ «Луховицкая средняя общеобразовательная школа
План
– конспект урока английского языка в 5 - м классе по теме"House.
Flat."
( Учитель: Воронина Н.П.)
Тип урока: обобщающий урок.
Цели урока:
Социокультурный
аспект:
-
умение вести беседу по теме;
-ознакомление
с домами, комнатами в современном мире.
Развивающий
аспект:
-
развитие
внимания, памяти, способности к сравнению и сопоставлению речевых единиц, к
анализу, обобщению;
Воспитательный
аспект:
-
формирование потребности и способности понимать образ жизни людей, воспитание
потребности в общении на английском языке в рамках темы, взаимопомощи при
работе в паре и группе, воспитание уважительного отношения к культуре жизни.
Учебный
аспект:
-
совершенствование навыков аудирования, говорения, развитие умения читать с
целью полного понимания текста и с целью извлечения конкретной информации,
Задачи урока:
-
совершенствовать грамматические навыки говорения, навыки по чтению,
монологической и диалогической речи;
-
повысить интерес к изучению иностранного языка.
Оборудование:
Раздаточный
материал;
Доска;
Магнитофон;
Видеоматериалы.
Учебные пособия:
УМК
для 5 класса по учебнику «Спотлайт» Ю.Е. Ваулина, Д.Дули, О.Е. Подоляко
План
урока иностранного языка
№ п.п
|
Этапы
урока
|
Время
(мин)
|
Режим
работы (формы взаимодействия)
|
Педтехнологии
|
I
|
Ход урока
НАЧАЛЬНЫЙ ЭТАП УРОКА
Организационный
момент.
T.
Good
morning boys and girls!
I
am very glad to see you.
Look
at the blackboard!
What date is it today?
Transform cardinal numbers into ordinal
ones! (карточки
с цифрами)
|
3
|
Учитель - ученики
|
|
|
Речевая зарядка
I’d like to know how you are!
Then answer my questions!
What is your name?
What is your surname?
Are a pupil? Are you in the 5th
form?
What form are you in?
Are you in the 5th or in the
6th form?
Where do you live?
Do you live in a flat or in a house?
What floor do you live in?
|
3
|
T - CL
|
Brainstorm
|
|
Формулировка темы.
What
is the theme of our lesson?
What
are we going to speak about?
|
1
|
T
- Cl
|
|
|
Фонетическая зарядка.
Look
at the screen!
What
kinds of rooms are there in the house?
Guess!
The
room we have dinner in? (dinning room)
The
room we sleep in? (bedroom)
The
room we take our coats off? (hall)
The room we cook in? (kitchen)
The
room we watch TV in (living room)
Приложение
1.
-dinning
room
-bedroom
-hall
-kitchen
-living
room
|
3
|
T - Cl
|
Видео технологии
(
Изображение дома)
Игровые технологии
|
|
II. ОСНОВНОЙ
ЭТАП УРОКА А
1)Словарная
работа:
What
kinds of rooms can you see in the pictures?
What
room do like best? Why?
What
pieces of furniture can we see in these rooms? (sofa, table, lamp, TV, video,
sideboard, bookcase, wardrobe, desk, carpet, coffee table, bed, armchair,
cooker, fridge, sink, chairs, mirror)
2)
Аудирование:приложение 2
Контроль понимания: Put the pieces
of furniture in to the room!
3)
Чтение:конкурс на лучшего чтеца:
Приложение
2
|
13
|
Р1,Р2,Р3,Р4,
Р5
Работа в
группах:разда-
точный
матери-ал
Р1,Р2,Р3
|
Коммуникативная
Игровые технологии
|
III
|
Физкультминутка.
|
3
|
T - Cl
|
Здоровьесберегающая
|
IV
V
|
ОСНОВНОЙ
ЭТАП УРОКА
4)Совершенствование
навыков монологической речи
Приложение 1
-Повторение прилагательных для описания комнат,
мебели:
Name
adjectives for describing rooms and furniture! ( nice, cosy, green.., new,
beautiful, different, big, little, dark, light,..)
Name speech patterns: (there is/are, you can see, it is…)
Name the prepositions: (in, on, under, in front of, behind, next to)
ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЙ
ЭТАП УРОКА
1)Подведение
итогов.
Today
we have done a lot of.
What
do you know?
What
can you do?
Приложение 3
2)Оценки Your marks are
…
Our
lesson is over. Good-bye, my friends.
3)Домашнее задание
Look
at the blackboard and write down your home task for the next lesson:
exercise 1,3 page 53
Our
lesson is over. Good-bye, my friends.
|
13
6
|
Работа в
группах:разда-
точный
матери-ал
P1,P2,P3,P4,P5,P6,P7
|
Коммуникативная
Игровая
|
|
|
|
|
|
Приложение 1
Приложение 2
The living-room is the biggest room in our house. It is very light. Our family
often spends time together in the living-room. We watch TV, talk, drink tea,
play board games and do many other things there.
Walls in the living-room are creamy coloured. There is a big painting with
flowers on one of them and a clock on another. There are two big windows with
white lace curtains. The windowsills are wide and there are some potted plants
on them. There is a big dark yellow carpet on the floor. We have got a big
chandelier and two small scones in our living-room.
There is a big sandy coloured sofa in the room. In front of the sofa we have
got a small glass coffee table. There are two cupboards where we keep crystal
tableware, beautiful ststuettes and souvenirs.
Between the cupboards there is a TV stand with a TV set on it. Above the TV set
there are some bookshelves. We keep a keep of books and magazines on the
shelves.
Opposite the cupboards and the TV set there are two soft sandy coloured
armchairs. Between them there is a big potted plant. It is a lemon tree. We
bought it last year, but we have already had the first harvest of lemons.
Приложение 4 дерево