Открытый
урок при ГАОУ ДПО ИРО в 5 классе
Тема:
Еда. Обобщение знаний, умений и навыков.
Задача:
обобщение и систематизация знаний по теме «Еда» во всех видах речевой
деятельности.
Цели:
образовательные:1)освоить во всех видах речевой деятельности изученные
ЛЕ по теме «Еда».
2)научить вести диалог этикетного характера, делая заказ в кафе.
развивающие:1)развивать навыки аудирования и умения
работы с неизвестным текстом.
2)развивать воображение при моделировании ситуаций общения.
воспитательные:1)воспитывать любовь к здоровой пище.
2)воспитывать уважение к праздникам, традициям и обычаям как части
kультуры разных
стран мира.
Оборудование:
ПК ,проектор,экран,презентация по теме(выполненная в Power Point),ватман
с кроссвордом ,раздаточный материал с текстами, картинки,УМК “Spotlight
5”.
Технологии,используемые
на уроке:ИКТ,коллективно-творческая,игровая,приёмы
критического мышления.
План урока:
1.Орг.момент
-Good morning,boys and
girls. I’m glad to see you. How are you today? What’s the date today?
-Look at the board,please
and say what’s the topic of our lesson?(слайд
1)Yes,you are right.Today we are going to revise the topic”Food”.And you are to
do some tasks.
2.Фон.зарядка
-But at first,let’s do
phonetic exercise.Look at the board(слайд
2) and mind the pronunciation of the sound [u].
A cook took a good look
at the cookery book
|
-Will you translate it
and read some times?
3.Реч.зарядка
-Imagine you are young
cooks and you want to make a cake (слайд
3).Do you likes cakes? What do we need for ?(учащиеся
перечисляют
ингредиенты)
-We need some
…eggs,milk,sugar,flour,butter,strawberries.(после
каждого ответа учитель показывает картинки этих продуктов)
-And you can make a cake after doing some tasks.Are you ready to start?(за
каждое выполненное задание учащиеся получают какой-нибудь продукт для торта)
4.Развитие
навыков письма ЛЕ по теме «Food»
-Guess the crossword.
Look at the board and fill in the words to know the key word(слайды
4-13)
(Учащиеся
смотрят
на
картинки
и
вписывают
названия
в
кроссворд)
1)bread
6)apple
2)chocolate
7)tea
3)onion
8)butter
4)cabbage
9)fish
5)grapes
10)potato the key word: Bon appetit
5.Развитие
навыков диалогической речи в рамках темы «Делаем заказ в кафе»
-What does it mean: Bon
appétit?And do you know the other expression of this? Of course “Enjoy your
meal!”And where can you often hear these words?(at a café) (слайд
14)
-Act out your own
dialogue between a customer and the cashier(слайд
15).You may use the text from your textbooks as a model.(учащиеся
разыгрывают
свои
диалоги)
-Well done. Answer the
questions.Is fast food yummy? Is fast food healthy for us?And what is healthy?(слайд
16) Учащиеся перечисляют
полезные
продукты.
6.Активизация
ЛЕ по теме «Healthy food»
-Do you agree with me
that fruit and vegetables are yummy and healthy for us?And your next task for
you is “Fishbone”.Let’s devided into 2 groups and fill in the words on
these fishbones.The first team will write only fruit,the second-vegetables.(команды
получают
на
листочках
«рыбий скелет»
и
должны
заполнить
их.У
каждой
команды
должен
быть
вывод:yummy
and healthy)
7.Релаксация
-Are you tired? Let’s
sing a song “At the supermarket”(ролик
с
песней)
8.Развитие
аудитивных
навыков
-The next task is listening.(слайд
17)Listen very attentively and fill the gaps(запись
включается
2-3 раза и
учащиеся
должны
вставить
слова
вместо
пропусков)
-And now change with your
neighbours and check the answers(слайд
18)
9.Работа
с текстом в рамках страноведческого материала
-You have already known
some harvest festivals around the world.Will you name them?(учащиеся
называют
эти
фестивали)
-And today I want you to
meet with a fantastic festival in Florida-Florida strawberry festival (слайд
19)
-Read the task. I’ll give
you some minutes for it.Let’s check(учащиеся
читают
абзацы
в
правильном
порядке)
(слайды 20-23) .Do you like such festival?
10.Рефлексия
-You did all the tasks
and now you have so nice and delicious cake (слайд
24)
-And our last step of
working is “Sinquan”(cлайд
25 с правилом
составления
синквейна)
Ожидаемый вариант
ответа: Food
Yummy,healthy
Eat,live,drink
I
like to eat
Delicious things
11.Подведение
итогов
-And now let’s sum up. Put
the apples in this basket: a red apple-you know the theme in the best way
a
blue one-you know but doesn’t enough
a
brown one-you don’t know anything
-судя по яблокам
можно сделать вывод на каком уровне дети усвоили данную тему
-I’m very pleased with
your working.Well done! So your marks are the next..
-The lesson is over.Have
a nice day!(слайд 26)