План-конспект урока
английского языка.
Тема: “Мой дом”
Класс: 3 класс,
базовый уровень.
Цель урока:
закрепление полученных лексических и грамматических навыков по теме «My home»,
отработка умений и навыков по их применению.
Задачи:
Образовательная
задача: закрепить пройденный грамматический
материал, а именно, употребление оборота There is/
there are,
продолжать формировать у учащихся навыки общения в рамках речевой ситуации
«Мой дом».
Развивающая
задача: развивать у учащихся навыки
монологической и диалогической речи и умение систематизировать полученные
знания по данной теме.
Воспитательная
задача: воспитывать у учащихся интерес к
английскому языку, уважение к культуре и традициям страны изучаемого языка,
воспитывать умение работать в коллективе и слушать друг друга.
Оборудование: наглядный
материал (карточки звуков, тематические иллюстрации),интерактивная доска,
карточки
Тип
урока: комбинированный.
Педтехнологии: ИКТ,
игровая, здоровьесберегающая.
Методы
и приёмы: аудиовизуальный, репродуктивный, беседа, игра.
Формы
работы: фронтальная, парная, самостоятельная.
Конспект урока
I
Подготовка к восприятию иноязычной речи
1) Приветствие.
1) T: Hello
children!!!How are you today?
P:We
are fine? Thank you!
2) Песня “Good morning”
2
) Организационный момент
T: What day is it today?
P: Today is Monday/Tuesday etc.
T: What date is it today?
P: Today is the lst/2nd/3rd etc of September.
3)Проверка
Д/З
II Основная часть
урока
1)Знакомство с темой и целью
урока
·
Look at this slide. Read after me, please! Посмотрите
на этот слайд. Читайте после меня, пожалуйста! (Дети читают после
учителя хором английские пословицы.) Slide№ 2
East or west – home is best.
My house is my castle.
·
Do you know any Russian proverbs about home / house? (Дети
стараются найти русский эквивалент данных английских пословиц.)
Примерные
ответы:
В
гостях хорошо, а дома лучше.
Дом
как полная чаша.
Мой
дом – моя крепость.
Slide№ 3
2)Лексическая зарядка.
a)You
know many words on our theme. Let`s review them and play a little . (Работа
с магнитными
картинками).
Find the right words to the pictures as quickly as you can.
b)
Look at the picture for a moment and name all the things you can remember.
Now let`s check them.
c)
Let`s see if you know the names of the rooms in the flat. (a living room,
a dinning room, a bedroom, a kitchen, a hall, a bathroom). My favourite room is … . (Ученики называют каждый свою любимую
комнату в доме.) Slide№ 4
3)Развитие навыков чтения
(Ученики по очереди называют слова.)
mirror
/mirǝ/
cupboard
/kΛbǝd/
cooker
/kukǝ/
fridge
/fridʒ/
sofa
/sǝufǝ/
glass
/gla:s/
Игра “Guess the word”: Slide№ 5
- T: There
is a furniture in the house. Here are some pictures. Let’s play the game
“Guess the word”. В доме есть мебель. А здесь есть картинки.
Давайте поиграем в игру «Угадай слово». (Ученики слушают загадки и
заканчивают фразы на английском языке по теме «Мебель».)
- 1.
Весь шкаф посудой занят, а шкаф посудный – сupboard.
- 2.
Вижу много умных глаз. Как стакан назвали? glass
- 3.
Electrical kitchen equipment to keep food and drinks. a fridge
- 4.
We cook with cooker in the
kitchen.
- 5.
Лежу, читаю на софе, пью ароматный кофе, ем шоколад, драже суфле. Диван
английский – sofa.
- 6.
Кряхтя, встаёт с кровати дед, а по-английски кровать – bed.
- 7.
Сел за парту, слышен треск. Парта по-английски – desk.
- 8.
We can put the plates on the table.
- 9.
Да, запомнить я сумею: стул мы называем chair.
- 10.
The chair with arms. an armchair
- 11. Любит в зеркало смотреть Мира:
«Мы с тобою близнецы, зеркало, ты – mirror».
- 12.
A thing that helps us to read when it is dark in the room. a lamp
- 13.
We watch favourite cartoons on it. a TV
- 14.
We can chat, play games, study with it. a computer
4) Физминутка.
Are
you tired? Then let`s do the exersices. Stand up, please. См. VIDEO
5) Повторение грамматики.
Now
let`s review our grammar rule.
. Slide№ 6 You know when we want to point at the place where an
object or a subject is situated, we use the turn There is/ there are.
You should use
there is in singular, when you speak
about one thing, and there are in
plural, when you speak about many things
a)Look at the picture and complete
the sentences: . Slide№ 7
•
There
is a … in the picture.
•
There
are two … in the…
•
There
is a … on the floor.
•
There
is a … at the wall.
•
You
can see a … on the table
•
There
is a ... on the wall.
•
There
is a … at the window.
•
There
is an … at the table.
•
You
can see … in the vase.
There are no … in
the room
b) Now let`s do the exersice, look at the
smart-board and put is or are. . Slide№ 8
1.
There........
a bed in the bedroom.
2.
What........
there on the desk?
3.
On
the wall there .......... two pictures.
4.
There
.........a cat and two dogs in the room.
5.
There
.........three chairs and an armchair in the living room.
6.
How
many books ......... there on the shelf?
7.
........
there a toilet in the flat?
8.
........
there boys in the park?
c) The next exersice: choose and the right
sentence. . Slide№ 9,10
1. a) There is no a
table in the room.
b) There
is no table in the room.
2. a) There are four
computers in the office.
b) There
are no four computers in the office.
3. a) There is
a monster in the picture?
b) Is
there a monster in the picture?
4. a) There
are 2 beds in the bedroom.
b) There
are in the bedroom 2 beds.
5. a) At the
table two chairs.
b) There
are two chairs at the table .
6) Изучение грамматического материала «Множественного число».
- правила добавления окончаний:
- one
glass – two glasses
- one
box – three boxes
- one
shelf – two shelves
- one
dish – two dishes
- one
baby – three babies
- (Учащиеся повторяют особенности написания и
произношения множественного числа существительных, оканчивающихся на -ss,
-x, -f, -sh, -y.)
- Вешаем
корзины с разными окончаниями на доску. Ученики подходят по одному к
доске, тянут карточку с существительным и прикрепляют к нужной корзине.
- (dog,
cat, church, dish, sofa, pencil, pen, box, fox, book, family, fridge, boy,
girl, school, toy, orange, bus, leaf, shelf, wolf, cooker, apple, wife,
mirror, bush, room, flat, lamp)
7) Работа по картинкам. Диалогическая и монологическая речь.
a)
Now
look at the picture and ask each other about the things in this room. Make up
short dialogues. Begin them with Is there...? and What is there...?
-What
is there in the picture?
-There
is a room in the picture.
-Is
there a sofa in the room?
-No,
there isn`t. Is there a bookcase in the room?
-Yes,there
is.
-What is there in the bookcase?
-There
are many books in the bookcase. И т.д.
Can you describe the picture? Look at this
picture and tell us what can you see there. . Slide№ 11, 12
III Заключительная часть
1)
Д/З; учить слова, карточка № 1
2)
Подведение итогов
2.1 Краткий
анализ работы с выставлением оценок:
- T: Good work, children. I’m proud of you today. You are very good
students! You did really very well. That’s my own opinion. So your marks
are the next:
2.2 Завершение
урока:
3. T: My
dear friends! Our lesson is over. Thank you very much for the lesson. Have a
nice day! Stand up, please. Goodbye, my gear children!