Открытое практическое
занятие на тему:
«Cinema».
Тип занятия: практическое
Формы организации учебной деятельности: фронтальная,
индивидуальная, групповая.
Продолжительность занятия: 45 минут
Цель занятия:
Совершенствование
навыков говорения по теме «Cinema».
Задачи занятия:
Образовательные
-
активизировать
лексику по теме «Cinema»;
-
совершенствовать
навык высказывания мнений и мыслей студентов;
-
способствовать
расширению общего кругозора студентов в области кинематографии в англоязычных
странах и России;
-
ознакомить
студентов с результатами творческой деятельности одногруппников;
Развивающие
- развивать
навыки использования грамматических и лексических структур по теме «Cinema»;
-
формировать
потребность и способность осуществления продуктивных речевых действий;
Воспитательные
-
воспитывать интерес к зарубежному и отечественному
кинематографу;
-
совершенствовать умение работать в команде.
Тип урока:
обобщение
и систематизация знаний по теме «Cinema».
Используемые
технологии: технология
мультимедийного обучения.
Методы обучения: коммуникативный, наглядный.
Дидактические
задачи: - формирование
общекультурных компетенций (владение культурой мышления, способность к общению,
анализу, к саморазвитию, восприятию информации, способность анализировать
социально значимые проблемы).
-
формирование профессиональных компетенций (способность применять навыки
говорения, чтения, аудирования для решения поставленных задач).
Оснащение и оборудование: доска, мультимедийный
проектор, компьютер, карточки со словами, песочные часы, презентация урока в MS Office – PowerPoint, раздаточный материал (листы
А3, конверты с материалами для создания афиши).
Литература:
1.
Evans
V., Upstream. Elementary – Newbury: Express Publishing , 2006.
2.
James
Wood, Dictionary of Quotations – New York: Bartbleby, 2009.
3.
Soars
J., New Headway. Pre-Intermediate – Oxford: University Press, 2000.
План занятия
1)
Вводная часть.
1.1.
Организационный момент.
1.2.
Создание проблемной ситуации, постановка цели занятия.
1.3.
Речевая разминка.
2)
Основная часть.
2.1. Обсуждение жанров кино.
2.2. Защита проекта «Cartoons».
2.3. Обсуждение проекта «Cartoons».
2.4. Игра «Guess film».
2.5. Составление сценария по
карточкам.
2.6. Создание афиши. Защита афиши.
Голосование за лучшую афишу.
2.7. Проверка домашнего задания.
Просмотр видеороликов.
2.8. Обсуждение видеороликов.
2.9. Игра «Guess the person or the character».
3)
Заключительный этап.
3.1. Подведение итогов занятия.
3.2. Рефлексия.
Ход занятия
ВВОДНАЯ
ЧАСТЬ ЗАНЯТИЯ
Good morning dear students. How are you today?
Are you ready to start? First of all, I want that you answer my question: Who
knows what date is it today? At first we’ll start with a quotation by Roman
Polanski. Please read it: «Cinema
should make you forget you are sitting in a theater». What do you think about it? Do you agree with it?
Well done!
Today we continue
with our projects about genres. Let’s remember what genres do you know? And
anything about this genres? What films of this genres do you know? What is your
favourite genre?
Now we continue
our work with genres and start with your project about “Cartons”. Girls, start
please.
Thank you. You are
perfect. And now tell me please do you like cartoons? Why? What is your
favourite one? What do you prefer Russian or foreign?
And now let’s
play: “Guess film”. I need one student who will propound a title of the film
and others have to ask questions the answer should be “yes/no”.
Today we try to
become a screen writes. I have some cards with words which you have to use in
your sentences one by one. Let’s start with word - cat.
Ok. It is a good
job. Our script is perfect and now we will be artists. And create our own
posters of the films. I share you for 3 teams and every team will have papers
and envelope with materials. You have to create a poster and title of the film.
And then you have to advertise your films. You have four minutes for this task.
And now we will
vote for best poster. Please likes for the best one in your opinion. Raise your
hearts when you hear about your poster. You can’t vote for your own.
And now check your
home task. We had to create some short stories from the soviet union films.
Let’s start with the first team. Good work. Next team, please.
You are perfect my
dear.
Do you like these
films? What is your favourite Soviet Union film? Why? Who is your favourite
character in this film?
And now we will
play “Alias”. I need one person who will take card with names of actors and
characters and should explain them for your group mates. You will have 30
second for it.
Well done. Good
work
Your work was
perfect. Now I want you to write your home task. It will be presentation about
your favourite film star and speak on “Cinema can help a lot in the field of
education”.
And at the end of
our lesson, let’s say some words about it. Use adjectives which create your feelings
after our lesson.
Today we speak
about films and successful people genres. Remember different genres of films. Thank
you for your work and I wish you to be successful in every situation. The
lesson is over. You may be free. Good-bye.
Приложение
1.