МИНИСТЕРСТВО
ОБРАЗОВАНИЯ И НАУКИ МУРМАНСКОЙ ОБЛАСТИ
ГОСУДАРСТВЕННОЕ
АВТОНОМНОЕ ОБРАЗОВАТЕЛЬНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ МУРМАНСКОЙ ОБЛАСТИ СРЕДНЕГО
ПРОФЕССИОНАЛЬНОГО ОБРАЗОВАНИЯ «КАНДАЛАКШСКИЙ ИНДУСТРИАЛЬНЫЙ
КОЛЛЕДЖ»
(ГАОУ
МО СПО «КИК»)
открытый урок по иностранному языку
«Английский в моей жизни» (English in my life)
Группы:
161-1 «Машинист локомотива
Преподаватель: Пахомова Н.Ю.
2015
Тема
урока: Английский в моей жизни.
(English in my life)
Урок
английского языка с применением методики развития критического мышления при
обучении различным видам речевой деятельности. Применение информационной
технологии, личностно-ориентированного подхода и методики “learning
together”
Цели:
·
формирование
у студентов коммуникативных навыков общения на иностранном языке;
·
формирование культуры общения;
·
расширить кругозор студентов;
·
развивать умение добывать информацию из разных
источников;
·
создать языковую среду, способствующую
возникновению естественной потребности в общении на иностранном языке;
·
воспитание духовно-нравственной культуры
студентов.
Задачи:
·
учить выделять и систематизировать информацию
из прочитанного;
·
Развивать умения и навыки говорения при помощи
ИКТ;
·
Развивать логическое мышление, память,
внимание, умение анализировать и делать выводы;
·
Воспитывать взаимопомощь, ответственность,
сотрудничество при выполнении общей задачи;
·
Обогащение лексического словаря студента;
·
Строить высказывания на иностранном языке с
применением знакомой и новой лексики.
Методы:
·
иллюстранционный метод
·
исследовательский;
·
репродуктивный
·
методика “learning together”
·
дискуссия.
Технологии:
·
сотрудничество;
·
элементы критического мышления;
·
ИКТ;
Формы:
·
коллективная;
·
парная;
·
индивидуальная;
Оборудование:
·
видеозаписи;
·
текст
по теме;
·
мультимедийное
оборудование: компьютер, проектор, интерактивная доска;
·
компьютерные
слайды к уроку (мультимедийная презентация);
·
Программное
обеспечение: Microsoft PowerPoint
·
Сайты:
Ø
http://www.tedpower.co.uk
Ø
www.esldiscussions.com
Ø
pedakademy.ru/konferenciya/127.doc
Ход
урока
Оргмомент.
Teacher: Good
morning guys. Glad to see you.
I Вызов.
Today we are
going to talk about a very actual issue that concerns almost each person
sitting in this classroom. I don’t know what’s your oppinion about today’s
topic but I think that after watching a video I have prepared for you, you will
guess the name of our today’s topic.
Показать
видео-вызов, в результате просмотра студенты путем приема «мозгового штурма»
называют свои идеи по поводу темы.
Teacher: Well... I see that there appeared some ideas. ( the
students guess the topic).
Students: ...
To show a picture with the name of the topic
Teacher: My question is: “Why do we learn English? Not another
language? Why exactly English? Why does it have such a global role? Do you know
anything about the importance of English and the number of people spoken this
language? (постановка проблемной ситуации) Студенты выдвигают свои идеи.
I want you to watch a video devoted to the importance of English.
While watching you are to make up a scheme to depict the importance of English
that will help you later in you topic and answer.
________
ENGLISH _______
________
________
Показываем видео, студенты заполняют первоначальный конспект-опору
по теме.
II Проверка усвоенной информации.
Teacher: So... what information did you get? What is the role of
English?
Students: ....
Teacher: Now let’s make a short notes concerning the prons and
cons of learning English in order to see later what benefits English learning
gives you.
Показать слайд, составляем путем «мозгового штурма» краткий
план-конспект ответа. Когда слова и идеи иссякли, показываем еще одно
информационное видео.
Teacher: Well, guys. I see that you need some additional
information about the numbers and the role of English. Let’s watch
another video. And please, while watching the video make notes in order to fill
in your table. (video 3).
Teacher: Let’s discuss the following questions now. You have to
use your notes for proving you point of view.
The teacher asks the questions:
1. Do you study English just because it’s a compulsory subject or
because you really like it?
2. What is a global role of English?
3. What are the benefits that English learning gives you and in
what way can it help you in the future?
4. Are you satisfied with the way English is taught in our
country?
Teacher: thank you for your active work. And now you have to work
in smack groups of 4 people and you task is to describe an ideal language
learner according to he following criteria. So you have to descuss the point
within your group, make shot notes and then present your opinion on the ideal
language learner for us to make a portrait of that person.
Каждая группа получает карточку с заданием и критериями описания
человека и его качеств для максимального усвоения языка.
Describe
"the good language learner" according to the following criteria:
·
woman or man
·
old or young
·
extrovert or introvert
·
other characteristics
·
habits
·
abilities ( including study skills )
·
motivation and interests
|
После обсуждения в группах, студенты выбирают одного, кто будет
выражать мысли группы. На доске пишут все идеи, которые называют группы,
описывая человека с набором качеств, которые необходимы для успеха в языковом
освоении.
The good language learner should ( be,
have...)
1. ...
2. ...
3. ...
4. ...
5. ...
|
Teacher: Guys, thank you very much for ideals and active work at
the lesson. And my last question. What is the role of English in your life?How
can it help you to get a good job? (студенты отвечают).
Students: ...
III Рефлексия.
Заключительный
этап урока – подведение итогов:
Teacher: Thank you once more for this wonderful lesson. And for
the next lesson your task is to prepare the topic where you have to summirize
all the information you have heard at this lesson. By the way, you have to add
the information about the role of English in your life. May be you have some
pen-pals and English is necessary for you to talk to them, may be there are some
other reasons. So, please, be ready to discuss this topic. And to stay in a
positive spirit let’s watch one more video just for smiling. (смотрят
клип с песней на английском языке).
The lesson is over. Thank you. Good bye.