Тема: Путешествие
Задачи урока.
Образовательные:
- развитие речевых навыков
учащихся;
- активизация употребления
изученной лексики по теме;
- совершенствование навыков
чтения, умения работы в парах;
Развивающие:
- развитие внимания,
воображения, памяти;
- развитие способности к
догадке, коммуникабельности, способности осуществлять репродуктивные и
продуктивные речевые действия;
- расширение кругозора;
- развитие умения оценивать
полученную информацию.
Воспитательные:
- формирование уважения к
культуре других народов и культуре своей страны;
- воспитание культуры
общения.
Технологии: ИКТ, игровые, здоровьесберегающие.
Методы: коммуникативный,
словесно-иллюстративный, репродуктивный, продуктивный.
Тип урока: комбинированный.
Оснащение урока: презентация по теме урока, аудиозаписи к уроку,
карточки с заданиями, музыкальный фрагмент песни на тему «Путешествие»
1. Организационный момент.
Creeting: Good morning, children!
How are you getting on? (We are very well, thank you)
YOU LOOK WONDERFUL TODAY
- You look wonderful today!
- So do you.
You look wonderful today!
- So do you.
- That's nice colour on you!
- Thanks a lot.
- That's nice colour on you!
- Thanks a lot. I am glad you
like it. (традиционное приветствие в начале урока. Жирным
шрифтом - слова учителя)
Активизация фонетических и орфографических
навыков учащихся.
Look at the blackboard and try to guess
the topic of our lesson.
Unscramble the words.
f t g l i h
a l p e n
r a i r t p o
i t c k t
e
h i s p
l u e g g a
(flight, plane, airport, ticket,
ship, luggage)
Учащиеся записывают слова в тетрадь,
затем осуществляют взаимоконтроль данного вида работы в парах. Для проверки
данного задания к доске вызываются несколько учеников по очереди, которые
записывают слова на доске, затем проверяем написанное на доске, а учащиеся
читают данные слова хором и индивидуально.
Отработка произношения слов по теме «Путешествие»
[t]-train, travel,
ticket, tourist
s]-discover, sail,
[aΙ]- fly, arrivals, flight,
find
[l]-luggage, plane,
travelling
[b]-boat, bicycle
[d]-adventure, delay,
departure
Today we’ll continue speaking about
travelling. And today we’ll speak about travelling. We’ll discuss why it is
comfortable or not to travel by different means of transport.
3. Речевая разминка.
Игра «Составь словосочетание».
Цель: формирование лексических
навыков, активизация внимания, памяти.
Учащиеся должны составить
словосочетания со словами по теме «Путешествие», которые были использованы на
предыдущем этапе урока. За каждое правильно составленное словосочетание я даю
учащимся жетоны. В случае затруднения предлагаю варианты на русском языке. В
конце игры ученики подсчитывают жетоны и определяют победителя.
? What is the fastest way of
travelling?
? Do you like to travel by plane?
? Why?
? Is it faster to travel by car
than by plane?
Физкультминутка.
Can you hop like
a rabbit? Can you fly like a bird?
Can you jump
like a frog? Can you swim like a fish?
Can you walk
like a duck? And be still like a good
child,
Can you run
like a dog? As still as you wish?
Answer the questions.
? What places can you see in the
picturе?
? What do you see in the picture?
? What are the people doing?
Read the text
and do the tasks
-
Hello, Don. What are you doing?
-
Hi, Tina. I’m going to buy tickets for the holiday.
-
What means of transport do you prefer, Don?
-
As for me, I like planes. I think they are very fast and comfortable.
-
Don’t you think they are very dangerous, Don?
-
No, I don’t, Tina, they are not more dangerous than a car.
-
Well, Don, I prefer to travel by car.
-
And what do think to travelling by train, Tina?
-
I don’t like trains very much, but my cousin David likes them. He always
meets new friends there.
-
You see, Tina, last summer we travelled by ship along the Volga, but
didn’t like it very much.
-
Did you? Why?
-
Well, the river was not calm and I felt bad, but my younger sister carol
felt wonderful. Now she dreams only about travelling by ship.
-
And does she want to go on holidays by plane?
-
To tell the truth, Tina, it will be her first journey by plane.
-
I hope she’ll like it. Bye, Don. Have a nice journey.
-
Thank you, Tina.
I. Match the parts of the
statements.
Tina
likes to travel by plane
Don
likes to travel by ship
Don’s younger
sister likes to travel by car
Tina’s cousin David Don likes
to travel by train
II. Answer the questions.
1.
What is Don buying?
2.
Who is Don meeting?
3.
What does Don think about travelling by plane?
4.
What does Tina think about travelling by plane?
5.
Where did Don travel last summer?
6.
Who dreams about travelling by ship?
7.
Does Tina prefer to travel by car?
8.
Does Tina like to travel by plane?
Отработка лексики.
Инсценирование диалогов в парах.
Подведение итогов урока
Рефлексия
Today we’ve read the text about
travelling by plane.
What can you say about this kind of
travelling?
What is the fastest / the most
comfortable / the cheapest kind of travelling?