Инфоурок Украинский язык КонспектыКонспект урока по теме "Узагальнення вивченого з теми "Дієслово".

Конспект урока по теме "Узагальнення вивченого з теми "Дієслово".

Скачать материал


Донецька профільна гімназія №122

Узагальнення та систематизація вивченого з теми «Дієслово»

Розробка уроку української мовиE:\Фоны для презентаций\436cfebd3566.png

учитель української мови

та літератури

Бурлака Марія Петрівна

Спеціаліст

стаж роботи: 5 років

Донецьк – 2014

7 клас

Тема: Узагальнення та систематизація вивченого з теми «Дієслово»

Мета: узагальнити та систематизувати з учнями вивчений матеріал з теми «Дієслово», підготуватися до контрольної роботи.

Завдання: навчити учнів застосовувати набуті знання з теми «Дієслово» під

час роботи над вправами;

розвивати вміння працювати в парах, творчо підходити до

виконання завдань;

виховувати любов до слова, почуття поваги до народних звичаїв

та традицій.

Обладнання: роздавальний матеріал, презентація, малюнки.

Тип уроку: узагальнення та систематизації знань.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

1. Налаштування класу на роботу.

Привітання вчителя. Доброго дня! Вітаю вас із початком сьогоднішнього зимового дня. Бажаю, щоб він приніс вам тільки позитивні емоції. Сподіваюся, що після нашого заняття ви матимете гарне враження та піднесений настрій.

Зимові місяці дуже багаті на свята. Які свята знаєте ви? (учні відповідають). Традиційно це – день Святого Миколая (19 грудня), Новий рік, Різдво, день Святого Василя, Водохреща. Але свят значно більше, ніж ви уявляєте. І в давні часи люди знали про них, святкували їх, виконуючи різні традиції та дотримуючись обрядів. 4 грудня відзначалося свято Введення, 7 грудня – Святої великомучениці Катерини, 9 грудня – Георгія Побідоносця, або Юріїв день, 13 грудня будуть відзначати свято Андрія (Калета), а 14 грудня – Наума. Оскільки ми з вами вчимося зараз, вчимося все життя, незважаючи на те, скільки нам років, то мені б хотілося сьогоднішнє заняття пов’язати з іменем пророка Наума, оскільки в давнину вважалося, що саме цей пророк відповідає за знання дітей, саме з цього дня раніше діти починали своє навчання.
Хто знає щось про цього святого? Історія свідчить, що пророк Наум – один з дванадцяти малих пророків, жив у VII столітті до Різдва Христового і родом був з міста Єлкоша, що на півночі Ізраїлю. Він передбачив трагедію міста Ніневії, столиці Ассирійської держави, що була знищена нападами халдеїв, персів і арабів. Існує також версія, що батьківщина пророка – місто, що згадується у Новому Завіті – Капернаум («місто Наума»). Про життя пророка не збереглося жодних достовірних даних, відомо лише те, що він помер у сорокап’ятирічному віці і похований у місті свого народження. 

Пророцтво святого пророка Наума сповнилося майже через століття (за іншими даними, приблизно через сімдесят років). Ніневія впала, а люди на загарбаних нею землях отримали свободу та велику радість. 

У народі цей день вважали сприятливим для початку навчання дитини. Це, у першу чергу, свідчило про відповідне прочитання імені пророка. «Наум – наведе на ум» – звучала давня приказка. Поширеними були такі приказки:

  • Наум наставляє на ум.

  • Батюшка Наум, виведи синка на ум.

  • Прийшов Наум – пора братися за ум.

  • Я не знаю ні "аз", ні "буки" – прийде Наум і змусить до науки.

За народними віруваннями, у ці дні вовки ходити зграями починають. І тільки на Йордана їх розженуть постріли мисливців. Більше про це свято дізнаємося, виконуючи завдання на уроці. (слайд 1).

2. Запис дати та теми уроку (слайд 2).

ІІ. Оголошення теми та мети уроку (слайд 3).

(Колективне визначення завдань уроку).

ІІІ. Актуалізація опорних знань (слайд 4).

Обговорення епіграфа до уроку.

Слово вчителя: Кожен із нас розуміє, що знання в нашому житті дуже необхідні. Спочатку нас навчають батьки, коли нам виповнюється 7 років, ми йдемо до школи. Тут перед нами відкриваються двері до різноманітних наук, саме в школі людина починає замислюватися над своїм майбутнім, над своєю майбутньою професією. Щоб здобути освіту, ми вступаємо до певного навчального закладу, але, отримавши диплом, ми продовжуємо вдосконалювати свої знання, бо доки людина вчиться, доти вона заливається людиною. Вчитися ніколи не пізно, але вчитися треба завжди. Давайте спробуємо прокоментувати епіграф нашого уроку: «Наука – найважливіше, найнеобхідніше та найпрекрасніше, що є в житті людини» (А.П.Чехов). (Учні висловлюють свої міркування).

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

Тема нашого уроку «Узагальнення та систематизація вивченого з теми «Дієслово». Перш ніж почати виконувати практичні завдання я пропоную повторити теоретичні. Ви дуже багато дізналися про дієслово, вчитель вам багато чого пояснював. Давайте повторимо основні правила. Пропоную зазирнути у «чарівну скриньку», де ховаються питання для вас. (учні витягують із коробки запитання та дають на них відповідь). (слайд 5).

V. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.

1. Для того, щоб почати нашу роботу, пропоную виконати вправу «Дошифрувальник» (слайд 6). Перед вами знаходяться аркуші з текстом «14 грудня – день пророка Наума». У цьому тексті пропущені деякі дієслова, які подані нижче в довідці (Додаток №1). Вам необхідно вписати пропущені дієслова, усно визначивши їх час та вид. На виконання цього завдання вам дається 5 хвилин (слайди 7,8).

2. Наступне завдання, над яким ми попрацюємо – розподільний диктант-естафета, який присвячений орфограмі «перехідних/неперехідних дієслів» (слайд 9). Перед вами словосполучення, до складу яких входять дієслова. Вам необхідно їх розподілити на два стовпчики. Якщо ви вірно виконаєте вправу, то з других літер дієслів ви зможете прочитати слова, що пропущені у вислові французького філософа Шарля Монтеск’є: «Треба …, щоб знати хоч трохи» (слайд 10).

Давайте перевіримо, що у вас вийшло (слайд 11). Як ви розумієте вислів, що вийшов? (учні висловлюють власні міркування) (слайд 12).

3. Виконуючи завдання, ви трохи втомилися, тому пропоную трохи відволіктися та зробити фізкультхвилинку. Прошу вас піднятися та повторювати всі рухи за мною (слайд 13).

Фізкультхвилинка:

- Ви втомились?

Саме час – дружно відпочити

І знайому фізхвилинку

В гості запросити.

Ми писали, ми трудились

Наші пальчики втомились

А щоб далі нам писати,

Треба пальці розім'яти.

Руки вгору потягніть

І до сонця підстрибніть!

Всі присядем, встанем враз,

Знов чекає праця нас.

4. Наступна ознака дієслова, яку ми будемо повторювати – дієвідміни (слайд 14). Перед вами будуть малюнки, на яких зображена якась дія. Вам необхідно назвати її, поставивши дієслово в 3 особу множини (вони що роблять?) та записати в зошит, розподіливши за стовпчиками в залежності від дієвідміни дієслова (слайди 15-32).

5. Попередня вправа буде нам необхідна для нашого наступного завдання. Я пропоную попрацювати вам у парах. (слайд 33). Вам необхідно, користуючись словами з попередньої вправи, скласти 3 речення з дієсловами дійсного, умовного та наказового способів (дієслова можна змінювати, ставлячи в необхідну вам форму). Бажано, щоб ці речення були пов’язані з темою «Навчання». На виконання завдання вам дається 5 хвилин. (Учні зачитують свої речення). (слайд 34)



VІ. Підбиття підсумків уроку.

Дякую всім вам за роботу, ви плідно попрацювали, гадаю, що сьогоднішнє заняття допомогло вам узагальнити все відоме про дієслово. Бажаю вам написати контрольну роботу на «відмінно». Чи виконали ми з вами мету уроку, яку ставили перед собою? (відповіді учнів).

Коментування оцінок за урок.

Сподіваюся, що сьогодні ви не тільки повторили, що знали, але й дізналися щось нове. Пропоную повернутися до початку нашого уроку, а саме до обговорення епіграфа. Чи виникли у вас зараз ще якісь думки щодо цього висловлювання в процесі нашого уроку? (відповіді учнів) (слайд 35).

Ви тільки починаєте вчитися, але в кожного є думки щодо того, навіщо вам необхідне навчання. Пропоную завершити наш урок таким завданням: у кожного є аркуш, на якому ви маєте написати одне речення, яке починається словами: «Знання мені необхідні, щоб…». Прошу вас, оголосивши ваше висловлювання, приклеїти аркуш на наше «Дерево знань» (плакат прикріплений на дошці).

VІІ. Інструктаж з домашнього завдання. (слайд 36)

  1. Підготуватися до контрольної роботи з теми «дієслово».

  2. За вибором (в обох варіантах використовуйте дієслова):

  1. Складіть невеликий твір-роздум про освіту ХХІІ століття.

  2. Напишіть лист-послання своїм нащадкам, давши настанови щодо навчання та розказавши про освіту свого часу.



Додаток №1. Вписати пропущені дієслова та визначити їх час і вид.

14 грудня – день пророка Наума

У народі цей день ____________ сприятливим для початку навчання дитини. Це, в першу чергу, ____________про відповідне прочитання імені пророка. «Наум – наведе на ум» - ____________ давня приказка. За народними уявленнями, Наум - покровитель розуму, знань і доброчинства, а тому селяни були переконані: якщо на свято пророка ____________ навчання, то дитина успішніше ___________ знання, __________ розуму.
Хоч згодом терміни початку навчання були переміщені, але в ремісничих цехах і при братствах продовжували давню традицію – майстри __________ собі учнів на свято Наума. Хто не зміг осилити професійних навиків, таких у народі ___________
"партачами", звідси і приказка: "Партача й Наум не наведе на ум". 

Довідка: вважали, називали, свідчило, набирали, засвоїть, почати, набереться, звучала.











Додаток №2. Презентація.

Слайд 1.

hello_html_m4e1b9753.png



Слайд 2.

hello_html_m33eb9138.png

Слайд 3.

hello_html_m29a320a1.png

Слайд 4.

hello_html_7e04a153.png



Слайд 5.

hello_html_2d6b4fed.png

Слайд 6.

hello_html_5742a8bc.png



Слайд 7.

hello_html_5342adf9.png



Слайд 8.

hello_html_m69097fcf.png



Слайд 9.

hello_html_m6e4a477d.png



Слайд 10.

hello_html_a8793fa.png



Слайд 11.

hello_html_m42e3f15.png



Слайд 12.

hello_html_3977db3f.png



Слайд 13.

hello_html_m6c320a08.png



Слайд 14.

hello_html_2b0080d2.png



Слайд 15.

hello_html_m4ba5a781.png



Слайд 16.

hello_html_m3ae31409.png



Слайд 17.

hello_html_7b76107.png



Слайд 18.

hello_html_7a202033.png



Слайд 19.

hello_html_362a3703.png



Слайд 20.

hello_html_me59d28d.png



Слайд 21.

hello_html_1dedb1c1.png



Слайд 22.

hello_html_m5eb49488.png



Слайд 23.

hello_html_3991abc6.png



Слайд 24.

hello_html_4a73f9bd.png



Слайд 25.

hello_html_m69364d24.png



Слайд 26.

hello_html_57f1e7f0.png



Слайд 27.

hello_html_6a51cf09.png



Слайд 28.

hello_html_266edc1e.png



Слайд 29.

hello_html_2ca3225b.png



Слайд 30.

hello_html_262fa5ae.png



Слайд 31.

hello_html_3c3c271d.png



Слайд 32.

hello_html_m8cda0a5.png



Слайд 33.

hello_html_m1e8508be.png



Слайд 34.

hello_html_57d3bef4.png



Слайд 35.

hello_html_m7524b079.png



Слайд 36.

hello_html_38977559.png




Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Конспект урока по теме "Узагальнення вивченого з теми "Дієслово"."

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Бухгалтер

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
