Инфоурок Английский язык КонспектыКонспект урока с применением технологии Сase study.

Конспект урока с применением технологии Сase study.

Скачать материал

Конспект урока с применением  технологии  Сase study.

Предмет: английский язык

Класс : 6

Тема: «Легко ли быть учеником?»

Цель урока:  научить учащихся аргументировано выражать свое мнение по предложенной проблеме, уметь самостоятельно найти выход из проблемной ситуации.

Задачи:

Образовательные:  активизировать знания учащихся по теме; развивать навыки аудирования; совершенствовать навыки поискового чтения с извлечением необходимой информации; совершенствовать навыки неподготовленной монологической речи; развивать навыки письма (умение заполнить таблицу, составить схему).

Развивающие:  развивать навыки ведения дискуссии; формировать навыки творческого  и критического  мышления через обсуждение и презентацию собственного мнения;

Воспитательные:  способствовать формированию плюрализма, пониманию возможности существования нескольких верных точек зрения по одному вопросу.

Формы   обучения:  групповая работа, фронтальная работа, самостоятельная работа.

Форма урока:  урок с применением технологии Case study.

Оборудование:

Технические средства обучения: компьютер, мультимедийный  проектор, экран, видеоролик.

Методическое обеспечение: информационные кейсы, листы ватмана, фломастеры.

 

 

 

 

The theme of the lesson is “ Is it easy to be a pupil?”

Ход урока:

1.      Beginning of the lesson

Teacher: Hello, everybody. I am glad to meet you at the lesson. How are you, students? I hope you are fine. My friends! I hope you will work well and try to speak only English. Don’t be afraid to make mistakes. Today we are going to work with cases. What is a case? A word “Case”  has two meanings in English: the first meaning is “event”, “occasion”, the second- “box”, “bag”.

So, Case study at our lesson means “изучение какого-либо  случая,  проблемы из нашей жизни”.

Well, have a look at the blackboard, please. The theme of the lesson is “Is it easy to be a pupil?” Do you agree with it? Sasha, please. What does school mean for you?

Students give their ideas.

Teacher: Of course, your opinions are different. Today we are going to  discuss the problems, which you have at school and try to find  the best way to solve them.

2.      Introducing the problematic situation of the lesson.

 Teacher: You will watch video, where British students will tell you about their problems. Watch and listen to them. (см. выше) Do you have the same problems?

3.      Analyzing the suggested situations, using case study.

Teacher:  Let’s work in groups of 4-5. Each of you has a case  on the desks. Learn it and do the following tasks.

Task 1. Read the  text,  find the problems out in the text  and name them. Who can tell about them?

Students name the problems from the text.

 Teacher: Now we have named the problems, which you are going to discuss and try to find the solution to them. Choose the situation you’d like to discuss.

Students choose the situations.

Teacher:  Now I  want  you to brainstorm your  ideas on the problem you are going to discuss.

Write down all your ideas, which are associated with the  problem, you have chosen. Use map-minding and felt-tip-pens. Well, what are they? Go to the blackboard and tell about them.

Students brainstorm their ideas.

Teacher: Let’s continue to work in groups. Read the comment made by a  British student. Agree or disagree with him or her?  If you agree,  give your reasons, if disagree, think of your own. Use the information from case study.  While discussing,  fill in the table PMI. (Plus, Minus, Interesting).  I’ll give you 10 minutes to prepare.

Students discuss and fill in their ideas.

Plus

Minus

Interesting

 

 

 

 

 

 

   4        Presentation.  

Teacher:  Your time is up. Listen to the students. Be ready to ask and answer the questions.

Well, do you agree with the students? What is your opinion?

Students speak, ask and answer the questions.

5         Doing project.

You can see colour  sheets of paper on your desks. Take them and do a collage “If I were the Head teacher of Peter’s school I would….”

Read it, please. Whose project is the best?

Could we solve these problems, students?

Students do a collage and then present them.

6         Conclusion.

Dear students, you have worked a lot. Thank you very much. It was very pleasant to listen to you today. What kind of work do you like most of all? What emotions do you feel?

Учащиеся проводят рефлексию.

Homework: write a sinkwein poem.  Key word is «a pupil»

Список литературы, используемый для разработки данного урока:

1.  Метод “case study” как современная технология профессионально-ориентированного обучения.  Долгоруков А.

2. Кейс-технологии в учебном процессе. Ж. «Народное образование» №2, 2009.         Шимутина Е.

3. Учебник английского языка для VI класса «Английский язык с удовольствием» Биболетова М.З., Трубанева Н.Н.

4.  Поурочные планы к учебнику Биболетовой М.З. для VI класса. Изд. «Учитель»

 

                                                                                   

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Конспект урока с применением технологии Сase study."

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Логист

Получите профессию

Копирайтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
