Инфоурок Английский язык КонспектыКонспект урока в по английскому языку "Мое отношение к политике и политикам (11 класс)

Конспект урока в по английскому языку "Мое отношение к политике и политикам (11 класс)

Скачать материал

Урок по английскому языку в 11 классе по теме

«Отношение к политике и политикам»

Учитель английского языка

М.В. Петухова

Цель урока

- развитие навыков проектной деятельности с привлечением различных источников, формирование навыков монологической речи, чтения, перевода на дифференцированном уровне;

- формирование представления о политической системе разных стран, о политических деятелях, об исторических событиях разных стран, формирование представления об идеальном политике;

- использование современных педагогических технологий (технология проектной деятельности, технология дифференцированного обучения, технология кооперативного обучения)  для создания условий, позволяющих каждому обучающемуся  проявлять инициативу, самостоятельность, избирательность в способах  организации учебной деятельности; использование рефлексивного метода обучения для побуждения студентов принимать на себя ответственность за свое учение, сделать обучение иностранному языку более эффективным.

Задачи урока

учебно-практические:

-        расширить представления студентов о политической системе разных стран и ведущих политиках;

-        совершенствовать умения и навыки проектной деятельности;

-        совершенствовать  умения ясно, логично и точно излагать свою точку зрения, строить монологические высказывания, используя адекватные языковые средства;

учебно-познавательные:

-        создавать условия для развития положительной мотивации к учению, стимулировать развитие творческих возможностей обучающихся;

-        развивать способность к самостоятельной информационно-познавательной деятельности;

воспитательные:

-        воспитание патриотизма, любви к своей стране и гордости за страну и президента.

Компетенции

1.Развитие иноязычной коммуникативной компетенции;

2.Социокультурная компетенция - знакомство с политиками широко известными во всем мире; увеличение объема знаний о жизни и деятельности некоторых мировых политиков; формирование умений выделять общее и специфическое;

3.Речевая компетенция - совершенствование коммуникативных умений; умение планировать свое речевое и неречевое поведение; развитие умения вести диалог с обменом мнениями;

4. .Языковая компетенция - систематизация ранее изученного материала; овладение новыми языковыми средствами в соответствии с темой урока; увеличение объема используемых лексических единиц; развитие навыков оперирования языковыми единицами в коммуникативных целях;

5.Учебно-познаватеьная компетенция-развитие общих и специальных учебных умений, позволяющих совершенствовать учебную деятельность по овладению английским языком, удовлетворять с его помощью познавательные интересы в других областях знания.

6.Воспитание гражданской ответственности за свои поступки; развитие способности и готовности к самоопределению студентов.

7. Развитие эмоциональной компетенции как фактора успеха.

 

Оборудование урока: компьютер, проектор, тексты статей, ассоциаграммы, карточки со словами, клей-карандаш (3 штуки), запись классической музыки.

Тип урока: урок «открытия» нового знания

Вид урока: комбинированный урок

Организационные  формы: индивидуальная, групповая, коллективная (фронтальная).

Методы обучения:

-        словесные: беседа;

-        наглядные: мультимедийная презентация;

-        интерактивные: интерактивный диалог;

-        практические: исследовательский, поисковый;

-        методы контроля и самоконтроля: устный контроль, взаимоконтроль.

Планируемые результаты:

а) предметные:

-        осмысление политической системы;

-        осмысление роли политиков в судьбе стран;

-        осмысления исторических фактов, событий, роли личности в истории.

в) личностные:

-        осознание социальной, практической и личностной значимости учебного материала.

Средства обучения:

§  технические:

-        мультимедийный проектор и экран, персональный компьютер;

§  информационно-коммуникационные:

-        компьютерные мультимедийные презентации к уроку:

ü   общая презентация – готовит преподаватель совместно со студентами,

ü    презентации к проектным заданиям – готовят авторы сообщений и проектов;

§  дидактический материал:

-        тексты статей, ассоциаграммы, карточки со словами, лист ватмана (3 штуки), клей-карандаш (3штуки)

 

ХОД УРОКА

 

1.      Организационный момент

Преподаватель приветствует студентов по-английски и отмечает отсутствующих.

T. Good morning. I'm glad to see you.

We continue speaking about policy, political systems & politicians.

Let's brush up our pronunciation to speak English very well. Listen to these words and repeat after me.

Phonetic exercise 1:

q  democracy [dɪˈmɒkrəsi]

q  politics [ˈpɒlətɪks]

q  distribution [ˌdɪstrɪˈbjuːʃn ]

q  politician [ˌpɒləˈtɪʃn ]

q  monarch [ˈmɒnək]

q  parliament [ˈpɑːləmənt ]

q  idea [aɪˈdɪə]

q  ideal [ aɪˈdiːəl]

q  government [ˈɡʌvənmənt ]

q  personality [ˌpɜːsəˈnжləti ]

2.      Активизация знаний. Целеполагание

Учитель предлагает посмотреть на слайды и выполнить три упражнения, используя лексику предыдущего занятия. Учащиеся работают в  3 группах.  Для оценки каждого задания выбирается эксперт из учащихся (3 задания – 3 эксперта), который оценивает быстроту и правильность ответов. (За каждый правильный эксперт дает зелёною карточку… Green means the answer is very good, excellent, the yellow one means the answer is good, the red one means – satisfactory. )

 

Exercise 1:

Your task is to put the letters in the following words in the correct order & translate them. Use your copy-books for writing. Open them, write down the date and class-work.

Let’s check!

 

q  CHBARN( branch)

q  TNEMNREVOG (government)

q  USEHO (house)

q  AWL (law)

q  WERPO (power)

q  CISAB ( basic)

q  CRADECYMO (democracy)

q  EECTL (elect)

q  TERSMINI (minister)

 

      Exercise 2:

The next task is to make sentences with the following words.

a) The idea, democracy, politics, of, plays, role, great, a, in.

 (The idea of democracy plays a great role in politics.)

 

b) Politics, newspapers, the radio, TV, is, on, everywhere, in, the.

 (Politics is everywhere: in the newspapers, on the radio, TV.)

 

c) The distribution, power, the monarch, Parliament, different, of, between, is, and. (The distribution of power between the monarch and Parliament is different.)

  

      Exercise 3:

Now one more task. These questions deal with GB’s political system. From A, B, C, D variants choose the appropriate answer.

1)      Who is at the head of the state in GB?

A)     Monarch;

B)     Prime-minister;

C)    The House of Commons;

D)   The House of Lords.

2. Who is the present monarch in GB?

      A) Prince Charles;

      B) Prince Henry;

      C) Queen Elisabeth I;

      D) Queen Elisabeth II.

3. Who is the present Prime Minister of GB?

   A) Margaret Thatcher

   B) Tony Blair;

   C) John Major;

  D) David Cameron.

4. Choose the real governing body of GB…

   A) The House of Lords;

   B) The House of Common;

   C) Monarch;

   D) Political party.

5. Choose a political party which hasn't ever established in GB.               

   A) Republican party;
   B)Conservative party;
  C)Labour party;
  D)Liberal party

Преподаватель: Как вы уже поняли наше занятие посвящено политике и политикам

 

3. Подготовка к «открытию» нового знания. Формулирование учебной задачи.

Вступительное слово преподавателя.

Teacher: Many people think that in politics much depends on the personality of a politician. So we are going to speak about traits of a politician’s character.

 

Traits of a character: (Let’s work with some new adjectives! Have a look at the screen, please.)

honest - честный

sociable - общительный

gifted - талантливый

ambitious - самолюбивый

consistent - последовательный

eloquent - красноречивый

self-reliant - самоуверенный

ruthless – жестокий, безжалостный

cunning - хитрый

reticent – сдержанный, молчаливый

deceitful - обманчивый

fair - справедливый

patient - терпеливый

courageous –отважный, смелый

reserved - скрытный

industrious -трудолюбивый

hateful –ненавистный, омерзительный

cowardly – трусливый

 

 Now you will work in groups. There are assotsiogrammas and words describing traits of a character on your tables. The first group is to put positive traits of a character in your assotsiogramma, the second group - negative traits of a character and the third group - traits of a politician’s character. I give each group the same list of adjectives.

(Positive traits of a character - honest, sociable, gifted, consistent, eloquent, fair, patient, courageous, industrious)

(Negative traits of a character – cowardly, hateful, reserved, deceitful, ruthless, ambitious)

(Traits of a politician’s character – honest, gifted, consistent, eloquent, fair, patient, courageous, industrious, self-reliant, cunning, reticent)

 

Phrases to be used

—  As far as I know…

—  I suppose…

—  I consider… to be

—  I think…

—  I believe…

—  In my opinion…

 

4. Работа над новой темой («открытие» нового знания)

(На экране высвечиваются портреты таких политических деятелей как:

У. Черчилль, М. Ганди, А. Меркель,  Б. Обама, В. Путин, Елизавета II)

Teacher:  All these personalities made a definite certain contribution in the world’s politics. Lets name them and the countries they represent.  (Учащиеся называют имя политика и страну, которую он представляет по-английски.)

Student: It is Sir Winston Churchill. He was the prime minister of the GB…

 

5.      Включение нового знания в систему имеющихся знаний

Преподаватель: Your home task was to make in groups some portraits of famous politicians you like. Let’s listen.

-          Peter the Great

-          V. Zhirinovskij

-          V. Putin

 

Report №1

Peter I the Great (Peter I)

Peter the Great (Peter I) was the Tsar of Russia, the first Russian Emperor.

Peter was born on 9 June 1672 in Moscow. At the age of 5 years old he began to study. Peter was proclaimed Tsar at the age of 10. He began to rule at the age of 17. From a young age he showed interest in the Sciences and a foreign way of life.


As the first of the Russian tsars Peter I made a long journey to Western Europe. On his return Peter launched a major reform of the Russian state and social order.
Peter used the experience of European countries in the development of  Russian industry, trade and culture. He supervised the construction of the fleet and the establishment of a regular army.


On the initiative of Peter the Great there were opened many schools, Academy of Sciences and was taken the civil alphabet.

In historical science and public opinion there are conflicting estimates as to the personality of Peter the Great and his role in Russian history.

I think that Peter the First was the great politician.

(Teacher: What traits of a character did this person have?

Student: He was gifted, courageous and industrious.)

 

Report №2

Vladimir Zhirinovsky

Vladimir Zhirinovsky is a Russian politician. He is the founder and leader of the Liberal Democratic Party of Russia (LDPR), a vice chairman of the State Duma (Russian Parliament) and a participant in five Russian presidential elections from 1991-2012.

Vladimir is one of the most colorful figures in Russian politics. Most of his statements about other politicians are rather sharp.

Zhirinovsky started his political career in 1988 when he began to take an active part in political meetings and organizations that appeared during the “Glasnost” period under Mikhail Gorbachev. He proved to be an outstanding orator and charismatic leader.

An extraordinary politician, Zhirinovsky is also prominent for his work in social sciences. He is a Doctor of Philosophy and an author of multiple press publications. He is a member of the Academy of Social Sciences and a professor at the Academy of Security Problems. Zhirinovsky was awarded for his “contribution in consolidation of Russian statehood” by the President of Russia.

(Teacher: What traits of a character does this person have?

Student: He is …)

Report №3

 

Vladimir Putin

We want to tell you about Vladimir Vladimirovich Putin. He is the president of the Russian Federation. He was born on the 7th of October 1952 in St. Petersburg. Putin graduated from the faculty of law of the Leningrad State University. In March 1994, he was appointed as the first deputy chairman of the Government of St. Petersburg. Since March 26, 2000 he has been elected the President of the Russia Federation.

Putin is the master of sports in sambo and judo. Besides our president speaks German fluently and speaks English as well.

Putin uses power not for his own needs but for improving the situation in the country. He is able to take non-traditional decisions.

(Teacher: What traits of a character does this person have?

 Student: I think that Vladimir Putin is honest, sociable, kind, hard-working, gifted, ambitious and consistent. Besides, he is patriotic, eloquent, tolerant and self-reliant.)

Exercise: Use the adjectives from our lesson and say: “What traits of a character does this politician have?”

 

 Speaking: ‘A portrait of an ideal politician’.

 

 Teacher: Let’s make a portrait of an ideal politician.

A PORTRAIT OF AN IDEAL POLITICIAN. QUESTIONS:

 

 1. Should it be a man or a woman?

2. What traits of character are useful for a politician? (A politician should be honest…

3. What traits of character are undesirable? (To my mind undesirable traits are as follows…

4. Should he/she know any foreign languages?

5. Have you got an example of a politician to follow? Who are they?

Teacher: Thank you for your answers

 

6.      Домашнее задание

Teacher: Using the words and expressions from our lesson draw a portrait of a politician you would like to see as the head of your state. Thank you for your work, all of you have been industrious and hard-working today. You getmarks.

 

7.      Рефлексия. Подведение итогов учебного занятия

Метод « Поделись эмоциями»

Ученики говорят о своих впечатлениях от урока, выражают эмоции, оценивают свою работу на занятии на английском языке. Для построения высказывания используются опорные слова и выражения и синтаксические конструкции, применяя метод «Поделись эмоциями»

      Описание: Описание: рефлексия.jpg

 

Т. And in conclusion I’d like you to listen to a poem by Rudyard Kipling, the famous English writer and poet. The poem is calledIF’.

(4 студентов читают стихотворение Р.Киплинга «Если»; затем преподаватель читает стихотворение в переводе  М.Лозинского.)

IF…

If you can keep your head when all about you

Are losing theirs and blaming it on you,

If you can trust yourself when all men doubt you

But make allowance for their doubting too;

If you can wait and not be tired of waiting,

Or being lied about, don’t deal in lies,

Or being hated, don’t give way to hating,

And yet don’t look too good, nor talk too wise;

If you can dream-and not make dreams your master;

If you can think-and not make thoughts your aim,

If you can meet with Triumph and Disaster

And treat those two imposters just the same;

If you can feel the unforgiving minute

With sixty seconds’ worth of distance run,

Yours is the Earth and everything that’s in it,

And- which is more- you’ll be a Man, my son.

 

Если

Владей собой среди толпы смятенной,

Тебя клянущей за смятенье всех,

Верь сам в себя наперекор вселенной,

А маловерам отпусти их грех.

Пусть час не пробил, жди, не уставая.

Пусть лгут лжецы, не снисходи до них.

Умей прощать и не кажись, прощая,

Великодушней и мудрей других.

Умей мечтать, не став рабом  мечтанья,

И мыслить, мысли не обожествив,

Равно встречай хвалу и поруганье,

Не забывая, что их голос лжив.

Наполни смыслом каждое мгновенье

Часов и дней неуловимый бег-

Тогда весь мир ты примешь, как владенье,

Тогда, мой сын, ты будешь ЧЕЛОВЕК!

 

Thank you for the lesson!

Our lesson is over.

 You may be free. Goodbye!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Приложение

honest

sociable

gifted

ambitious

consistent

eloquent

self-reliant

ruthless

cunning

reticent

deceitful

fair

patient

courageous

reserved

industrious

hateful

cowardly

kind

patriotic

tolerant

power-loving

disciplined

clever

stupid

nervous

 

 

 

 

 

 

 


Positive traits of a character

 

 

 

 

 

 

 

 


Negative traits

of a character

 

 

 


Traits of a politician’s character

 

 

 

 

22ed.JPG 1ed.JPG

 

4ed.JPG  5ed.JPG

 

                      10ed.JPG

14ed.JPG 17ed.JPG

 

                    24ed.JPG

 

25ed.JPG 26ed.JPG

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Конспект урока в по английскому языку "Мое отношение к политике и политикам (11 класс)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Семейный психолог

Получите профессию

Копирайтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
