Сабақтың тақырыбы: Ұлттық cпорт ойыны
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Қазақтың ұлттық ойындарына тоқталу.
Көкпар ойыны туралы мәлімет беру;сөздік қорларын молайта отырып,олардың өз
ойларын жеткізе білуге үйрету.
Дамытушылық: өз ойларын сұрақтар арқылы жеткізе
білуге баулу,сөйлеу мәдениетін дамыту.
Тәрбиелілік: ұлттық құндылықтарымызды дәріптеу
арқылы қазақ тіліне деген қызығушылықтарын арттыру, адамгершілік
біліктіліктерін жетілдіру.
Сабақтың әдісі: сұрақ- жауап, әңгімелеу,
ойындар.
Cабақтың түрі: сайыс сабақ
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта,
асықтар, ұлттық ойындар суреттері,сандық,ноутбуктар
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Амандасу
Оқушылар топқа бөлініп отырады.
Келесі кезекте топтар өздерін таныстырады.
І топ Топтың аты- «Көкпар ».Ұранымыз: «Талапты
ерге-нұр жауар». «Көкпар»-ұлттық ойын түрі.
ІІ топ Топтың аты- «Тұлпар ».Ұранымыз: « Хас
жүйрікте мін болмас!». Тұлпар төрт түлік малға жататын ,жүйрік ат.
Мұғалім :Балалар үйге қандай тапсырма берілді?
Асық санына байланысты оқушыларды бағалау
8 ‹ 5
7-6 ‹ 4
5 ‹3
III Жаңа сабақты қалыптастыру (бейнероликті
көру)
Сабақтың тақырыбы қандай екен.
Ұлттық спорт түрлері
1.Қазақ халқының тұрмысы, салт - дәстүрі,
ойындары немен байланысты?
2.Олар жануарлардың нелерін пайдаланды?
3.Ұлттық ойындардың қандай түрлері бар?
Жаңа сөздермен танысу
IV. сөздік жұмыс
а) жаңа сөздер
Көкпар –национальная спортивная игра,скачки с
козлом
Серке – туща козла
Күш-жігер -сила
Төзімділік - терпеливость
Батылдық - мужество
Ептілік - ловкость
Қазандық - котел
Салым - очко
ә) сөздердің дұрыс дыбысталуына көңіл бөлу.
б) сөздермен сөз тіркестерін, сөйлем құру.
Ереже:грамматикалық тапсырма: 6-тапсырма:Мекен
үстеу (наречие места) обозначает место, в котором совершается действие или
указывает направление движения предметов и отвечает на вопросы қайда? (где?
куда?), қайдан? (откуда?).
Мысалы: жоғары (наверху), төмен (внизу), алда
(впереди), алға (вперед), артта (позади), ілгері (впереди), кейін (после).
Мектеп біздің үйден алыс (школа от нашего дома
далеко).Орман көлге жақын (лес вблизи озера).Дүкен үйдің артында (магазин
находится позади дома).
Оқулықпен жұмыс 1-тапсырма: Топтық жұмыс :
«Ұлттық спорт ойыны» сөз тіркесіне ассоциативтік қатар құрыңдар ()Оқулық,
215-бет
2-тапсырма: Ұлттық ойын деген не ? Оқушылармен
талқулау , аударма.
ә) мәтіндегі сөйлемдерге сұрақ қою.
3-тапсырма: (216-БЕТ) Жаңа сөз тіркестерінің
мағынасын түсініп, сөйлем құрау
4-тапсырма: Мәтінмен жұмыс
Оқушылар 2 сөйлемнен оқып, мәтінде түсіне
отырып, аударады, мұғалім жетекшілігімен
5-тапсырма. Айтылым. Сұрақтаға жауап беру:
VI. Ұлттық ойындарды ойнау.
1.«Арқан тартыс»(Білім тартысы) ойынын ойнау.
Екі топқа шашыраңқы сөздерден сөйлемдер құрау
тапсырмасы беріледі.
Тұлпар тобы: 1) Айгүл ,ойнайды,жақсы,тоғызқұмалақ,ойынын
2) Жарысы,наурыз, болды,мерекесінде,ат
3) Біздің ,балалары,ауылдың,асықты,ойнайды,жақсы
Көкпар тобы: 1) Мен «Көкпар»
теледидардан,көрдім,ойынын
2) Досанның ,бірінші,бәйгеден,аты,алды,орын
3) Ойындары,көп,ұлттық,қазақтың,өте.
“Бәйге”ойынын ойнаймыз.Бұл тапсырмада ұлттық
ойындарға байланысты сұрақтар қойылады. Бұл қандай ойын ?
1....- екі балуан бір-бірімен жекпе-жекке
шығады.
2....Ойын тақ сандар мен жұп сандардың өзара
тартысына құрылған.
3...-алаң ортасынан көлденең сызық сызылады,ұзын
жіп немесе арқан керек.
4.... – бұл –елдің сыртында әткеншек құрып,өлең
айту.
5....-ойынға 4-5 бала қатысады.Ойынға 10 асық
алынады.
6.... – қыз бен жігіт аттың үстінде
отырып,бірін-бірін қуады.
7.... –жігіттер мен қыздар түнде
жиналып,ойналатын ойын түрі.
8.... –белгіленген қашықтықта үш-төот жерге
шүберекке оралып күміс немесе теңге тасталынады.Ойыншылар шауып келе
жатып,шүберекті алу керек
Сергіту сәті
Шынықтырып денені «Қара жорға » билейік
7-тапсырма: Тақтамен жұмыс
Оқушылар бір-бірден тақтаға шығып, оқылған
мәтінде граммтикалық ережемен ұштастырады, яғни мәтіннен мекен үстеулерін сұрақ
қою арқылы тауып жазады.
Жеке өзіндік үлестірмелік тапсырмалар.
9-тапсырма: 1-оқушы:Интербелсенді тақтамен
жұмыс.
Берілген сөйлемдерден мекен үстеуді тауып,
синтаксистік талдау жасайды..
1.Сыртқа Толғанай шықты. 2.Ішінен қалпақ киіп
біреуі ілгері шықты .3.Жалғыз аяқ жолмен мен алда, ол артта, ауылға қарай
төтелеп жүріп келеміз. 278-жаттығу. Мекен үстеулерді тауып, тіркескен сөзімен
жазу.
Оқушылар дәптерге орындайды.
Сабақты бекіту кезеңі.
2-оқушы:Шығармашылық диктант жазу. Берілген
сөздерді керекті сөздермен тіркестіріп жазады.
Төмен, жоғары,аласа —көтерілді, түсті,
орналасқан.
Алда, артта, жанында—қалды, болады, келеді.
Жан-жаққа, еңіске қарай – құлдилап барады, шаба
жөнелді.
3-оқушы:Семантикалық картамен жұмыс. Үстеудің
мағыналық түрлерін ажырату.
Сөздер: мекен мезгіл
Ертең, Ауылдан, Бұл тұста, Биыл, Әлгінде,
Кешқұрым, Қарсыдан
Оқушылар дәптерге орындайды.
VIІ. Ой қорыту: Бүгінгі сабақта не білдім? Не
үйрендім?
VIІІ. Үйге тапсырма:8-тапсырма, 217-бет
ІХ. Бағалау
8-кл
1-тапсырма. Тұлпар тобы: 1) Айгүл
,ойнайды,жақсы,тоғызқұмалақ,ойынын
2) Жарысы,наурыз, болды,мерекесінде,ат
3) Біздің ,балалары,ауылдың,асықты,ойнайды,жақсы
Көкпар тобы: 1) Мен «Көкпар»
теледидардан,көрдім,ойынын
2) Досанның ,бірінші,бәйгеден,аты,алды,орын
3) Ойындары,көп,ұлттық,қазақтың,өте.
2)“Бәйге”ойынын ойнаймыз.Бұл тапсырмада ұлттық
ойындарға байланысты сұрақтар қойылады. Бұл қандай ойын ?
1....- екі балуан бір-бірімен жекпе-жекке
шығады.
2....Ойын тақ сандар мен жұп сандардың өзара
тартысына құрылған.
3...-алаң ортасынан көлденең сызық сызылады,ұзын
жіп немесе арқан керек.
4.... – бұл –елдің сыртында әткеншек құрып,өлең
айту.
5....-ойынға 4-5 бала қатысады.Ойынға 10 асық
алынады.
6.... – қыз бен жігіт аттың үстінде
отырып,бірін-бірін қуады.
7.... –жігіттер мен қыздар түнде
жиналып,ойналатын ойын түрі.
8.... –белгіленген қашықтықта үш-төот жерге
шүберекке оралып күміс немесе теңге тасталынады.Ойыншылар шауып келе
жатып,шүберекті алу керек
9-тапсырма:
Берілген сөйлемдерден мекен үстеуді тауып,
синтаксистік талдау жасайды..
1.Сыртқа Толғанай шықты. 2.Ішінен қалпақ киіп
біреуі ілгері шықты .3.Жалғыз аяқ жолмен мен алда, ол артта, ауылға қарай
төтелеп жүріп келеміз. 278-жаттығу. Мекен үстеулерді тауып, тіркескен сөзімен
жазу.
10-тапсырма:сөздерді керекті сөздермен
тіркестіріп жазады.
Төмен, жоғары,аласа —көтерілді, түсті,
орналасқан.
Алда, артта, жанында—қалды, болады, келеді.
Жан-жаққа, еңіске қарай – құлдилап барады, шаба
жөнелді.
11-тапсырма : Үстеудің мағыналық түрлерін
ажырату.
Сөздер: мекен мезгіл
Ертең, Ауылдан, Бұл тұста, Биыл, Әлгінде,
Кешқұрым, Қарсыдан, жазғытұры, қаладан, алыста, кешке. Тәрбие.орг сайтынан
8-СЫНЫП САБАҚ ЖОСПАРЫ Қазақ тілінен ашық сабақтар материалды тегін жүктеп сабақ
барысында қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org сайтының
әкімшілігі жауапты емес