Инфоурок Естествознание Другие методич. материалы"Күшті қалай өлшейміз?" Жаратылыстану 2-сынып

"Күшті қалай өлшейміз?" Жаратылыстану 2-сынып

Скачать материал

  Пәні:  жаратылыстану

 Мұғалімнің аты-жөні : Омирханова Ж

Күні:

 Сынып: 2А

 

Сабақ тақырыбы

 

Күш және қозғалыс

Тақырып:Күшті қалай өлшеуге болады?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу)

  2.5.1.3 қозғалысты туындататын күштерді зерттеу;

   2.1.2.6 тәжірибенің негізгі белгілерін (мақсат, гипотеза, ресурстар,  жоспар, мерзім, нәтиже) анықтау

 2.1.2.7 Тәжірибе жүргізу және нәтижелерін кесте түрінде келтіру

Сабақ мақсаттары

1.                   қозғалысты туындататын күштерді зерттейді

2.                   тәжірибенің негізгі белгілерін (мақсат, гипотеза, ресурстар, жоспар, мерзім, нәтиже) анықтайды.

3.                   тәжірибе жүргізу және нәтижелерін кесте түрінде келтіреді

Бағалау критерилері

Қ  қозғалыс туындататын күштерді зерттеу;

•    тәжірибенің басты белгілерін анықтау (мақсат, болжам, ресурстар, жоспар,    мерзім, нәтиже).

Сөздік қор

күш

Құндылықтарды дарыту

Ұжымда топтық ,жұптық жұмыс барысында досының сөзін тыңдауға пікір алмаса білуге үйрету.

Алдыңғы меңгерілген білім

Жылдамдықты өлшеу

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

 

Ресурс тар  

Сабақтың басы

 

Ұйымдастыру.  (Ұ) Психологиялық дайындық

Біз бақытты баламыз                    Ойнап күліп аламыз
Жетілсін деп санамыз               Оқып білім аламыз

Өткенді пысықтау сұрақтары  «Қалам ортаға » әдісі

-Жылдамдық дегеніміз не?

-Жер бетіндегі ең жылдам жүгіретін аң?

Қозғалатын денелердің бәрінің жылдамдығы бірдей болуы мүмкін бе?

-Қозғалмайтын дененің жылдамдығы қанша болады?

Кіріспе тапсырма

 1.Сендерді күшті деп айтуға бола ма?

  -Қолдарыңда күш бар ма? Ермексаз текшесінен шар жасауды ұсыну. Оқушылардың назарын ермексаз пішінінің бастапқыда қандай болғанына, оған әсер еткеннен кейін қандай пішінге түскеніне аудару.

  - Алғашында текше болған, кейін шарға айналды – пішіні өзгерді.

 Ағаш (немесе ермексаз) текшемен осылай жасай аламыз ба? Неліктен?

 -Текшені шарға айналдыруды қалай жүзеге асырдық? (күш жұмсадық)

- Ендеше біз бүгін күш туралы өтеміз

 2. Смарт мақсатын   «Үміт ағашына» қойғызу

Үйренемін   зерттеймін   тәжірибе алмасамын

 

 

 

Сабақ ортасы 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

 

 

   Аулада.

Суретке назар аударыңыздар.

-          Адамдар мен жануарлар заттарға немесе нысандарға қалай әсер ете алады? (Итереді және тартады.)

-          Суретте заттарды кім итеріп жатыр?

-          Кім тартып жатыр?

Иттің қожайыны оның әсерінен нені өзгертті? (Қозғалыс бағытын.)

  -Доп жерде жатқан, оны тепті.

 Не өзгерді? (Жылдамдық.)

-          Футболшылар допты тепкенде неліктен ол қақпаға түсе бермейді? (Допты қарсыластар ұстап алып, бағытын өзгертіп жіберуі мүмкін.)»

 

Тақтаға «жылдамдықтың өзгеруі», «бағыттың өзгеруі» деп жазу.

Денеде бұл өзгерістер қашан болады?

-          Денеге сырттан әсер болған кезде.)

-          Денеге ненің көмегімен әсер етеді? (Күштің көмегімен.) Денеге үлкен күшпен әсер еткен кезде жылдамдық пен бағыт қатты өзгереді.

    

Оқушыларға күштің әсер етуінен кейін жылдамдықтың өзгеруі туралы мысалдар ойлап табуды ұсыныңыз. (Шана қозғалыссыз тұр. Оның жылдамдығы нөлге тең. Әсер еткен соң шана сырғанай бастады, оның жылдамдығы пайда болады.)

-          Адамдар және жануарлар заттар мен нысандарды қозғалту үшін не істейді?

Олар тез немесе баяу қозғалуы үшін не істеу керек?

 

Затты немесе нысанды тартқанда не итергенде адам оған күш жұмсайды.

Ал оның жылдамдығын өзгерту керек болса, қатты

Немесе жай тарту не итеру қажет.

 Күш – денелердің бір-біріне әсерін сипаттайтын физикалық шама. Сол әсердің нәтижесінде дененің жылдамдығы өзгереді. Демек, күшті қозғалыс жылдамдығының өзгеру себебі ретінде қарастыруға болады.

 

(Т) Зертте.   

Зерттеу жұмысын жүргізу бойынша нұсқаулық

  Допты үстел үстімен баяу домалату.

• Үстел ортасына жеткенде, допты басқа бағытқа қолмен итеріп жіберу.

• Қозғалыстың қалай өзгергенін бақылау.

• Допты қарама-қарсы бағытқа қолмен итеріп жіберу.

• Қозғалыстың қалай өзгергенін бақылау.

 

 Зертте.   2

• Үстелдің үстіне сызғышты қою, оны бір шетінен итеру.

• Сызғыштың қалай қозғалатынын бақылау.

• Үстелдің үстіне сызғышты қою, оны орта шенінен итеру.

• Сызғыштың қалай қозғалатынын бақылау.                                            Траекторияларды  дәптеріне сызу. Салыстыру.

 . Қорытындыкүш әсерінің нәтижесі оның бағыты мен түсу орнына байланысты  

    

Күш әсерінің нәтижесі

Оқушыларға тағы да ермексазбен жұмысты ұсыну.. Ермексаздың несі өзгерді? (Пішіні.)  Пішін қашан өзгерді?

(Қолдың күші әсер еткенде.) Резеңкені созғанда, не өзгерді?. (Өлшем.)

  Қорытынды:  күштің әсерінен зат немесе нысан пішіні мен өлшемін өзгертуі мүмкін  

Топтық жұмыс

1-топ Доптың суреті    2-топ: Гантель     3-топ сурет

Әр суретте заттарда қандай өзгерістер болғанын сұрау. (Пішіннің, өлшемнің, бағыттың және жылдамдықтың өзгеруі.) Жұп ішінде әр нұсқаға өз мысалын ойлап табуын сұрау.

 

(Ұ)«Шалқан» ертегісін еске  түсірейік.

-Неліктен атасы жалғыз өзі шалқанды тартып шығара алмады?

 Шалқанды қашан тартып шығара алды? (Барлығы бірге тартқан кезде.)

Бұл кезде не өзгерді? (Күш көбейді.)

Бұл Су құйылған құтыларды бір қолымен  көтерту

-Неге көтере алмады?

-Құтыларды көтеру үшін бізге не керек?

 ертегіде күштің қандай қасиеті көрінеді? (Күшті біріктіруге болады.)

Топтық жүмыс                                                                                                              1-топ    Оқушыларға бірнеше адамның күшін біріктіру қажет болған сәттер туралы өмірден мысалдар келтіруін сұрау. (Ауыр шкафты көтеру үшін, автомобильді қозғау үшін.)                                                                                                      2-топ   . Спорттың қай түрінде ең күшті спортшылар бар?                                                   3-топ   Жануарлар  әлемінде  ең күштілер қайсысы?

Құмырсқаның  Өзінен 50 есе ауыр жүкті, піл бір жарым есе, горилла Төрт есе ауыр жүкті көтере алатынын айтып беріңіз.

 Ойлан.

-          Адам мен жануардан басқа ненің Заттарды итеріп немесе тарта алады?

-          Табиғат құбылыстары затты орнынан қозғай ала ма? (Жел, ағын су.) Оқушылар жауап беруге қиналса, суреттерді көрсетіңіз (жіпке ілінген киімдер желбіреп тұр, зырылдауық ойыншық желмен айналып тұр, желдиірмен қанаттары, қайық тау өзенінің ағысымен жүзіп келеді.)

Оқулық:

Жануар лар тура лы энци клопедияла

ермексаз

жалпақ

резеңке таспа немесе серіп пе (парта саны на қарай)

 доп (кішкентай);

 су құйылған пластикалыққұты лар (екі литр лік)..

 

\

Үй тапсырмасы

 .Кері байланыс: Смайликтер

 Энциклопедиялардан  интернеттен күшті жануарлар туралы ақпарат табу

 

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін  тексеру жоспарыңыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Дифференциация іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың дербес қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде көрінуі мүмкін.

Дифференциация уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез келген кезеңінде қолданыла алады

«Күш әсерінің нәтижесі»

тапсырмасыдифференциациялық тапсырма ретінде ұсынылады.

 

Зерттеу жұмысының алдында бұл тәжірибенің не үшін қажет екені, нәтиженің қандай болатыны туралы болжамдарымен бөлісуін сұраңыз. «Доптың жылдамдығы өзгере ме? Бұл бірінші байқап көргенде қалай жүзеге асады? Екіншіде ше?» деп сұраңыз. «Тәжірибе өткізіп болған соң, нәтижелер болжамға сай болды ма?» деп сұрақ қойыңыз. Сызғыш бірінші жағдайда қандай траектория бойынша қозғалды? (Шеңбер бойымен.) Екінші жағдайда?. (Түзу.) Траектория күштің түсу нүктесіне тәуелді бола ма екен? (Иә, тәуелді.) Осылайша оқушылар бақылаудың басты белгілерін анықтау дағдыларын дамытады (мақсат, нысан, жоспар, мерзім, нәтиже).

 

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді  іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта

Қауіпсіздік техникасының ережелерінен қолданатын тармақтар

Сергіту сәттерін ұйымдастыру 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ""Күшті қалай өлшейміз?" Жаратылыстану 2-сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Карьерный консультант

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
