Ұзақ мерзімді
жоспар тарауы: 7.2A. Есептерді
электрондық кестелердің көмегімен шешу
|
Мектеп: Ғани
Мұратбаев
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Кульбаева Д.Т.
|
Сынып: 7
|
Қатысушылар
саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақ тақырыбы
|
Шартты форматтау
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
7.2.2.4. электрондық кестеде
шартты форматтауды пайдалану
|
Сабақ мақсаты
|
электрондық кестеде шартты
форматтауды пайдалану
|
Сәттілік
критерийі
|
Шартты форматтауды ….. қөмегімен қолдана
алады
·
Ұяшықтықтарды
белгілеу ережесімен
·
Мәннің
соңғы және бастапқыларын тағдау ережесі
·
Гистограммалар
·
Түсті
шкалалар
·
Белгілер
жинағы
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге тән
лексика және терминология.
кесте, ұяшық, қатар, баған, парақ,
формула, диаграмма, шартты форматтау
Диалогтар мен
жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:
-
Міндетті
шешу үшін біз… пайдаландық, себебі …
-
Деректерді
бейнелі көрсеу үшін … болады.
-
Диаграмма
құру үшін алдымен …, содан кейін …
|
Құндылықтарға
баулу
|
Бір
біріне деген сыйластық, жұптық жұмыс, өзара көмек
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Математика
|
Алдын ала білім
|
Мәтіндік процессордағы кестелер
,электрондық
кесте элементтерін форматтау, кестелердің
автоматты түрде толтырылуы
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған қызмет
|
Ресурстар
|
Сабақ
басы
0-4 мин.
|
(W) Амандасу, жоқ оқушыларды белгілеу. .
Ассоциация көмегімен сабақ тақырыбын атауға сұраймын. (Слайд 1). Сабақ тақырыбын көрсетемін, сабақ мақсаттары мен критерийлерімен таныстырамын.
|
Журнал, интерактивтік тақта.
Презентация, Слайд 1-3
|
5-15
мин.
|
(W)
Microsoft Excel кестесінде деректердің талдауын қалай жасауға болатының
сұраймын. . Қандай әдістермен оны жасауға болатындығын талқылаймыз
Содан
кейін Excelде деректердің талдауын жасаудың бәрнеше нұсқасын қсынамын.
Бірінші
нұсқа.
Excel-дегі
сүзгіш пен сұрыптама көмегімен деректерді талдаудың қарапайым нұсқасын
жасауға болады.
Екінші
нұсқа.
Кестедегі
сандарды график пен диаграммада талдау жеңілірек.
Үшінші
нұсқа.
Шартты форматтау – бұл шарттан
шығатын ұяшықтардың безендіру мүмкіндігі.
Excel шартты форматтау арқылы әр
түрлі деректерді белгілеуге болады – бірдей, әр түрлі, толтырылған немесе бос
ұяшықтарды белгілеу, біздің шарттымыз бойынша деректері бар ұяшықтар (көбірек,
азырақ, «иа», «жоқ»), т.б.
|
Презентация
Слайд 4
Слайд 5-6
Слайд 7
Слайд 8-9
|
Сабақ
ортасы
15-25 мин.
|
(I) оқушыларға прақтикалық жұмысты орындауға тапсырма беремін
Жұмысты орындау барысында оқушыларда сұрақтар туып жатса оған жауап беремін, жағдайға қарап, оларға жетелеуші сұрақтар қоямын.
|
Қосымша 1
|
26 -
27 мин
|
(W) Физминутка
|
https://www.youtube.com/watch?v=SAWr-KZhD0E
|
28-37
мин
|
Оқушылар практикалық жұмысты
орындауды жалғастырады
|
Қосымша 1
|
Сабақ
соңы
|
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
- нені білді, нені үйренді
- не түсініксіз қалды
- немен жұмыс жасау қажет
|
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Практикалық жұмысты орындау кезінде әрбір оқушыға көмек беремін. Икемі
жоғары оқушылар практикалық жұмыстың көп бөлігін жасауға тиіс.
|
Оқушылардың сабақтың әртүрлі
кезеңдерінде түсінуі: сабақ барысында жаңа тақырыпбты түсіндіруі кезінде,
компьютер алдында практикалық жұмысты орындау кезінде. Оқушы оқушылар жауабын
мақтайды, басқа оқушыларға толық емес жауаптарды толықтыруға мүмкіндік
береді.
|
эргономика мен еңбекті сақтаудың
ережелері Физминутка
https://www.youtube.com/watch?v=SAWr-KZhD0E
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ
мақсаттары/оқу мақсаттары шынайы болды ма?
Барлық оқушылар
ОМ-на жетті мен?
Егер жетпесе,
неліктен?
Сабақта саралау
дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың
уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан
қандай шегінулер болды және неліктен?
|
Осы тарауды
сабақ туралы ойлау үшін пайдаланыңыз. Сіздің сабағыңыз туралы ең маңызды
сұрақтарға сол бағанда жауап беріңіз.
|
|
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай
екі аспектісі жақсы өтті (оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты
жақсартуға не жәрдемдесер еді (оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ кезінде
мен сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені
анықтадым, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|