Күні:8.04.2015ж
Сыныбы:8«в»
Пәні:қазақ әдебиеті
Тақырыбы:М.Мақатаев«Өмір сүрейік алмасып» өлеңі
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Мұқағали ақынның өмір жолын баяндап оқыту.Оқушылар Мұқағали Мақатаевтың
шығармашылығымен тереңірек танысады, ақын өлеңдерін түсіне біледі.Ақынды
қайталанбас тұлға ретінде қабылдайды.
Дамытушылық:Оқушының бойында поэзияға,мемлекеттік тілге деген
сүйіспеншілікті оятып, мәнерлеп оқу қабілетін дамыту.Оқушыларды өз ойын еркін
айтуға дағдыландыру,тақырып бойынша тілдерін дамыту.
Тәрбиелік: Мұқағали Мақатаевтың шығармаларын сүйіп,қастерлеуге,түсініп талдай
білуге,өлеңнің мазмұны мен мәнін оқушы бойына сіңіру. Өнер адамдарын, өнерді
құрметтеуге тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Мұқағали Мақатаевтың суреттері, өлеңдер жинағы,
газет, журнал материалдары, әндер жинағы, табиғат суреттері,
плакаттар,кітаптары;нақыл сөздері
Сабақтың түрі: Жаңа білім беру сабағы.
Әдісі: Мәнерлеп оқу, жатқа айту,жартылай ізденушылық, аудармамен жұмыс,
сұрақ-жауап, өлең құрылысына талдау.
Пәнаралық байланыс:музыка,тарих,орыс тілі,бейнелеу өнері.
Күтілетін нәтиже:Жаңа тақырыпты өз бетінше игереді.
Тапсырмаларды орындау барысында алға ұмтылыс жасайды ,топ арасынан өзін
көрсетуге мүмкіндік алады. Теориялық білім мен іс әрекетті шебер үйлестіреді.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезені:
а)Оқушылармен сәлемдесу;
б)Оқушылардың назарын сабаққа аудару;
в)Үй тапсырмасын сұрау.
Блум таксаномиясы
|
Мұғалімнің іс әрекеті
|
Оқушының іс әрекеті
|
Білу
|
|
Оқушылар топ болып сұрақтарға жауап береді.
|
|
Сергіту сәті.
Оқушылармен бірге «Сымтетік» ойынын ойнаймыз. Бұл ойында оқушылар ақын-
жазушылардың туған жылы мен өмірден өткен жылдарын жаттығып үйренеді.
|
Екі топ «Аяқталмаған сөйлем » ойынын өз пікірлерімен аяқтайды
Оқушылар Мұқағалидің өмір сүрген жылдарын сергіту сәті арқылы табады.
|
Түсіну
|
«Өмір сүрейік алмасып »
өлеңімен танысу , ақын өмірінің бір қырынан түсінік алу.
|
-Мұқағали Мақатаев
9 ақпанда 1931 жылы Алматы облысы; Нарынкөл ауданының Қарасаз ауылында
дүниеге келген. Әкесі Сулеймен 1941 жылы майданнан оралмаған.Калининград
маңайында қаза табады.Шешесі Нағиман апа да қарапайым адам болған.Ол да
жастайынан колхозда жұмыс істеген.Баланың үлкені Мұқағали он жаста.Осы
шаңрақтың үлкені болғандықтан,оны әжесі Тиын өз бауырына салады.Атасы Мақатай
ерте қайтыс болады.Ақын әжесі жайында; «Мені сөзге, жырға үйіреткен,
тәрбиелеген, халықты сүюге үйреткен әжем еді» деген.Мұқағали ақындықпен он
жастан бастап айналысады.Өлеңдері; «Қырман басында», «Қойшы бала-Кәкітай»
Ақынның алғашқы өлеңі 1948-ші жылы жарияланды. 1954-ші жылы «Жұлдыз»
журналында; «Қазақ әдебиеті» газетінде өлеңдер топтамасы жарық көрді. 1966
жылы «Армысыңдар, достарым»,1967 жылы «Қарлығашым, келдің бе?» кітаптары
басылды.
Оқушылар алдын –ала дайындыққа Мұқағали өмірін оқып келеді
|
Қолдану
|
|
Оқушылар топтасып , өздеріне ұнаған сөздерді жазады жауап береді,
ІІ «Өмір сүрейік алмасып» өленің
салыстыра мәнерлеп оқыту. Мұқағалиддің «Өмір сүрейік алмасып» өлеңі- ақын
жанының табиғат сырымен астасуы.
|
Талдау
|
Оқушылар өлеңімен танысады.
Өлең, бунақ, шумақ,
тармақ түрлеріне қарай талдау жасайды
|
Өлеңді екі оқушы мәнерлеп оқиды.Өлең құрылысына қарай талдау жасайды.
|
|
1.Топпен бірігіп , тапсырманы орындайды.
Оқушылар постер арқылы бүгінгі сабақты қортындылайды.
|
Оқушылар Мұқағали соғыс болған жылдары қанша жаста?
|
Жинақтау
|
|
|
Оқушының сабаққа берген бағасы
|
«Жылы лебіз » әдісі арқылы оқушылар Мұқағалиға арнаған өлеңдерін,
тілектерін айтады.
|
Мұқағали -шыншыл ақ жүректі , отты, рухты биік болып өмір сүрген.
|
Бағалау
|
|
5
4
3
|
Үйге тапсырма
|
|
|